Vedení skupiny Bohemia Energy, která v říjnu ukončila dodávky plynu a elektřiny pro zhruba 900 tisíc klientů, se v pondělí v 11 hodin vyjádří k situaci ve firmě. Tiskové konference se má zúčastnit majitel společnosti Jiří Písařík. Kromě domácností a drobných živnostníků se do pasti dostaly i firmy s velkými odběry. Některým z nich už Písařík údajně nabídl, že jim zajistí dodávky za původní nasmlouvané ceny. Jenže pouze na pár týdnů a za to, že po něm nebudou požadovat náhradu škody.
Majitel Bohemia Energy Jiří Písařík podle zjištění webu iDNES.cz nabídl velkým odběratelům, veřejným institucím či nemocnicím převod pod Amper Market, tedy jedinou firmu ze skupiny, která stále pokračuje s dodávkami elektřiny a plynu. V některých případech i za původní ceny. Jenže s dodávkami na dobu určitou, a to vždy jen na několik týdnů. A navíc s podstatnou podmínkou.
„Nové dohody jsou podle našeho právníka pro nás jako pro odběratele zcela nevýhodné. Vůbec není jasné, co by se stalo, kdyby ze dne na den úplně přerušili dodávky. Navíc bychom se vzdali práva vymáhat náhradu škody,“ upozornil jeden z manažerů. Někteří další však serveru iDNES.cz přiznali, že na zmíněnou nabídku kývli, protože jim v současné situaci nezbylo nic jiného.
Rozhodnutí ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům zveřejnila Bohemia Energy 13. října. Jako důvod uvedla přetrvávající extrémní růst energií na velkoobchodních trzích.
Firma prý nezkrachovala
Krátce po oznámení o ukončení činnosti skupina uvedla, že dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům. Zároveň odmítla tvrzení, že zkrachovala.
Klientů největšího uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku se museli ujmout takzvaní dodavatelé poslední instance (DPI), tedy hlavní distributor na daném distribučním území. Mezi ně patří firmy ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy. Nejpozději do půl roku si tito zákazníci musí vybrat nového řádného dodavatele.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podal minulý týden na společnost Bohemia Energy trestní oznámení. Jako důvod uvedl podezření z nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelovému převádění majetku mezi společnostmi a snahy o převedení soukromého majetku.
Podle zjištění Pirátů a webu MotejlekSkočdopole.com se Písařík s manželkou pokusili přesunout některé nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. Pirátský analytický tým sepsal přehled dalšího majetku, u kterého by mohly převody hrozit, a zaslal ho pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové.
Kvůli převodům by mohly být ohrožené možné kompenzace klientům Bohemia Energy, upozornili Piráti počátkem minulého týdne. V některých případech už přesunu majetku zabránil Městský soud v Praze.