Pozor na kombinaci bylinek a léků, varují experti. Uškodit můžou i ovocné a zeleninové šťávy

Češi nahrazují léky

Při léčení obtíží řada lidí sahá po různých bylinách. Přírodní produkty pomáhají, lékaři ale zároveň varují před jejich užíváním bez rozmyslu. V kombinaci s léky mohou buď zvýšit riziko nežádoucích účinků, nebo naopak snížit účinnost medikamentů.

„Přírodní produkt automaticky neznamená bezpečný nebo šetrný produkt,“ apelovala tisková mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. Bylinky a přírodní produkty ano, ty lékaři i lékárnici doporučují, ale jen jako doplňky. Nikoliv k léčení. „Většinou lék nejde nahradit bylinným preparátem a bylo by chybou účinný lék vysadit,“ doplnila praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Problémem není jen nahrazování léků bylinami, ale už jen samo nadměrné užívání, a navíc společně s léky. „Třezalka tečkovaná se vzájemně ovlivňuje s různými léky, mezi ně patří například hormonální antikoncepce,“ sdělila Bažantová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Novela o lécích: Diskriminace a žádné změny, kritizují experti. Válek argumentuje pacienty

„Nejvíce nás trápí interakce s léky, které jsou proti srážení krve. Tam mohou vadit různé byliny, ať to je meduňka, dobromysl, nebo máta. Čaje z tradiční čínské medicíny mohou interagovat i významně s některými léky, které jsou doporučovány k léčbě hypertenze,“ dodala Bezdíčková. U bylinných projímadel se využívá zase list seny, u něj podle Bažantové vzniká při dlouhodobém užívání závislost.

Účinnost některých léků mohou překvapivě ovlivnit i některé ovocné nebo zeleninové šťávy. „Například jablečná šťáva, grep, pomelo, zázvor blokují odbourávání léků v organismu a zvyšují nežádoucí účinky,“ podotkla vedoucí Lékárny Těšnov Petra Nováková.

Pokud lidé užívají nějaké alternativní produkty a zároveň léky, je dobré o této skutečnosti informovat svého lékaře, popřípadě lékárníka, radí odborníci.

Tagy: