Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.
Jelikož se někteří lidé či pořadatelé snaží přísné vládní podmínky pro pořádání akcí obcházet, provedly krajské hygienické stanice již přes 30 tisíc jejich kontrol. „Krajské hygienické stanice dodržování protiepidemických opatření na kulturních akcích pravidelně a namátkově kontrolují. Hygienici se zaměřují zejména na kontrolu OTN nebo dodržování základních hygienických návyků,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kryštof Berka z ministerstva zdravotnictví.
Krajské hygienické stanice a Hygienická stanice hlavního města Prahy provedly celkem již 33 886 kontrol. Kontroly se týkaly zejména dodržování protiepidemických opatření, dětských táborů nebo provozoven stravovacích služeb. Více informací naleznete zde: https://t.co/DYlFF1JVjq
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) July 23, 2021
„Dodržování těchto opatření by ale mělo být zodpovědností každého z nás, protože jedině díky dodržování základních hygienických pravidel a očkování předejdeme možnému zhoršení epidemiologické situace,“ doplnil Berka.
Alespoň částečnou úlevu by pořadatelům mohla přinést nová pravidla platící od srpna. Od neděle 1. srpna bude moci být na sportovních a kulturních akcích až sedm tisíc lidí venku a tři tisíce osob uvnitř, a to s testem na koronavirus, po prodělání onemocnění COVID-19 v posledních 180 dnech nebo s očkováním. Kapacita dějiště ale bude moci být plně využita, nad zmíněné limity ji však budou moci doplnit pouze lidé po covidu nebo s vakcínou.
Nyní se hromadných událostí může účastnit pět tisíc osob venku a dva tisíce uvnitř. Změny na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Od září se nebudou proplácet testy
Pořadatelé však čekají další pokles zájmu návštěvníků od září, kdy se již nebudou ze zdravotního pojištění hradit preventivní testy na COVID-19, které lidé potřebují pro návštěvu kulturních akcí či restaurací. Oznámil to minulý týden Vojtěch. Podle nedávného zjištění CNN Prima NEWS také již nějakou dobu neplatí prokazování se čestným prohlášením o provedení samotestu.
„Zájem o kulturní akce s velkou pravděpodobností poklesne, z toho důvodu se ohradili zástupci kultury, cestovního ruchu nebo provozovatelé bazénů. Je to podobné, jako když chcete odjet na dovolenou do země, která je v tu chvíli v ‚bezpečné zóně‘, a najednou se změní opatření a musíte po návštěvě být v karanténě. To návštěvníky odradí a hledají alternativu,“ uvedl ve svém komentáři pro CNN Prima NEWS Tomáš Nejeschleba, ředitel společnosti Enigoo, která se stará o vstupenkové systémy na kulturní akce.
Podle něj nebude snadné se na kulturní akce dostat. „V tomhle případě je alternativa pouze očkování, provedený test nebo potvrzení o tom, že jste během předchozích 180 dní prodělali covid. Těch faktorů, které to ovlivní, je větší množství. Momentálně je kompletně proočkováno zhruba 40 procent obyvatel ČR, kolik to bude v září, je velký otazník,“ myslí si.
„Na jednu stranu rozumím vládě, že se snaží jít naproti a vytvořit kolektivní imunitu, na stranu druhou by na to mohla jít mírnějším způsobem. Co se určitě z hlediska organizace změní, bude dvoufaktorové ověření. V první řadě se bude muset návštěvník prokázat bezinfekčností a až poté platnou vstupenkou. První takové ověření probíhalo na Sparta Opening. Je to nepříjemné, ale vládní opatření momentálně nedávají jiné možnosti,“ doplnil Nejeschleba.