Ceny bytů stále rostou
Přestože ve druhém čtvrtletí v Praze došlo k poklesu prodeje nových bytů, jejich ceny opět vzrostly, a to ze 106 392 na 108 261 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování se tak oproti předchozímu kvartálu snížilo na polovinu. Podle developerů jde jen o přechodné snížení zájmu o nemovitosti a realitní trh v dalších týdnech a měsících opět ožije. Takový pohled ale odporuje závěrům České národní banky i názoru analytiků oslovených redakcí CNN Prima NEWS.
Od dubna do června se v hlavním městě prodalo 1 100 nových bytů, což je o asi o patnáct procent méně než v předchozích třech měsících. Za celé první pololetí letošního roku našlo svého kupce 2 400 nových bytů, za loňských prvních šest měsíců to bylo o sto bytů více. Vyplývá to z aktuálních dat společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Praha tak opět mírně posunula svůj cenový rekord a stále tedy platí, že nové bydlení v metropoli je nejdražší v historii.
Podle developerů má být ale ještě hůř, protože poptávka po nově vystavěných rezidenčních nemovitostech opět nabere na síle. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ uvádí Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
S takovým pohledem ovšem nesouhlasí hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. „Developeři mají sklon jakékoli zpomalení nemovitostního trhu či jen jeho náznak zlehčovat a bagatelizovat. Vědí, že skutečný náraz teprve přijde,“ řekl CNN Prima NEWS. Zatímco firmy zabývající se výstavbou a prodejem rezidenčních nemovitostí vzhlížejí k podzimu jako k okamžiku, kdy se poptávka po bytech opět zvýší, ekonomové spíše slibují její další zpomalení, což by mohlo vytvořit větší tlak na to, aby ceny směřovaly spíše dolů, nebo alespoň výrazně snížily tempo svého růstu.“
Nové byty nejsou celý trh
„Podle České národní banky byly ceny nemovitostí ke konci loňského roku nadhodnocené o 15–25 %. Vzhledem k růstu cen nemovitostí v prvním pololetí letošního roku došlo k dalšímu přifouknutí bubliny na realitním trhu,“ myslí si Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Podle něj zatím není zcela jasné, zda důsledky pandemie koronaviru budou u nás natolik vážné, aby se bublina na realitním trhu vyfoukla.
Lukáš Kovanda je přesvědčen, že moudřejší budeme na podzim a v první polovině příštího roku, „až ekonomika a zaměstnanost přestane být opřena o dluhovou berličku státu“. Tou dobou už prý vyprchá efekt podpůrných programů státu jako kurzarbeit, ale i moratorium na splátky úvěrů. „Teprve pak bude zřejmé, jaký zásah realitní trh dostane,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Jiná situace na trhu s novými byty nastala ve druhém kvartálu mimo Prahu. Podle Trigemy, Skanska Reality a Cetral Group se zde prodalo 1 671 bytů, což je asi o procento více než v prvním čtvrtletí. Průměrná cena se zde zvýšila o 1 880 korun, na 61 993 korun za metr čtvereční, což představuje asi tříprocentní nárůst. Nejvíce bytů se prodalo v Jihomoravském kraji, na který připadla téměř třetina ze všech realizovaných transakcí v regionech.
To je však stále jen velmi zúžený pohled, neboť trh s nemovitostmi určenými k bydlení v sobě zahrnuje nejen nové, ale i starší byty. A zatímco ještě v posledním kvartále loňského roku a prvním toho letošního se mezičtvrtletní růst rezidenčních nemovitostí pohyboval prakticky na dvou procentech, druhé čtvrtletí už znamenalo snížení o půl procentního bodu. V minulosti přitom bylo poměrně běžné, že zdražování domů a bytů probíhalo i tříprocentním tempem v mezikvartálním vyjádření.
Spěchat, nebo raději počkat?
Je tedy vhodné s nákupem nemovitosti k bydlení počkat, nebo se vyplatí už pomalu začít její pořízení řešit? Lukáš Kovanda v tom má jasno. „Nečekám splasknutí bubliny, nicméně tvářit se, že nejhorší máme už za sebou a že útlum trhu se nedostaví, by bylo naskakování na PR developerů. Ti se totiž bojí zamrznutí trhu, protože by to bylo pro jejich byznys fatální. Psychologie a spekulativní poptávka jsou v nemovitostním sektoru zásadnějšími fenomény než v kterémkoli jiném odvětví ekonomiky,“ řekl CNN Prima NEWS.
Pro další vývoj bude tedy důležité, jak se podaří nastartovat ekonomiku. „V tuto chvíli existují velké rozdíly v představách kupujících a prodávajících. Zatímco kupující požadují slevy, prodávající jim je nechtějí dávat. Tento rozpor může snižovat objem transakcí i v následujících čtvrtletích. Někteří lidé budou muset nákup nemovitostí odložit, protože se zhoršila jejich finanční situace. Jiní zas budou chtít využít uvolněné měnové politiky centrální banky a o nákupu nemovitostí začnou uvažovat,“ doplnil Štěpán Křeček.
Právě uvolněná měnová politika v podobě extrémně nízkých sazeb je dalším faktorem, který vstupuje do rozhodování o pořízení bytu nebo domu. Ovlivňuje totiž výši úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů, kde v posledních měsících rovněž můžeme pozorovat sestupnou tendenci. Kdo tedy s nákupem nemovitosti nespěchá, může během poměrně krátké doby ušetřit nemalé prostředky. Jak na samotné ceně realit, tak na splátkách úvěru na bydlení.