Přestože jsme během letních měsíců z úst mnoha expertů slýchali, že koronavirová krize se dříve či později promítne do poklesu cen nemovitostí, zatím se nic takového neděje. Byty a domy dál zdražují, a to i v zemích, jejichž hospodářství jsou pandemií koronaviru zasažena daleko hůře než to české. Zejména vývoj nemovitostního trhu v USA naznačuje, že bydlení nemusí zlevnit ani tehdy, když začne dramaticky růst nezaměstnanost.
Ceny nemovitostí stále rostou. Tempo jejich zdražování se sice v průměru mírně snížilo, s každým dalším měsícem je ale třeba na pořízení domu či bytu sáhnout hlouběji do kapsy. Pro Českou republiku zatím stále máme k dispozici jen data za druhé čtvrtletí, kdy nemovitosti meziročně zdražily o necelých osm procent, ale údaje ze zahraniční naznačují, že na žádné velké zlevnění hned tak nedojde.
Poptávka po levném bydlení je rekordní, koronavirus oživil trh, říká šéf Bezrealitky
V době koronaviru se uvolnily tisíce bytů v centru Prahy po Airbnb. Lidé o ně ale podle šéfa portálu Bezrealitky.cz Hendrika Meyera nemají velký zájem, protože shání především levné byty. Řekl to v pořadu Interview. Koronavirus podle něj rozhýbal bytový trh, Meyerův web má v současné době rekordní poptávku, rekordní počet nabídek i rekordní počet transakcí.
Podle časopisu The Economist ve Spojených státech nemovitosti během září meziročně zdražily o pět procent, v Německu dokonce o jedenáct. Největší cenový nárůst domů a bytů u našich západních sousedů pochopitelně nastal ve velkých městech, kde na peněženky jejich obyvatel zatím koronavirová krize citelně nedolehla. Přitom ještě ve druhém čtvrtletí podle Spolkového statistického úřadu zdražily německé nemovitosti meziročně jen asi o 6,5 procenta. Znamená to tedy, že se trh znovu nadechuje k růstu.
Lze předpokládat, že data za třetí čtvrtletí potvrdí zrychlení růstu cen nemovitostí i v České republice. Předzvěstí může být obrovský zájem o hypotéky během letních měsíců. Srpen byl podle tuzemských bank nejlepší za posledních 17 let. Do určité míry se mohlo projevit, že lidé mezi dubnem a červnem nákup domu nebo bytu odložili, protože nebylo vůbec jasné, co bude dál.
Kdo za to může?
Ukázalo se, že přinejmenším z hlediska úrokových sazeb byl odklad šťastnou volbou. Okamžitá jarní reakce České národní banky v podobě mimořádně silného uvolnění měnové politiky vedla k poklesu úrokových sazeb u úvěrů na bydlení, což zájem o hypotéky, a tedy nemovitosti ještě podpořilo. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské má oživení nemovitostního trhu i další příčiny. „Ultrauvolněná měnová politika, rušení daní z převodu, obavy z akciové bubliny, home office,“ uvedla na svém twitterovém účtu.
Zdá se, že jarní sázku s @BlanikZ vyhraju😉 Ale netěší mě to.
— Helena Horská (@HelenaHorska) October 4, 2020
Ceny nemovitostí i přes #COVID #šok rostou. V SRN dvouciferným tempem, v Británii i ČR na historickém maximu.
Ultrauvolněná měnová politika, rušení daní z převodu, obavy z akciové bubliny, HO,..https://t.co/2GkVrWcl8K
Jistě, konec daně z nabytí nemovitostí mohl mít jistý efekt, neboť díky tomu vznikl prostor, aby prodávající a kupující o ceně vyjednávali ostřeji, než bylo dříve zvykem. Také obavy z akciové bubliny živené právě mimořádně uvolněnou měnovou politikou vedou lidi k úvahám, jak své úspory bezpečně uložit. Akciový boom v kombinaci s uvolněnou měnovou politikou totiž mohou být předzvěstí zvyšování inflace, tedy tempa růstu cenové hladiny.
V takovém případě se úspory za jinak stejných okolností znehodnocují, a tak je investice do domu či bytu relevantní alternativou. „Nemovitosti představují poměrně dobrou pojistku proti inflaci. Investice do nich i na hypotéku stojí za zvážení. A to i z hlediska těch, kteří věří, že na rozdíl od vývoje po minulé krizi (v roce 2009, pozn. red.) bude vývoj po té nynější charakterizovat vysoká inflace,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Chataři a chalupáři
Otázkou také je, kde nemovitost pořídit. Zdá se, že z hlediska jejího budoucího zhodnocení se vyplatí dívat se spíše mimo českou metropoli. „Praha je dost drahá, navíc tam našinec konkuruje ve své poptávce po realitách intenzivněji než jinde zahraničním investorům a spekulantům, kteří ceny ženou ještě výš. Opravdu výhodný nákup lze snáze najít spíše v některém z krajských měst než v bedlivě sledované Praze, kde už je navíc výnosnost realit stlačena. I když i v krajských městech šly ceny v poslední době citelně nahoru, mnohde ještě výrazněji než v Praze,“ dodal Kovanda.
Domy a byty zdražily nejvíce za třináct let, hlásí Eurostat
Ceny rezidenčních nemovitostí v Evropské unii vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 5,5 procenta. To představuje největší nárůst od roku 2007. V České republice ceny domů a bytů stouply téměř o desetinu, což je nejvíce za poslední čtyři kvartály. Koronavirová krize a zrušení daně z nabytí nemovitostí by ale mohly přinést obrat.
Podle něj stojí za zvážení nákup chaty, chalupy nebo rekreačního apartmánu. „Ty lze rovněž dobře pronajímat. V současnosti se nepochybně jedná o určitou módní vlnu, kterou zvýraznila koronavirová krize. Ta může zase opadnout, což by se projevilo poklesem cen,“ doplnil Kovanda. Na druhé straně poptávka po chatách či chalupách v minulých letech rostla a je pravděpodobné, že tento trend vydrží. Obzvláště v případě, že i nadále bude v důsledku koronavirové krize problémem vycestovat na dovolenou do zahraničí.
A vydají se ceny nemovitostí někdy opačným směrem? Stále platí, že vše bude odvislé od vývoje ekonomiky a zejména trhu práce. Spojené státy sice ukazují, že ani rekordní nárůst nezaměstnanosti nemusí od nemovitostního nákupního apetitu odradit, jenže tento model nelze bezvýhradně přenést do Česka. Už jen proto, že Češi ke svým financím přistupují daleko konzervativněji, než je v USA zvykem. Ostatně i nedávná data potvrdila, že nejistá budoucnost vedla k rekordnímu nárůstu české míry úspor. Jakmile se tedy začne počet lidí bez práce dramaticky zvyšovat, je možné, že lidé své nákupy opět odloží, poptávka po domech či bytech bude slábnout a ceny se přizpůsobí.