Jak by mohla vypadat budoucí Praha? Na tyto otázky odpovídali na pražském summitu stavebního rozvoje pod hlavičkou Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) kandidáti na pražského primátora. Dosluhující šéf metropole Zdeněk Hřib (Piráti) volá po tom, aby města měla více pravomocí. Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (Solidarita) hovořila o Praze bez bezdomovců.
„Priority velkých měst České republiky jsou naprosto jasné. Chceme více pravomocí. Každé je trochu jiné, tak potřebujeme zohledňovat specifika tak, aby se to nerozsypalo,“ řekl v debatě současný pražský primátor Hřib.
Kandidáti na primátora během akce přicházeli se svými vizemi, jak zlepšit rozvoj a úroveň života v hlavním městě. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) pravil, že Praha musí přestat s prodáváním městských bytů. „Bude pak větší motivace starostů města rozvíjet a byty stavět,“ poznamenal. O problematice mluvil i v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Jeho první náměstek Petr Hlaváček, který má v radě hlavního města na starost územní rozvoj, hovořil o stavebním zákonu a kritizoval, že ministerstvo pro místní rozvoj připravující novelu má negativní vztah k samosprávám. Následně poukázal na to, že změny územního plánu mnozí lidé i odborníci nemusí mít v lásce, ale jde o „největší zdroj pozemků pro zástavbu“.
Poslanec a kandidát na primátora za hnutí ANO Patrik Nacher se podobně jako jeho kolega z kandidátky Ondřej Prokop do jisté míry vymezil vůči Středočechům, kteří do Prahy každý den míří za službami či vzděláním. Zmínil, že tvoří až 30 procent studentů středních škol. „Tohle by bylo dobré při plánování nějakým způsobem zohlednit, abychom nenaráželi na kapacity míst. Aby je bylo kde učit a zároveň je měl kdo učit,“ prohlásil zákonodárce.
Šabatová chce Prahu bez bezdomovců, Portlík více odvahy
Slovo si vzala i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, která na primátorku kandiduje coby lídryně uskupení Solidarita, přičemž má podporu i ČSSD. „Bydlet je základní lidská potřeba a v řadě mezinárodních smluv je zakotvena jako právo. Bohužel ne explicitně v českém právním řádu, ale to neznamená, že to tak není,“ zahájila svou řeč. Následně si postěžovala, že Praha má velmi malé množství bytů ve svém vlastnictví. A hovořila i o dalším problému. „Bohaté město jako Praha by nemělo mít bezdomovce. Proto jsme přesvědčeni, že musí být investorem a rozšiřovat svůj bytový fond všemi dostupnými prostředky,“ popsala.
Kandidát na primátora za koalici Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) na debatu summitu stavebního rozvoje nedorazil. Místo něj se diskuse účastnil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Ten uvedl, že mu u lidí a politiků schází odvaha vystoupit na zastupitelstvech s nějakým problémem. „Že prostě politik neprojeví odvahu. Je důležité vysvětlovat věci, které se tomu místu nelíbí,“ pronesl při debatě Portlík.
Odborníci ze SAR, kteří společně s předsedou Tomášem Ctiborem debatu pořádali, zároveň vypracovali několik doporučení, kterými by se nové vedení města mělo po volbách řídit. Jde například o apel plánovat rozvoj až pro dva miliony obyvatel, zapojení vedení Prahy k připomínkám k novému stavebnímu zákonu, zajistit od státu více peněz, prosadit masivní bytovou výstavbu k řešení bytové krize a stavbu nových škol, dosáhnout v Praze konceptu „města krátkých vzdáleností“, úzce spolupracovat se státem i soukromým sektorem, revizi klimatického plánu Prahy a na závěr rozvoj brownfieldů.