Bývalá rakouská ministryně pro rodinu Sophie Karmasinová sedí ve vyšetřovací vazbě po svém středečním zatčení z důvodu rizika spáchání trestného činu a nebezpečí spolčení. Informaci deníku Standard potvrdilo Státní zastupitelství pro hospodářské záležitosti a korupci (WKStA).
Pětapadesátiletou Karmasinovou obvinila její bývalá obchodní partnerka a majitelka agentury pro průzkum veřejného mínění Sabine Beinschabová v korupční aféře kolem Rakouské lidové strany a bývalého spolkového kancléře Sebastiana Kurze. Rakouská tisková agentura APA informovala, že zatčení proběhlo na žádost soudu.
Za pádem rakouského kancléře Kurze stojí nelegální odposlechy, tvrdí právní komise
Říjnový pád rakouského kancléře Sebastiana Kurze se pravděpodobně odehrál na základě nelegálně odposlouchávaných telefonních hovorů. Tuto informaci zveřejnila v pondělí pověřenkyně pro právní ochranu soudců Gabriele Aicherová v obsáhlé a dobře odůvodněné třináctistránkové stížnosti na Ústřední státní zastupitelství pro stíhání hospodářských trestných činů a korupce.
Protože se jedná o utajovanou záležitost a s ohledem na probíhající vyšetřování nebude WKStA zveřejňovat další podrobnosti o řízení a účastnících řízení. Právník exministryně Norbert Wess zatím na zadržení své mandantky nereagoval.
Státní zastupitelství pro hospodářské záležitosti a korupci podle listu Standard v uplynulých týdnech pravděpodobně shromáždilo nebo získalo další usvědčující důkazy. Podle sdělení WKStA pro média jsou nyní vyšetřovány také tři osoby pro „podezření z dohod omezujících hospodářskou soutěž v zadávacím řízení“, dvě z nich také pro podezření z praní špinavých peněz.
Minulý týden vyšlo najevo, že Beinschabová usvědčila Karmasinovou při výslechu před WKStA již loni v říjnu. Uvedla, že pro ministerstvo financí dostávala od ministryně zakázky na různé studie. Za to Karmasinová údajně inkasovala 20 procent z obratu.
Buď vazba, nebo svoboda
Nyní se očekává, že bude Karmasinová v přítomnosti svého právníka vyslechnuta na Federálním úřadu pro boj proti korupci (BAK). Orgány činné v trestním řízení mají 48 hodin od zadržení, aby obviněnou konfrontovaly s podezřením a vyslechly ji. Po uplynutí 48hodinové lhůty, v tomto případě v pátek odpoledne, musí být bývalá politička buď propuštěna, nebo by vídeňský zemský soud pro trestní věci musel rozhodnout o návrhu na vzetí do vazby.
V Rakousku se schyluje k dalšímu skandálu. Vláda opakovaně porušovala zákon, říká právník
V Rakousku se schyluje k dalšímu politickému skandálu, který může vyvrcholit až žalobami na bývalé šéfy vládních stran včetně exkancléře Sebastiana Kurze. Odborník na ústavní právo Heinz Mayer totiž považuje za nezákonné dohody domlouvané v neoficiální a neveřejné korespondenci mezi lidovci (ÖVP), svobodnými (FPÖ) a Zelenými.
Skutečnost, že důvodem zadržení bylo také předpokládané nebezpečí z ovlivňování svědků za účelem maření spravedlnosti, by mohla naznačovat, že Karmasinová podnikla kroky poté, co se dověděla o usvědčujících informacích od Beinschabové. Ty měly vést WKStA k domněnce, že hrozí bezprostřední nebezpečí. Podle rakouského týdeníku News lze předpokládat, že se Karmasinová a Beinschabová přinejmenším pokoušely o vzájemný kontakt, nebo že se Státní zastupitelství pro hospodářské záležitosti a korupci obávalo, že důkazy, které dosud nebyly orgánu činnému v trestním řízení známy, by mohly být pominuty, a proto vydal soudem schválený příkaz k zatčení exministryně. Presumpce neviny platí pro všechny zúčastněné.
Pro opoziční stranu svobodných je zatčení Karmasinové logickým krokem, který však přichází příliš pozdě. Vedoucí parlamentní skupiny vyšetřovacího výboru rakouského parlamentu Christian Hafenecker poukázal na to, že k zatčení došlo téměř pět měsíců po výslechu Beinschabové. „Pokud bylo co zastírat, měl Karmasinová dostatek času k zametení stop,“ uvedl Hafenecker ve svém prohlášení. A připustil, že v tom vidí další důkaz obrovského korupčního zatížení vládnoucích lidovců.