Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je návrh biochemika Zdeňka Hostomského, který dříve navrhl, že by očkovaní lidé v rámci odměny nemuseli nosit roušky, na místě. „Očkovaní lidé by měli mít méně restrikcí,“ řekl šéf resortu ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že vláda už jisté výhody pro vakcinované, stejně jako jiné země, zavádí.
„Přistoupili jsme k tomu u hromadných akcí, kdy vláda schválila od 1. srpna změnu, že u akcí nad 3 000 nebude omezena kapacita, ale účastnit se jich mohou pouze očkovaní,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.
Podle něj nejde o diskriminaci či selektování. „Potřebujeme zkrátka zajistit, že se nákaza nebude šířit. Musíme být obezřetní a myslím si, že takto to nastavují i ostatní země,“ upřesnil. Sporný návrh zákona o výhodách pro očkované schválilo například sousední Slovensko. Podle něj se neočkovaní lidé budou muset prokazovat konkrétním testem a zaplatí za něj pět euro.
Placené testy zavádí od září znovu i Česká republika. „Není to úplně posvícení, ale je to o tom, že preferujeme očkování. Je to jeden z těch příkladů, kdy jasně sdělujeme, že není řešením situace dlouhodobé testování. Testy nejsou stoprocentní, jde o dočasnou alternativu. Jediná prevence je očkování,“ uvedl ministr.
Během rozhovoru vysílání CNN Prima NEWS Vojtěch zmínil také návrh Hostomského, podle něhož by očkovaní nemuseli nosit roušky. Podle ministra je návrh na místě, ale zatím těžko proveditelný.
„Nedovedu si to představit v rámci hromadné dopravy, kdy by část cestujících měla nasazenou roušku a jiná ne. Tím spíše jsme zatím skutečně nedosáhli té kýžené proočkovanosti, abychom tu vytvořili kolektivní imunity. Principiálně je myšlenka na místě, ale myslím si, že se bavíme o nějaké době, září, kdy uvidíme, jak jsme na tom s proočkovaností,“ řekl.
Soud zrušil nošení respirátorů uvnitř
Nejvyšší správní soud (NSS) v úterý zrušil vládní opatření o povinném nošení respirátorů ve vnitřních prostorech. Podle něj není náležitě odůvodněné. Verdikt soudu vstoupí v platnost za tři dny od nabytí právní moci. NSS v rozhodnutí uvedl, že ministerstvo zdravotnictví se mělo už na základě předchozích verdiktů vypořádat s otázkou dopadů a zdravotních rizik dlouhodobého nošení respirátorů či doplnit odkazy na odborné studie.
Soudy již od loňského jara, kdy v Česku začala epidemie covidu, zrušily vládní protiepidemická opatření několikrát. „Mrzí mě rozhodnutí soudu, ale zkrátka na něj budeme reagovat a chceme mu vyjít vstříc. Požádal jsem proto kolegy, aby to zanalyzovali a aby odůvodnění, které musíme doplnit do tří dnů, skutečně odpovídalo předchozím rozsudkům,“ okomentoval Adam Vojtěch.