Co pro Česko znamená Trumpovo vítězství? Šokovou terapii, oslabení koruny, body k dobru

Republikán Donald Trump

USA prezidentské volby 2024 - 6.11. v 04:00

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách bude mít značný vliv i na Česko. Někteří politici se obávají jak zhoršení vzájemných politických a hospodářských vztahů, tak případného snížení americké podpory Ukrajině proti ruské agresi. Třeba ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ovšem zmiňuje, že Trumpovo zvolení může být pro Česko v jistém ohledu i výhodou.

Evropa je pro mě malá Čína. V této nedávné, poněkud neuctivé větě Donalda Trumpa se skrývá hrozivá vize, jak rychle se může po jeho nástupu do Bílého domu zhoršit podoba amerických vztahů se starým kontinentem, tedy i s Českem.

Je tedy na místě se obávat, co pro nás bude jeho zvolení znamenat?

ČTĚTE TAKÉ: Putin je připraven k dialogu, prohlásil mluvčí Kremlu po výhře Trumpa. Vyjádřil se i Zelenskyj

„Bude to pro nás jakási podoba šokové terapie,“ řekl europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS. „Evropa si uvědomí, že čas, kdy se mohla ve všem spoléhat na Spojené státy, už končí. Nutně ji čeká nějaká forma osamostatnění. Hlavně v oblasti obranné politiky, protože na Americe jsme v tomto ohledu až příliš závislí. Často spoléháme na to, že ten silnější, byť mladší bratr za velkou louží nás vždycky přijde vytáhnout z bahna, když je potřeba. Ukazuje se, že dlouhodobě to není únosné.“

Jedna věc se Česka dotkla v podstatě okamžitě poté, co se Trumpův triumf nedal zpochybnit: koruna vůči dolaru během chvilky oslabila téměř o tři procenta, tedy skoro nejvíce ze všech měn světa. Dlouhodobé úrokové sazby v USA se totiž s Trumpem sníží, Amerika se bude jednoduše zadlužovat méně.

„A to by se v případě vítězství Kamaly Harrisové nestalo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Bartoň.

Problém pro Čínu, problém pro nás

Podle dalšího ekonoma Lukáše Kovandy může nová realita znamenat nutnost přepsat tuzemský rozpočet na příští rok. Další dopady přitom mohou ještě následovat, pokud by nový prezident naplnil své předvolební hrozby o zavedení až 20procentního cla na veškerý evropský dovoz, případně až 60procentního cla na dovoz z Číny.

I to druhé bychom podle Kovandy pocítili – pokud by Čína měla v důsledku nových cel přijít o 2,5 procentního bodu ze svého růstu, Česko přijde o 0,75 procentního bodu.

Obchodní provázanost Česka s Čínou je prostě v tomto ohledu znát.

Naproti tomu bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zůstává v otázce možných cel proti Evropě klidný.

„Trump je při některých výrocích silnější než potom v reálných krocích,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Je to ale člověk rozhodný, takže to zároveň nemohu zcela vyloučit. Myslím, že ho to trápí spíš směrem k Mexiku. Vyhrožuje, že zavede 25procentní cla na veškeré zboží z Mexika, pokud odtamtud bude i nadále pokračovat nelegální migrace.“

Ani Jan Macháček, komentátor a poradce prezidenta Petra Pavla pro bezpečnostní otázky, se nebojí, že by USA s novým vládcem chtěly zahodit dosavadní těsnou spolupráci s Evropou.

„Pokud se Trump úplně nezblázní, bude jen více akcentovat americké zájmy a méně se ohlížet na hodnoty nebo poučování států, které třeba nejsou zcela demokratické,“ řekl Macháček ve vysílání CNN Prima NEWS. „Ano, zdůrazňuje se, že se Amerika musí více soustředit na Čínu a východní Asii. Jenže k tomu potřebuje i podporu Evropy. Navíc – Evropa je pro Spojené státy stále důležitým trhem. K zahození oné spolupráce dojde jedině v případě, že se Trump bude chovat skutečně chaoticky nebo bláznivě.“

Jenže další obraty v americko-evropských vztazích rozhodně vyloučit nelze. Především v bezpečnostních otázkách.

„Trump nám řekne: ‚Jeďte si za své. Plaťte si to za své. Jsme součástí NATO, ale už nejsme hybateli celého procesu.' A to přinese vážné dopady,“ řekl Svoboda a dodal: „Vliv to bude mít především na válku na Ukrajině.“

Něco takového připouští i Kolář.

„Vztahy s USA budou velmi drahé, protože Trump považuje za spojence toho, kdo mu platí,“ prohlásil europoslanec.

„Přitom si myslím, že chování koňského handlíře není něco, co by prospělo konfliktu na Ukrajině. Není to něco, co prospěje naší společnosti, která je stále ještě založena na principech a hodnotách, například vládě práva. To je Trumpovi naprosto cizí. Takže to, že by se pokusil o nějaký handl s Vladimirem Putinem, je podle mého naprosto jasné. Otázkou je, nakolik bude schopen brát v potaz názor spojenců. A hlavně názor Ukrajinců. Myslím, že se z pohledu Ukrajiny může ubírat cestou o nás bez nás,“ dodal Kolář.

Plus díky Zlínu

Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského bude nyní nutné, aby se česká strana pokusila zdůraznit té americké své bezpečnostní zájmy. Konkrétně fakt, že ruská expanze představuje hrozbu i pro nás.

„K tomu, že lze konflikt na Ukrajině vyřešit za jeden den, jsem nicméně trochu skeptický,“ připomněl Lipavský někdejší Trumpův slib. „Jestli však chce Evropa zůstat relevantní, musí jednoznačně zapracovat na své bezpečnosti. Trump už během svého prezidentství nabádal státy NATO, aby dávaly na obranu více. Požadovaná dvě procenta splníme, možná to ovšem nebude stačit.“

Lipavský se k Trumpově zvolení vyjadřuje, jak se na jeho obor sluší – diplomaticky. Přehnané skepsi rozhodně nepropadá, vlastně za ním pro Česko vidí i výhody.

„Jistě stojí za zmínku, že první Trumpova manželka pochází z Česka, z Moravy, ze Zlína. Že jeho nejstarší syn hovoří česky,“ řekl. „Myslím, že musíme pracovat i s těmito vazbami. V diplomacii a při prosazování zájmů musíte využívat širokou paletu nástrojů. Může to zafungovat, nemusí. Rozhodně je to ale nějaké malé plus, které máme,“ dodal.

Máme co vracet

Oslovení experti se každopádně shodují, že je v českém zájmu, aby vztahy s USA zůstaly těsné.

„Myslím, že při hledání konsenzu Evropské unie s Trumpovými požadavky bychom my Češi měli být těmi, kdo se za to přimlouvá,“ mínil bývalý velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec. „Spojené státy byly vždy historicky na naší straně. Když jsme to nejvíce potřebovali – při vzniku Československa, při našem vstupu do NATO, při vstupu do Evropské unie – stály při nás. Bez Spojených států by se ani jedno nepodařilo. Proto se musíme snažit najít cestu, jak s USA i Trumpem udržet co nejužší vztahy.“

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Harrisová je absolutní nula, která je ještě více nalevo od naší Konečné, řekl Klaus

Tagy: