BYZNYS - 20.11. v 14:40
Americký investor Warren Buffett je opravdovou ikonou investičního světa. Na burze se hodně řeší všechno, co Buffett nakupuje nebo prodává. Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, proto v dalším díle pořadu Byznys popsal, co byznysmen drží ve svém fondu.
Málokomu se poštěstí, že se dožije 94 let. A ještě méně lidem se stane, že je i ve 94 letech poslouchá celý svět. Legendární investor Warren Buffett, zvaný věštec z Omahy, takovou výsadu má. Svět sleduje nákupy jeho společnosti Berkshire Hathaway – co Buffett skrze tento fond nakupuje, má najednou cenu zlata.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpova cla budou šokem pro světovou ekonomiku, míní Kovanda. Jak se může vzepřít Musk?
V jeho portfoliu člověk najde akcie společností jako Apple, Bank of America, Coca-Cola, Chevron, VISA, Amazon.
Kovanda: Konec ruského plynu v Rakousku může mít důsledky i pro Česko. Hrozí zdražení
Energie jako zbraň. Znovu ji použilo Rusko proti Rakousku. Od soboty tam neproudí žádný ruský zemní plyn, Gazprom dodávky zastavil. Rakousko mu totiž přestalo platit, aby získalo zpět částku, která mu byla přiznána v arbitráži za dřívější nepravidelné ruské dodávky. A jak jsme na tom my s ruským plynem?
„Je tam několik desítek převážně amerických, dividendových titulů, zavedených firem. Nejsou tam ale jen akcie ze 20. století, je tam třeba čínská automobilka BYD. Buffett sází na hodnotové tituly, u kterých nehrozí zásadní otřes,“ vysvětlil v pořadu Byznys Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Buffett se zbavuje populárních akcií
Velkou stálicí a největší pozicí v Buffettově portfoliu byla až donedávna společnost Apple. Jenže letos se už dvakrát objevila zpráva, že investorův fond značnou část akcií jablíčkové společnosti odprodal.
„Buffett úplně nevysvětlil, proč Apple odprodává. Zjevně tam nevidí takový potenciál. Společnost dlouho nepřišla s žádnou novinkou, navíc dala k ledu projekt elektroauta. Apple dost žije ze své minulosti, možná proto se Buffett rozhodl snížit držení této akcie,“ domnívá se Kovanda.
V rozhovoru také popsal, proč je Buffett podle něj nadále takovou ikonou finančního světa.
„Buffettovi to stále myslí. Jeho setkání s akcionáři je bedlivě sledováno. Pro nikoho jiného z branže neplatí, že by média věnovala takovou pozornost každému slovu, co vypustí z úst,“ řekl Kovanda.
Vždyť zaostáváme. Němce nedoženeme ani za dalších 35 let, nechápe Kovanda Fialovy plány
Pokud zůstaneme u vlády, budou u nás mzdy jako v Německu či Rakousku. Ve vysílání České televize (ČT) to řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jeho vizí ale nesouhlasí ekonom Lukáš Kovanda. Za našimi západními sousedy podle něj mzdově zaostáváme více než před pěti lety a jejich dohnání by se prý rovnalo ekonomickému zázraku.
„Je to srovnatelné s prohlášeními americké centrální banky. Buffett byl průkopníkem hedgeového investování, dosáhl obrovských úspěchů díky svému dlouhodobému investování. Má řadu žáků, kteří se na něj odkazují, což upevňuje jeho postavení,“ uzavřel.
O pořadu Byznys
Pořad Byznys má za cíl provést diváka přístupnou a srozumitelnou formou světem investování, spoření, byznysu a peněz. Představuje základní typy aktiv – od akcií po zlato – a neotřelé názory bankéřů a finančních expertů. Pořad sledujte každou středu ve 14:40 na CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec ruského plynu v Rakousku může mít důsledky i pro Česko. Hrozí zdražení