Zimní olympiádu v Pekingu provází mnoho kontroverzí. Některé západní země včetně České republiky vyhlásily diplomatický bojkot her z důvodu, že v Číně panuje totalitní režim. Patří ale politika do sportu? I o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hovořil stříbrný medailista letních her v Moskvě 1980 Imrich Bugár.
„Připravujete se a někdo se od stolu rozhodne, že nepojedete? Politika do sportu nepatří. Ať se politici starají o politiku, pomáhají sportu finančně a nemontují se do takových věcí,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Imrich Bugár.
Další problém v olympijské vesnici: Hopjákové tekla ze stropu voda. Si nevybereš, řekla
Olympiáda ještě ani nezačala a někteří čeští sportovci už sdíleli řadu zážitků z olympijské vesnice v Pekingu. Biatlonistka Eva Puskarčíková řešila problém s ucpanou toaletou. O další neobvyklý zážitek se podělila snowboardistka Vendula Hopjáková. Ze stropu v koupelně jí totiž tekla voda.
Ten získal na olympiádě v Moskvě 1980 stříbrnou medaili v hodu diskem. Ve vrcholné formě měl být o čtyři roky později. Věřil tomu, že v Los Angeles dosáhne na zlato. Jenže Československo pod vlivem SSSR mohlo jen těžko vyslat své sportovce na olympiádu pořádanou v USA.
„Rok předtím jsem vyhrál mistrovství světa. Když si představím, že jsem tam (na olympiádě v Los Angeles) mohl vyhrát. Můj nejslabší výkon by stačil na bronz. Ta neúčast mě psychicky zlomila,“ dodal Bugár. Jako jeden z mála československých sportovců se tehdy veřejně pokoušel bojkotu vzdorovat.
Před funkcionáři tehdejšího Československého svazu tělesné výchovy dokonce prohlašoval, že na hry pojede třeba za své vlastní peníze. Ani to nestačilo. Později byl navíc kárán „za nepříliš dobré umístění na náhradní akci“, která byla pro sportovce socialistických zemí uspořádána pod názvem Družba v Moskvě.
Kritizovaná olympiáda
Že Čína nyní pořádá olympijské hry je kritizováno kvůli údajnému porušování lidských práv v zemi, koncentračním táborům či represím na ujgurské a tibetské obyvatelstvo. Například německý poslanec vládní strany FDP Peter Heidt v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pekingskou olympiádu přirovnal ke hrám v Berlíně z roku 1936. Ty sloužily jako reklama pro Hitlerovo nacistické Německo.
Podle zemí Západu v čele s USA je tedy namístě hry diplomaticky bojkotovat.Co ale sportovní bojkot? K tomu docházelo nejčastěji během studené války. Nejdříve země Západu (ne všechny) nevyslaly své sportovce na olympiádu v Moskvě 1980. O čtyři roky později přišla pomsta. Zmiňovanou olympiádu v Los Angeles bojkotoval SSSR i všechny ostatní sovětské satelity včetně Československa.