Kontroverzní chvíle v případu Archieho odpojeného od přístrojů. Proč rodiče neměli šanci?

Britský novinář Dominic Lawson upozornil na kontroverzní chvíle v případu Archieho Battersbeeho, dvanáctiletého chlapce, kterého lékaři odpojili od přístrojů i přes dlouhé soudní spory s rodiči. Pozastavuje se například nad tvrzením nemocnice, že by v případě převozu chlapce, který se nacházel ve stádiu mozkové smrti, hrozila další újma. Volá proto po změně systému a žádá, aby v podobných případech mělo slovo rodičů větší váhu.

Podle oficiálního záznamu zemřel Archie Battersbee v sobotu ve 12:15. Stalo se tak čtvrt hodiny poté, co mu pečovatelský tým v nemocnici Royal London Hospital vypnul ventilátor. Podle názoru lékařů byl ale chlapec „ve stadiu mozkové smrti“ od chvíle, kdy se o něj v dubnu začali starat. V bezvědomí ho tehdy našla jeho matka. Do něj upadl zřejmé poté, co se pokoušel plnit nebezpečnou výzvu na sociálních sítích. Vědomí už nikdy nenabyl.

Následně začal čtyřměsíční právní boj, do kterého se zapojil nejen britský Nejvyšší soud a Odvolací soud, ale také Evropský soud pro lidská práva či dokonce OSN. Archieho rodiče Hollie Danceová a Paul Battersbee bojovali proti žádosti nemocnice o odpojení jejich syna od přístrojů. Později žádali alespoň jeho přesun do hospice, aby mohl zemřít v klidu a bez přístrojů. Britský novinář webu Daily Mail Dominic Lawson ve svém článku popisuje, že chápe, proč rodiče malého chlapce bojovali tak usilovně. „Byl teplý na dotek, jeho obličej měl normální barvu a jeho hruď se zvedala a klesala stejně, jako kdyby normálně dýchal,“ uvedl Lawson.

Mozková smrt v rozporu s důstojností

Lékařka paliativní péče Rachel Clarkeová zdůraznila, že soudní dokumenty odhalily, že Archiemu „neprotéká krev mozkovým kmenem, který je navíc nekrotický a byl vytlačen z lebky do páteře“. Podle ní šlo o „další důkaz, který přesvědčivě naznačuje, že Archie byl ve stadiu mozkové smrti“. Doktorka Clarkeová ale následně podpořila odmítnutí nemocnice povolit Archieho převoz do hospice. „Pokus s ním pohnout by mohl způsobit jeho smrt při převozu,“ uvedla lékařka. Lawson ale upozorňuje na první nelogický fakt. „Jak může nemocnice ignorovat přání rodičů, aby byly zachovány systémy podpory života, trvat na ukončení veškeré léčby a přitom si stále stěžovat, že přesunout Archieho do hospice by bylo nepřijatelné riziko pro jeho život,“ popsal britský novinář. „Pokud byl opravdu ve stadiu mozkové smrti, jaká další újma mu hrozila?“ dodal.

Cesta do hospice se nekonala

Lawson zmínil, že kromě fyzické bolesti existuje i psychická. „Lidé, kteří ji pociťovali nejintenzivněji, byli Archieho rodiče. Soudy to zjevně nebraly v úvahu a podporovaly názor nemocnice, že by měly být zachovány Archieho ‚nejlepší zájmy‘. To je však v souladu se zákonem, který upřednostňuje zájmy dítěte před rozhodnutím rodičů. „Pokud soud a nemocnice věřily, že Archie ‚umírá‘, pak už nemá žádné ‚zájmy‘. V tomto bodě bylo zvrácené přehlušit přání jeho rodičů, lidí, kteří mu dali život a milovali ho,“ domnívá se Lawson. Soudy ale tvrdily, že je třeba stále brát v úvahu „Archieho důstojnost“. „Nemyslím si, že by bylo méně důstojné, kdyby jeho život skončil na cestě do hospice, na přání jeho rodičů,“ uvedl Lawson.

Dalším kontroverzním faktem, na který Lawson upozorňuje, je chování zdravotních sester. Právník Archieho rodičů Ian Wise uvedl, že „reakce sester by neměla hrát žádnou roli“. Soudce Hayden ale nesouhlasil. „Je naprosto pochopitelné, že sestry byly hluboce rozrušené vyhlídkou, že se budou nadále starat o Archieho v tak beznadějné situaci. Ale pokud se počítají pouze zájmy dítěte, jak uvádí zákon, jakou možnou relevanci mají pocity sester?“ ptal se Lawson. Podle něj by bylo daleko pochopitelnější, kdyby nemocnice prohlásila, že musí upřednostnit případy, ve kterých může pomoct. „To by ale dopadlo hůře u soudu, který své rozsudky raději zahaluje do nesmyslného chvástání o ‚důstojnosti‘,“ míní Lawson.

Nastane změna systému?

Britský novinář dále zmínil podobný případ, který se odehrál před čtyřmi lety. I v něm rodiče bojovali proti rozhodnutí nemocnice odpojit jejich syna od ventilátoru. Tehdy se dokonce nabídla italská nemocnice, že se o chlapce postará s nulovými náklady pro britské daňové poplatníky. Soud to ale zamítl s tím, že přesun do Itálie by chlapci způsobil další utrpení.

Lawson prý o obou případech mluvil s bývalým britským ministrem zdravotnictví. „Požádám své kolegy, aby zvážili, zda bychom se na to neměli podívat jako na součást budoucího vyšetřování,“ sdělil mu prý bývalý ministr. K tomu nabádá i profesorka paliativní medicíny na Cardiffské univerzitě Ilora Finlayová. Podle ní by měl existovat systém „nezávislého zprostředkování“ k řešení takových konfliktů mezi rodinami a Národní zdravotní službou. „Rodiče nechtějí jít k soudu. Lékaři nechtějí být u soudu. Vedení nemocnice nechce platit právní poplatky a stát před soudem. Musíme najít lepší způsob, jak zvládat opravdu obtížnou komunikaci, když existuje rozdílný pohled na to, jak to s dítětem chodí,“ sdělila Finlayová.

Tagy:
nemocnice OSN Velká Británie smrt Itálie úmrtí Evropský soud pro lidská práva National Health Service Cardiff University Archie Battersbee Dominic Lawson Royal London Hospital

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.