Absurdní, nelogický, ve prospěch holdingu Agrofert a největších tuzemských hráčů. Tak ekonomové a někteří opoziční politici hodnotí návrh poslanců, aby obchody musely v budoucnu prodávat 85 procent českých potravin.
„Budeme mít české banány a českou rýži, anebo budeme mít jen Vodňanská kuřata? Navrhovatelé říkají: ‚Vodňanská kuřata zbaštíte, protože nic jiného vám nikdo nepřiveze,‘“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS poslanec ODS a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl.
„Poslanci a ministr zemědělství pro nás mají výjimečný dárek: Horší výběr, nižší kvalitu a vyšší ceny. To je nevyhnutelný důsledek vždy, když se zakáže či omezí konkurence. TOP 09 zásadně nesouhlasí, nejsme komunisti,“ uvedl na Facebooku šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Skupina poslanců a ministr zemědělství pro nás mají výjimečný dárek: Horší výběr, nižší kvalitu a vyšší ceny. To je...
Posted by Miroslav Kalousek on Wednesday, May 20, 2020
Skupina poslanců v čele s Margitou Balaštíkovou (ANO) a Zdeňkem Podalem (SPD) přišla s tím, že příští rok by měl být v obchodech podíl potravin českého původu ve výši 55 procent. Číslo by se mělo každý rok o pět procentních bodů zvyšovat až do roku 2027, kdy by měl podíl českých potravin na pultech dosáhnout 85 procent.
„Přijde mi to jak konstrukce z minulého režimu. V konečném důsledku to nahraje těm největším firmám,“ míní pirátský poslanec Radek Holomčík.
Babiš: K Agrofertu nemám co říct
Mezi největší české konglomeráty v potravinářství patří holding Agrofert, který spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).
„Celý návrh vede k drastickému omezování obchodu a zdražení potravin a koncentraci obchodní moci do rukou největších producentů potravin v České republice,“ podotkl Bendl. Poukázal na to, že střet zájmů má i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), který návrh podpořil. Tomanova rodina podniká v potravinářství.
„Je to několik kluků, kteří se snaží pod hezkým názvem česká soběstačnost v potravinách svázat trh s potravinami do rukou pár lidí, kteří začnou ovládat produkci potravin v ČR. Jako byznysmeni se chovají přirozeně, chtějí ten obchod pro sebe,“ konstatoval Bendl. Návrh měl podle něj potichu projít Sněmovnou.
Ministr zemědělství Miroslav Toman redakci CNN Prima NEWS vzkázal, že celou věc nechce komentovat. Premiér Andrej Babiš jen napsal: „K Agrofertu nemám co říct.“
Lidem by zdražily potraviny, varuje ekonom
Předloha se nelíbí ani ekonomickým expertům. „V žádném případě by neměla podpora domácí produkce vypadat tak, aby političtí podnikatelé v zemědělství, včetně holdingu Agrofert, získali výhodu. Pak by totiž konečný výsledek byl zcela absurdní a proti vší logice,“ sdělil CNN Prima NEWS Mojmír Hampl, šéf segmentu poradenských služeb pro finanční sektor v KPMG a bývalý viceguvernér České národní banky.
„Domácí spotřebitelé by byli i v rozporu se svými preferencemi nuceni kupovat výrobky domácích oligarchů, které si sami nevybrali,“ dodal Hampl.
Hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková CNN Prima NEWS řekla, že opatření omezuje konkurenční prostředí a pokřivuje trh. „Předpokládaným důsledkem může být růst cen pro spotřebitele, a to v zásadní oblasti spotřebního koše, jakou jsou potraviny,“ varovala.
Před zdražením potravin varovala i hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. „Navíc to hraje ve prospěch dominantních domácích producentů potravin,“ zdůraznila.
„Zpupní politici si myslí, že prostřednictvím nesmyslných regulací dokážou lépe než trh určit, co si lidé přejí konzumovat. V praxi však pouze sníží nabídku potravin v obchodech a lidem zdraží již dost drahé potraviny,“ přidal se hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Poslanci pozměňovací návrh přilepili k novele zákona, která řeší dvojí kvalitu potravin a příští týden by ji měla ve třetím čtení řešit Sněmovna. Je ale možné, že se celá předloha vrátí zpátky do druhého čtení, aby poslanci doladili detaily ohledně dvojí kvality. Novelu o potravinách předložila vloni vláda Andreje Babiše, která její pomocí chtěla bojovat proti dvojí kvalitě zboží.