Třetí dávka vakcíny
O třetí dávce vakcíny proti koronaviru se nejprve nesměle mluvilo. V současné době je už ale jasné, že bude. Podle šéfa vakcinologů Romana Chlíbka by se mohla začít podávat na podzim. Jestli všem, nebo jen ohroženým skupinám, by mělo být jasné v srpnu.
Tématem debat zatím je, kdo by měl třetí dávku vakcíny dostat. „Bavíme se o lidech, kteří jsou po transplantacích a podobně a mají velmi oslabenou imunitu. Určitě se to netýká plošného přeočkování všech,“ uvedl ve středečním rozhovoru na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.
V tom se ale neshodne se šéfem vakcinologů, podle kterého by mělo být očkování plošné a co nejdříve. „Přeočkování by se neprovádělo s odstupem 6 až 12 měsíců, ale prakticky v době, kdy je dávka dostupná,“ navrhl Chlíbek.
Někteří imunologové přitom už v současné době očkování nedoporučují lidem krátce po prodělání COVID-19, protože by pro ně vakcína mohla být škodlivá. „Může dojít k reakci protilátek s daným antigenem, který vakcína jakožto informaci nese. A to pak může spouštět nežádoucí imunitní reakce,“ vysvětlil imunolog Vojtěch Thon.
Ministerstvo nechce uznávat protilátky
Několikanásobně vyšší hladinu protilátek proti koronaviru a také dlouhodobou paměťovou, tedy buněčnou, imunitu naměřili třeba lékaři Janu Pirkovi. „Pokud bych si nechal dát druhou dávku vakcíny, moje imunita by to nevydržela,“ uvedl Pirk.
Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují
Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.
Přesto ministerstvo zdravotnictví měření protilátek třeba i jako důkaz bezinfekčnosti uznat nechce. „Měří vám snad protilátky před očkováním na chřipku?“ argumentuje náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Vašáková.
To rozčiluje například biologa Libora Grubhoffera. „Naše státní správa, vláda i ministerstvo zdravotnictví neustále strká hlavu do písku před stanovením protilátek po dvou či jedné dávce nebo prodělané přirozené nákaze. Je paradoxní, že po více než roce našeho martyria s covidem se stále tváříme, že protilátky stanovovat nepotřebujeme. Kdyby se celá tato záležitost odehrála před 20, 30 nebo 40 lety, nic jiného než měření protilátek a antigenní testy by nám nezbylo,“ zdůraznil Grubhoffer.
Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie při Akademii věd Zdeněk Hostomský by třetí dávku očkování doporučil jen v případě odolné mutace koronaviru a pro ni konkrétně upravené vakcíny. „Konspirační teoretici říkají, že farmaceutické firmy potřebují vydělávat a jakákoliv příležitost, aby propagovaly třetí dávku, je pro ně ekonomicky významná. Takže pozor na to,“ podotkl Hostomský.
Odborníci se zatím neshodnou, zda bude třetí dávka vakcíny proti koronaviru nutná pro všechny. Zdroj: Getty Images
Odborníci se zatím neshodnou, zda bude třetí dávka vakcíny proti koronaviru nutná pro všechny. Zdroj: Getty Images