Útok lukem a šípy v Norsku
Středeční útok v norském městě Kongsberg, při němž zahynulo pět lidí a tři byli zraněni, nese známky teroristického činu. Uvedla to ve čtvrtek norská tajná služba PST. Dánský občan, který je z vraždění podezřelý, podle policie konvertoval k islámu. Policie sdělila, že dotyčného znala a věděla o jeho možné radikalizaci. Podle policie a norské tajné služby se útok jeví jako teroristický čin.
Sedmatřicetiletý Espen Andersen Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi ve středu večer na několika místech v centru Kongsbergu, který leží nedaleko Osla. Ještě ve středu byl zadržen a předběžně obviněn. Podezřelý podle policie jednal sám. Zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let. Policie agentuře Reuters sdělila, že Braathen se k usmrcení obětí přiznal. Jeho právní zástupce potvrdil, že Braathen s policií spolupracuje.
Útočník ozbrojený lukem a šípy pozabíjel v Norsku pět lidí. Policie ho zadržela
Norská policie podezírá ze středeční vraždy pěti lidí lukem a šípy dánského občana, který žije ve městě Kongsberg, kde k útoku došlo. Muž byl ve středu večer zadržen a obviněn, uvedla DPA. Policie se rozhodla zveřejnit alespoň základní informace o podezřelém, protože po sociálních sítích se začaly šířit četné nepravdivé informace, cituje policejní prohlášení list Verdens Gang.
Zraněny byly podle aktuálních informací tři osoby, včetně policisty mimo službu, který byl nakupovat v supermarketu. Dva zranění jsou na jednotce intenzivní péče, nejsou ale v ohrožení života, píší norská média. České ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že nemá informace, že by mezi oběťmi byli čeští občané.
„Útok v této fázi vypadá jako teroristický čin. Jaké byly jeho motivy, objasní v detailnější podobě vyšetřování,“ uvedla norská tajná služba s tím, že podezřelý je pro ni z minulosti známý. Stupeň ohrožení terorismem v Norsku se podle PST v souvislosti s útokem nemění. „Útoky na náhodné kolemjdoucí na veřejných místech jsou opakujícím se postupem islamistů, kteří páchají na Západě teroristické činy,“ konstatovala tajná služba.
Regionální policejní šéf Ole Bredrup Saeverud předtím na tiskové konferenci prohlásil, že již dříve existovaly obavy z možné radikalizace podezřelého. „Tyto obavy jsou z roku 2020 i z předchozí doby. Letos jsme o něm hlášení neměli,“ řekl Saeverud.
Stříleli nás jako zvířata, vzpomínali přeživší na teroristický útok v klubu Bataclan
Lidé, kteří přežili teroristický útok 13. listopadu 2015 v pařížském hudebním klubu Bataclan, ve středu před soudem s obviněnými z atentátů popsali, jak se vydávali za mrtvé nebo se schovávali ve skříních, aby unikli střelcům, kteří pálili do davu. Někteří svědci vypověděli, že cítili, jak na nich ulpělo maso poté, co se sebevražední atentátníci na místě odpálili.
Prokurátorka Ann Irén Svaneová Mathiassenová uvedla, že muž byl několikrát ve styku s norskými zdravotnickými zařízeními. Z vyjádření však podle agentury DPA nevyplývá, zda byl v péči psychiatrů. Podle policie bude posouzen jeho duševní stav. Jeden příbuzný podezřelého dánskému listu Ekstra Bladet muže popsal jako duševně nemocného.
Neozbrojení policisté fasovali zbraně
První hlášení o muži s lukem a šípy, který střílí po lidech, přišlo v 18:13. Útok začal v supermarketu Coop Extra, což potvrdila mluvčí řetězce. Několik lidí bylo zabito přímo v obchodě. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který byl v tu chvíli mimo službu.
Muž se následně pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18:47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.
Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP. Podle norských médií byl podezřelý v minulosti obviněn z loupeže a z držení drog. Minulý rok místní soud rozhodl, že se po dobu šesti měsíců nesmí stýkat s rodiči, protože jednomu z nich vyhrožoval, že ho zabije.
Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.