reklama

Brazílie v počtu zemřelých s koronavirem předstihla Itálii, opatření ale uvolňuje

Brazílie v počtu zemřelých s koronavirem ve čtvrtek předstihla Itálii. Za uplynulých 24 hodin tamní ministerstvo zdravotnictví hlásí rekordních 1 437 úmrtí a 30 925 nových případů nákazy. Celkový počet zemřelých s koronavirem tak v nejvíce zasažené latinskoamerické zemi vystoupil na 34 021, více mrtvých podle Reuters hlásí jen Spojené státy a Británie.

reklama

Rekordní počet mrtvých s COVID-19 Brazílie hlásí už třetí den v řadě. Ve středu evidovala 1 349, o den dříve jich bylo 1 262. Latinská Amerika je v současnosti epicentrem pandemie COVID-19, nákaza silně zasáhla Peru, Ekvádor, Chile a Panamu. Mexiko ve čtvrtek zaznamenalo 816 úmrtí s koronavirem.

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro opakovaně bagatelizuje nebezpečí, jaké koronavirus představuje. V úterý prohlásil, že „smrt je osudem všech“. Státy a místní úřady, které podporovaly restriktivní opatření související s koronavirem, omezení uvolňují, protože mezi lidmi přibývá hladovějících a veřejné rozpočty se propadají do hlubokého deficitu, píše Reuters.

K tématu

V živém vysílání krátce před oznámením rekordního nárůstu počtu mrtvých prezident znovu vystoupil proti opatřením. „Nemůžeme takto pokračovat. Déle už to nikdo nesnese,“ řekl o postupu některých guvernérů. „Vedlejší účinky budou mnohem horší než ztráty na životech lidí, kteří během posledních třech měsíců bohužel zemřeli,“ řekl Bolsonaro.

Nesouhlasí s ním ředitel Institutu pro studium zdravotnictví Miguel Lago. Domnívá se, že uvolnění opatření bylo chybou, která způsobí další tlak na nemocnice, jež mají už nyní problém vypořádat se s nákazou. „Velice se obavám, že budeme svědky kolapsu nemocnic téměř ve všech státech. Myslím, že to nejhorší teprve přijde,“ varoval.

To nejhorší máme za sebou, tvrdil v květnu Bolsonaro

Brazilský politický analytik Oliver Steunkel koncem dubna Bolsonara zařadil do „aliance pštrosů“ – politiků, kteří před koronavirem „strkají hlavu do písku“. Deník Financial Times pak vyjmenoval čtveřici hlavních „pštrosů“, silných politických lídrů, kteří ignorují doporučení epidemiologů.

Zařadil mezi ně právě Jaira Bolsonara a dále také běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka turkmenistánského autoritativního vládce Gurbangulyho Berdymuhamedova a nikaragujského lídra Daniela Ortega.

K tématu

Podle deníku tyto hlavy států spojuje také to, že se snaží, aby koronavirus jako téma zmizel z veřejného prostoru. To podporují právě tím, že se účastní běžných událostí a chovají se, jako by žádná hrozba neexistovala. Bolsonaro se nechvalně proslavil tím, že nejprve hovořil o grilování pro desítky lidí, které chce uspořádat, a po ostré kritice jej vyměnil za vodní skútr a street food.

V polovině května se prezident Brazílie nechal slyšet, že jeho země má to nejhorší v souvislosti se šířením nákazy za sebou. Nesouhlasil s ním bývalý ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta, kterého Bolsonaro odvolal kvůli tomu, že se snažil prosazovat restriktivní opatření. Ten tvrdil, že to nejhorší Brazílii teprve čeká během května a června.

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Končí sčítání lidu. Chybí statisíce formulářů, nesečteným hrozí pokuta
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
Další články
reklama
reklama