Fiala: Česko bude dál podporovat Ukrajinu. Myslíme i na její rekonstrukci

Premiéři Česka a Ukrajiny Petr Fiala (ODS) a Denys Šmyhal

Česká a ukrajinská vláda budou jednat v Praze

Česká republika bude dál podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi a současně myslí na její rekonstrukci, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v úvodu druhého společného zasedání české a ukrajinské vlády. Zmínil i podporu Ukrajiny v přístupových jednáních k Evropské unii a Severoatlantické alianci. Na zasedání vlád přijelo do Prahy deset ukrajinských ministrů. Různorodost témat, mezi která patří i vzdělávání, zemědělství, digitalizace či vesmírný výzkum, podle premiéra dokládá skvělou úroveň vztahů mezi zeměmi. Ministři v úterý v Praze podle předsedy vlády uzavřou pět memorand o resortní spolupráci, například i ve sportu. Podepsány mají být i dvě dohody v oblasti obrany.

Fiala připomenul, že poprvé se vlády sešly v Kyjevě před necelými dvěma lety. Česko tehdy reprezentovalo sedm ministrů. Od té doby se spolupráce s Ukrajinou prohloubila, dnešní jednání má vazby dál upevnit. Připomenul také českou iniciativu, díky které se už na Ukrajinu daří dodávat dělostřeleckou munici, a poděkoval zemím, které se na nákupu podílejí.

ČTĚTE TAKÉ: Nacher se omluvil za výrok spojený s Ukrajinou. Nevhodné, napsal na sítích

Ministři proberou na bilaterálních schůzkách, které doprovodí společné jednání vlád obou zemí v Praze, praktické změny vedoucí k prohloubení dosavadních forem spolupráce. Jednat budou například o zlepšení dopravního spojení, příležitostech pro české firmy v dopravě, stabilizaci vnitřních uprchlíků na Ukrajině či léčbě ukrajinských občanů v českých zdravotnických zařízeních. Ministři vnitra podepíší aktualizovanou smlouvu o policejní spolupráci. Ta oproti platné úpravě z roku 1997 například umožní vytváření společných pracovních týmů nebo nasazení specializovaných týmů pro identifikaci obětí hromadných neštěstí.

Kabinet začátkem července odtajnil materiál, podle kterého Česko poslalo od začátku ruské invaze do konce letošního května Ukrajině z armádních skladů vojenský materiál v hodnotě 6,75 miliardy korun. Česko také spustilo iniciativu, ve které shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích mimo EU. Před časem dorazila na Ukrajinu první zásilka 50 tisíc kusů munice, aktuálním cílem je dodat na Ukrajinu do konce roku 500 tisíc kusů. V červenci a v srpnu by mělo do země podle prezidenta Petra Pavla dorazit po 50 tisících kusech munice, od září do konce roku by to mělo být měsíčně 80 až 100 tisíc kusů. Dočasnou ochranu mělo v polovině června v Česku na 350 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

Česká vláda pořádá pravidelná jednání také s polským kabinetem, v případě Slovenska letos v březnu konání mezivládních konzultací pozastavila kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. Projevují se hlavně ve vztahu k Ukrajině. Několikrát odkládané mezivládní jednání s Izraelem bylo v plánu loni, těsně před vybraným termínem ale spáchalo rozsáhlý útok na Izrael teroristické hnutí Hamás a tamní kabinet cestu zrušil.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Chceme, aby Rusko selhalo, řekl Pavel. Nastínil, proč Ukrajina ještě nezíská zpět celé území

Tagy:
válka NATO Ukrajina politika Petr Fiala Evropská unie ozbrojený konflikt ruská invaze na Ukrajinu rozšiřování Evropské unie konflikt, válka a mír