Rusko opět vyhrožuje zavřením plynu
Energie jako zbraň. Znovu ji použilo Rusko proti Rakousku. Od soboty tam neproudí žádný ruský zemní plyn, Gazprom dodávky zastavil. Rakousko mu totiž přestalo platit, aby získalo zpět částku, která mu byla přiznána v arbitráži za dřívější nepravidelné ruské dodávky. A jak jsme na tom my s ruským plynem?
Nikdo nás nebude vydírat, nechal se slyšet rakouský kancléř. Ruský plyn tam přestal proudit v sobotu ráno. „Přesně na to jsme se dlouho připravovali. Rakousko nelze vydírat. Mohu vám slíbit, že nikdo neumrzne kvůli nedostatku plynu,“ řekl rakouský kancléř Karl Nehammer.
ČTĚTE TAKÉ: Za staré kotle hrozí pokuta až 50 tisíc. Zkontrolujte, zda se to týká i vás
Rakouský podnik OMV vyhrál v týdnu u Mezinárodní obchodní komory arbitráž s ruským Gazpromem. Podnik, který ovládá Kreml, poté uzavřel kohouty. Rakousko je jednou z mála zemí v Evropě, které jsou stále závislé na plynu z Ruska.
Ekonom Lukáš Kovanda očekává, že se kvůli tomu Rakušanům zdraží plyn až o 20 procent, což by mohlo ovlivnit i ceny v Česku. „Vzhledem k tomu, že s Rakouskem sousedíme a evropský trh s plynem je propojený, alespoň krátkodobě hrozí, že se určitý nárůst cen přenese zcela nebo částečně i do České republiky,“ řekl.
„Gazprom opakovaně nedodával plyn a sliboval, že dodávky obnoví, aby na nás vytvořil tlak, abychom ustoupili od sankcí proti Ruské federaci,“ doplnil Nehammer. Vydírání se tedy opakuje. Po zahájení války na Ukrajině se evropské země snaží vymanit ze závislosti na levných ruských energiích. Moc se to ale nedaří, což se ukázalo i v nedělní Partii Terezie Tománkové.
„Dokázali jsme to. Jsme energeticky soběstační bez Ruska,“ prohlásil na CNN Prima NEWS předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). S tím ale nesouhlasila šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. „Vy vůbec nevíte, co v těch trubkách teče,“ řekla Vystrčilovi.
Podle dat českého státního podniku Net4Gas zhruba 94 procent plynu, který Česko dováží, pochází z Ruska. S Gazpromem sice žádnou smlouvu nemáme, ale plyn, který k nám proudí ze Slovenska, je de facto ruský.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) to vysvětluje tím, že se zvýšily poplatky za tranzit přes Německo. „Právě tou levnější alternativou je východní cesta přes Slovensko. Podle informací MPO však neexistuje žádný dvoustranný kontrakt mezi českými obchodníky a Ruskem,“ řekl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Úřad šetří ČEZ a další společnosti, zda netvořily kartel. Měly ovlivňovat stavbu elektráren