CNN_Domácí: Brazílie hlásí nárůst úmrtí
Brazílie v počtu zemřelých s koronavirem ve čtvrtek předstihla Itálii. Za uplynulých 24 hodin tamní ministerstvo zdravotnictví hlásí rekordních 1 437 úmrtí a 30 925 nových případů nákazy. Celkový počet zemřelých s koronavirem tak v nejvíce zasažené latinskoamerické zemi vystoupil na 34 021, více mrtvých podle Reuters hlásí jen Spojené státy a Británie.
Rekordní počet mrtvých s COVID-19 Brazílie hlásí už třetí den v řadě. Ve středu evidovala 1 349, o den dříve jich bylo 1 262. Latinská Amerika je v současnosti epicentrem pandemie COVID-19, nákaza silně zasáhla Peru, Ekvádor, Chile a Panamu. Mexiko ve čtvrtek zaznamenalo 816 úmrtí s koronavirem.
Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro opakovaně bagatelizuje nebezpečí, jaké koronavirus představuje. V úterý prohlásil, že „smrt je osudem všech“. Státy a místní úřady, které podporovaly restriktivní opatření související s koronavirem, omezení uvolňují, protože mezi lidmi přibývá hladovějících a veřejné rozpočty se propadají do hlubokého deficitu, píše Reuters.
Čech ze São Paula: Přijde mi, že Brazílii nikdo neřídí. Bolsonaro ztrácí podporu
V Brazílii žije devatenáct let. Nejprve bydlel na pobřeží, pak se přestěhoval do největšího brazilského města São Paulo. Vede vodáckou školu, ale jeho kajak teď čeká ve skladu, až se zlepší situace. Vít Vaníček se v jihoamerickém státě cítí být doma, koordinuje tu akce pro brazilský vodácký svaz a v roce 2016 působil v organizačním výboru, který připravoval olympiádu v Riu. Když se mu z ambasády ozvali s tím, zda se nechce kvůli pandemii vrátit do vlasti, s díky odmítl. Pro CNN Prima NEWS popsal, jak se teď žije v Brazílii a konkrétně v São Paulu, městě s nejvyšším počtem nakažených.
V živém vysílání krátce před oznámením rekordního nárůstu počtu mrtvých prezident znovu vystoupil proti opatřením. „Nemůžeme takto pokračovat. Déle už to nikdo nesnese,“ řekl o postupu některých guvernérů. „Vedlejší účinky budou mnohem horší než ztráty na životech lidí, kteří během posledních třech měsíců bohužel zemřeli,“ řekl Bolsonaro.
Nesouhlasí s ním ředitel Institutu pro studium zdravotnictví Miguel Lago. Domnívá se, že uvolnění opatření bylo chybou, která způsobí další tlak na nemocnice, jež mají už nyní problém vypořádat se s nákazou. „Velice se obavám, že budeme svědky kolapsu nemocnic téměř ve všech státech. Myslím, že to nejhorší teprve přijde,“ varoval.
To nejhorší máme za sebou, tvrdil v květnu Bolsonaro
Brazilský politický analytik Oliver Steunkel koncem dubna Bolsonara zařadil do „aliance pštrosů“ – politiků, kteří před koronavirem „strkají hlavu do písku“. Deník Financial Times pak vyjmenoval čtveřici hlavních „pštrosů“, silných politických lídrů, kteří ignorují doporučení epidemiologů.
Zařadil mezi ně právě Jaira Bolsonara a dále také běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka turkmenistánského autoritativního vládce Gurbangulyho Berdymuhamedova a nikaragujského lídra Daniela Ortega.
Protesty kvůli smrti Floyda se konají i v Brazílii, stovky lidí se shromáždily v Riu
Protesty proti policejní brutalitě propukly v návaznosti na Spojené státy také v Brazílii. Stovky lidí se shromáždily v Rio de Janeiru, demonstrovaly zejména proti násilí vůči černošské menšině v chudinských čtvrtích města. Policie dav rozehnala slzným plynem.
Podle deníku tyto hlavy států spojuje také to, že se snaží, aby koronavirus jako téma zmizel z veřejného prostoru. To podporují právě tím, že se účastní běžných událostí a chovají se, jako by žádná hrozba neexistovala. Bolsonaro se nechvalně proslavil tím, že nejprve hovořil o grilování pro desítky lidí, které chce uspořádat, a po ostré kritice jej vyměnil za vodní skútr a street food.
V polovině května se prezident Brazílie nechal slyšet, že jeho země má to nejhorší v souvislosti se šířením nákazy za sebou. Nesouhlasil s ním bývalý ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta, kterého Bolsonaro odvolal kvůli tomu, že se snažil prosazovat restriktivní opatření. Ten tvrdil, že to nejhorší Brazílii teprve čeká během května a června.