Úřady ve Velké Británii vyhlásily stav pohotovosti kvůli možnému výskytu smrtelného blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS), kterému se také přezdívá velbloudí virus. Objevit se může mezi fotbalovými fanoušky, kteří se začali vracet domů z MS ve fotbale v Kataru. Úřad pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSA) vyzval lékaře, aby dávali pozor na lidi trpící horečkou nebo dýchacími potížemi.
Končící šampionát vzbudil ve Velké Británie obavy z MERS. Tento virus se totiž objevuje právě v Kataru, protože jeho hlavními přenašeči jsou velbloudi. „Kliničtí lékaři a týmy veřejného zdraví by si měli dát pozor na možnost výskytu viru MERS u lidí vracejících se z mistrovství světa,“ upozornil UKHSA podle britského deníku The Sun. V zemi ovšem zatím nebyly potvrzeny žádné případy nákazy.
MS ve fotbale 2022
Velbloudí zápasy či jízda na velbloudu patří v Kataru mezi nejoblíbenější aktivity místních obyvatel a turistů. Úřad pro zdravotní bezpečnost proto návštěvníkům Kataru doporučil, aby se vyhýbali přímému kontaktu s velbloudy. „Riziko infekce pro obyvatele Spojeného království je velmi nízké, ale může být vyšší u těch, kteří jsou v regionu vystaveni specifickým rizikovým faktorům, jako jsou velbloudi,“ uvedl. Cestovatele také pobídl, aby se vyvarovali konzumace velbloudích produktů, například nepasterizovaného mléka, které je v regionu velmi oblíbené.
V posledních letech zemřelo na MERS téměř tisíc lidí. Vir se obvykle vyskytuje ve státech, v nichž žije hodně velbloudů, tedy například v Kataru nebo Jordánsku. Onemocnění se poprvé objevilo v roce 2012 v Saúdské Arábii, z Blízkého východu se pak rozšířilo do Íránu nebo Jižní Koreje. Přímo v Kataru byly letos nahlášeny dva případy nákazy v důsledku přímého kontaktu s infikovanými velbloudy.
Proti MERS v současné době neexistuje žádný lék. Vir má podle Světové zdravotnické organizace podobné symptomy jako SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19, jeho smrtelnost je ovšem podstatně vyšší. Mezi dubnem 2012 a říjnem 2022 bylo ve 12 zemích východního Středozemí a Blízkého východu zaznamenáno 2 600 případů, přičemž téměř třetina nakažených zemřela.