Laboratoře ve Velké Británii odhalily už 336 případů jihoafrické mutace koronaviru s názvem omikron. Podle odborníků jich ale může být i pětkrát více. Vysoce nakažlivá varianta by se ve Spojeném království mohla stát dominantní už krátce po Novém roce. Zdravotníci se obávají přetížení nemocnic.
Počty denních přírůstků nově nakažených v Británii už přesahují hranici 50 tisíc. Experti se obávají, že tento nárůst souvisí s covidovou variantou omikron. I když je v zemi zatím „jen“ 336 nálezů této mutace, podle odborníků reálný počet výrazně přesahuje hranici tisíce případů. „Omikron se po Británii šíří komunitně,“ přiznal v pondělí ministr zdravotnictví Sajid Javid.
Odborník na infekční choroby z Východoanglické univerzity Paul Hunter se dokonce obává, že se omikron stane ve Spojeném království dominantní covidovou variantou, a to nejpozději do měsíce, uvádí server Daily Mail. Hunter tak soudí na základě zpráv z Jihoafrické republiky, ve které byla mutace na konci listopadu poprvé zjištěna.
V četnosti případů pak nahradila ve většině provincií do té doby dominantní deltu. Podle odhadů by omikron mohl být až třiapůlkrát nakažlivější než delta. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale výrazně vyšší infekčnost omikronu zatím oficiálně nepotvrdila, protože na zkoumání této mutace prý potřebuje více času.
Johnson nevyloučil další zpřísnění
V Británii během posledních dnů rychle přibývají také úmrtí spojená s covidem. Proces přeočkovávání třetí dávkou přitom nefunguje tak rychle, jak by si britské ministerstvo zdravotnictví představovalo. I kvůli omikronu se Britové děsí, že by současná vlna mohla překonat tu zatím nejsilnější ze začátku letošního roku.
Premiér Boris Johnson proto nevyloučil zpřísnění dalších opatření. Už v pondělí Británie oznámila zavedení přísnějších kontrol na hranicích, které platí od úterního rána. Pro cestující včetně očkovaných osob je nově povinný negativní výsledek PCR testu, a to i u obyvatel zemí, které nejsou na britském seznamu rizikových červených států. Podstoupit ho musí nanejvýš 48 hodin před cestou.
Laboratoře v Česku zatím šíření omikronu neregistrují. Jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce. V pozitivních vzorcích v naprosté většině převažuje stále varianta delta a její subvarianty.