Budou hypotéky dostupnější? Banky jich v květnu poskytly nejméně za 10 let

Hypotéky

Dostupnější hypotéky?

Banky pátý měsíc tohoto roku poskytly nejméně hypoték za posledních 10 let. Konkrétně jich bylo 6 203. Naposledy podobné číslo padlo po vrcholu ekonomické krize v roce 2010. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Česká národní banka zrušila pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Ten od dubna činil 50 procent. Zároveň klesá i úrok, po dlouhé době jsme viděli hodnoty pod dvěma procenty. Otázkou je, jak budou hypotéky atraktivní v době ekonomické krize. V Novém dni na CNN Prima NEWS odpovídal finanční expert z Equa bank Ondřej Hák.

Některé banky sáhly ke snížení úrokových sazeb i těsně pod 2 procenta a zájem o hypotéky se prý už v červnu blíží k úrovni začátku roku.

„Pokles úrokových sazeb za poslední měsíce byl poměrně razantní, co se týká nabídkových sazeb, nedá se čekat už nějaký výrazný pohyb dál. Ani Česká národní banka nepředpokládá žádné další úpravy,“ předpovídá Ondřej Hák k otázce na to, zda lze čekat ještě větší zvýhodňování hypoték.

Při úvahách o refinancování je dobré se podívat, kde aktuálně se úrokové sazby nacházejí, a poptat se u své banky, jaké budou podmínky. „Banky jsou povinné poslat tu nabídku dva měsíce dopředu, většina z nich posílá i tři měsíce dopředu, takže je dobré ptát se na plánované podmínky své banky a podle toho se rozhodnout, zda je pro vás vhodné v daném období refinancovat,“ upřesňuje finanční expert.

Pokud byste uvažovali o hypotéce, radí expert udělat si jasnou představu, kolik jste schopni z rodinného rozpočtu pravidelně odepsat právě na bydlení. „Nejpodstatnější je, jaká je ochota rodiny platit měsíčně za bydlení. Cena bydlení by neměla vzít více než polovinu rodinného rozpočtu,“ radí ekonom s tím, že je potřeba myslet na celkové náklady. Tedy například včetně energií.

Bankovní sektor podle něj ukázal schopnost zareagovat na krizi odkladem splátek a většina klientů, kteří možnost využili, jsou už prý na cestě zpět k normálnímu splátkovému plánu. Banky tedy očekávají, že po koronakrizi přibudou rizikoví klienti, ale nárůst nebude nijak drastický. Celý rozhovor s ekonomem o hypotékách naleznete v přiloženém videu.

Tagy: