reklama

Karlovarští prosí vládu: Jsme zoufalí, ať nám s covidovými pacienty pomůžou Němci

Zastupitelstvo Karlovarského kraje v pondělí v usnesení vyzvalo vládu, aby umožnila převoz pacientů s covidem do německých nemocnic. Kraj nemůže o převozu pacientů do sousední země rozhodnout sám. Na pokračující kritickou situaci v chebské nemocnici, v níž nejsou volné kapacity intenzivní péče, upozornili o víkendu signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v neděli na sociálních sítích uvedl, že vozit pacienty z přetížené nemocnice do Německa je nesmysl.

reklama

O pomoc ministerstva zdravotnictví v podobě možnosti převozu pacientů do blízkých německých nemocnic požádal poprvé na začátku ledna hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to tehdy odmítl. Uvedl, že kapacity v ČR stačí a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic. Zastupitelé kraje ale na otevření hranic trvají.

K tématu

Poslankyně z Karlovarského kraje Věra Procházková (ANO), která pracuje i jako lékařka na záchranné službě, na zastupitelstvu upozornila, že pro péči v sousedním státě je vždy nutné mít souhlas zdravotní pojišťovny i pacienta. V praxi česká sanitka dojede na hranice, kde pacienta přeloží do sanitky německé.

Krajský zastupitel pro zdravotnictví Josef März (VOK) v pondělí řekl, že z přetížené chebské nemocnice se pacienti dál vozí jinam. Za posledních 48 hodin převezli zdravotníci jednoho pacienta mimo region, ostatní přemístili v rámci kraje, nejčastěji na covidová pracoviště. Bude-li covidových pacientů přibývat, musejí podle něj nemocnice zvážit další omezení, některé pacienty budou muset přijmout nemocnice v Sokolově a Karlových Varech, které se ale také potýkají s nedostatkem kapacit.

Je to zoufalé volání, hlásí starosta Chebu

O nové žádosti informoval karlovarský hejtman na Twitteru. „Apeloval jsem na vládu, aby jednala o přesunech pacientů s COVID-19 z našeho kraje do Saska a Bavorska. A nic. Proto jsme dnes (pondělí – pozn. red.) schválili výzvu krajských zastupitelů, kteří znovu žádají o prohloubení přeshraniční spolupráce. Dokud ta možnost je, měli bychom ji využít,“ napsal Kulhánek.

Aktuální stav je přitom podle starosty Chebu Antonína Jalovce (za STAN) už zoufalý. „Nevím, zda to s ministry a premiérem konečně pohne, ale je to už opravdu zoufalé volání,“ uvedl na Twitteru chebský starosta.

Pro převoz českých pacientů do blízkých německých nemocnic je i předseda saské vlády Michael Kretschmer (CDU). „Jsme připraveni přijmout do péče pacienty z České republiky. Máme zde mnoho českých kolegů, kteří si sami přejí, aby česká vláda tuto pomoc přijala,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

K tématu

Podobně hovoří mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. „Je naprosto nesmyslné a idiotské zvažovat, na které straně je nemocnice. Je třeba ihned aktivovat tu nemocnici, která je nejblíž a je nejlépe vybavená,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Posselt.

Babiš: Vozit pacienty do Německa je nesmysl

Babiš na svém facebookovém profilu v neděli uvedl, že vozit pacienty z přetížené nemocnice do Německa je nesmysl. Národní dispečink lůžkové péče podle něj funguje dostatečně, za posledních deset dní bylo přeloženo z Karlovarského kraje – i když omylem, řekl Královéhradecký kraj – 28 pacientů, z toho z Chebu 23.

V nemocnicích v Karlovarském kraji jsou podle ministerstva zdravotnictví kapacity oddělení ARO a JIP aktuálně volné z pěti procent, šestý den nejsou volná lůžka pro pacienty s covidem, pro ostatní jsou volná čtyři. Chybí i volná lůžka s kyslíkem na ostatních odděleních, kde je k pondělku volných 16 lůžek pro covidové pacienty a 34 lůžek pro ostatní pacienty. Jde tak o osm procent kapacity těchto lůžek v kraji.

V kraji se aktuálně s covidem léčí 5662 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Za poslední týden rostly počty nakažených v kraji v průměru o 450 denně. Nejvíce jich přibylo ve středu, a to 795, což byl zároveň druhý nejvyšší denní nárůst vůbec.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama