„Skryté“ příznaky infarktu, jejichž včasné odhalení může zachránit život. Na co si dávat pozor?

Když se řekne srdeční infarkt, většina lidí si představí ostrou bolest na hrudi nebo vystřelující bolest do levé paže. Existují však i méně zjevné příznaky – a právě jejich sledování a včasné odhalení může být klíčové při záchraně života, upozornil doktor Guruprasad Srinivas, ředitel kardiologické rehabilitace v Northwell Staten Island University Hospital. Přečtěte si, které to jsou.

Problémy se zuby

Jedním z málo známých příznaků srdečního infarktu může být například bolest zubů. „Někdy pacienti nemají bolesti na hrudi, ale popisují nepříjemné pocity v zádech nebo si stěžují na bolest zubů,“ uvedl kardiolog Srinivas pro deník The New York Times.

ČTĚTE TAKÉ: Lidský mozek se věkem výrazně mění, popisuje neurovědec. Kdy to člověku nejvíc pálí?

Nervy, které vedou do zubů, sdílejí dráhy s těmi, co zásobují i srdce, a když je přívod krve do srdce omezen, signály bolesti se mohou týkat zubů. Bolest se může objevit ale také v pažích, zádech, čelisti a břiše. Obvykle se bolest zhoršuje cvičením a ustupuje s odpočinkem.

Bolest břicha a nevolnost

Kromě bolesti zubů existují i další neobvyklé příznaky, které mohou signalizovat srdeční infarkt. Mezi ně patří například bolest břicha a nevolnost. Tyto projevy si lidé často pletou s běžnými zažívacími potížemi, ve skutečnosti však mohou naznačovat problém se srdcem.

Nadměrné pocení a únava

Dalším častým, avšak neobvyklým příznakem je nadměrné pocení a únava. Silné pocení bez fyzické námahy, chladný pot nebo náhlá vyčerpanost i při minimálním pohybu mohou ukazovat na srdeční problémy. Pocit nevysvětlitelné únavy, zejména pokud trvá několik dní, může být důležitým varovným signálem, který bychom neměli podceňovat, upozornil kardiolog.

„Tichý infarkt“

Nejzávažnější může být však paradoxně absence jakýchkoli příznaků. Jak uvádí web EUC, v méně než desetině případů dochází k takzvanému „tichému infarktu“, který lze zjistit pouze pomocí vyšetření, jako je EKG nebo echokardiografie. „Tichá ischemie myokardu neboli tichý infarkt je definován jako přítomnost objektivních důkazů poškození srdce bez jakýchkoli příznaků,“ poznamenal Srinivas. Právě proto jsou pravidelné kontroly klíčové, protože mnoho lidí vůbec netuší, že prodělalo infarkt.

Jak snížit riziko srdečního infarktu?

Prevence je v boji proti srdečním chorobám zásadní. Dr. Srinivas doporučuje několik kroků, které mohou pomoci snížit riziko infarktu. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak udržet srdce zdravé, je pravidelné cvičení.

Důležitou roli hraje i zdravá strava, zejména omezení cukrů. Nová studie, publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition, ukázala, že každodenní konzumace cukrem slazených nápojů může zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění (CVD), a to i u osob, které mají nadprůměrnou úroveň fyzické aktivity. Zdraví nepřispívají ani trans-tuky. Jídelníček by měl být naopak bohatý na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a zdravé tuky, které přispívají ke snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku.

Nejrizikovějším faktorem srdečních onemocnění i nadále zůstává kouření. Kuřáci mají téměř dvojnásobné riziko infarktu oproti nekuřákům. Pokud přestanete kouřit, vaše srdce vám poděkuje a riziko kardiovaskulárních chorob se výrazně sníží.

Neméně důležitá je i kontrola emocí. Stres a hněv mohou zvyšovat krevní tlak a přispívat k riziku infarktu nebo mrtvice. Relaxační techniky, dostatek spánku a vyhýbání se nadměrnému stresu jsou klíčové pro zdravé srdce.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zubařům chybějí anestetika. V některých ordinacích nemají proti bolesti vůbec nic

Tagy: