V Rakousku se schyluje k dalšímu politickému skandálu, který může vyvrcholit až žalobami na bývalé šéfy vládních stran včetně exkancléře Sebastiana Kurze. Odborník na ústavní právo Heinz Mayer totiž považuje za nezákonné dohody domlouvané v neoficiální a neveřejné korespondenci mezi lidovci (ÖVP), svobodnými (FPÖ) a Zelenými.
Kontroverzní dopisy z roku 2018 mezi představiteli tehdy vládnoucích stran ÖVP a FPÖ se Zelenými jsou podle Mayera porušením zákona. „Obsah těchto dohod je zjevně protiprávní,“ uvedl Mayer v úterý pro internetový portál Politik-Live. V „postranních dohodách“ si totiž zástupci vládnoucích stran přidělovali nejen pozice v dozorčích radách, ale také místa ve správních radách.
Za pádem rakouského kancléře Kurze stojí nelegální odposlechy, tvrdí právní komise
Říjnový pád rakouského kancléře Sebastiana Kurze se pravděpodobně odehrál na základě nelegálně odposlouchávaných telefonních hovorů. Tuto informaci zveřejnila v pondělí pověřenkyně pro právní ochranu soudců Gabriele Aicherová v obsáhlé a dobře odůvodněné třináctistránkové stížnosti na Ústřední státní zastupitelství pro stíhání hospodářských trestných činů a korupce.
To se týkalo v případě ÖVP a FPÖ vedoucího místa v státem ovládané akciové společnosti ÖBAG, která spravuje pro Rakouskou republiku podíly ve firmách kótovaných na burzách. Šéfem se skutečně stal spřízněnec bývalého kancléře Kurz Thomas Schmid, který také hrál klíčovou roli v korupčních aférách lidovců.
ÖVP a Zelení se také tajně dohodli na obsazení ředitele ORF, veřejnoprávní instituce, pod kterou spadají rozhlas a televize. Po vzájemných dohodách všech tří tehdejších vládnoucích subjektů došlo také k výměně na pozici vedoucího Rakouského úřadu pro finanční trh (FMA), což je nezávislý integrovaný orgán dohledu nad rakouským finančním trhem, který je zřízen jako veřejnoprávní instituce. Odpovídá za dohled nad úvěrovými institucemi, platebními institucemi, pojišťovnami, penzijními fondy, zaměstnaneckými penzijními fondy, investičními fondy, licencovanými poskytovateli služeb v oblasti cenných papírů, ratingovými agenturami a burzami cenných papírů, jakož i nad prospekty kapitálového trhu.
Určili i ředitele veřejnoprávní televize
V pondělní zpravodajské relaci televize ORF pod názvem Zeit im Bild (Svět v obrazech) reportéři také zmínili, že tyto smlouvy jsou v rozporu se zákonem o akciových společnostech, se zákonem o ORF i se zákonem o Úřadu pro finanční trh.
Podle expertů tak jde o několikanásobné a opakované porušení zákona.
Odborník na ústavní právo Mayer podle Politik-Live požaduje, aby obvinění proti bývalým stranickým lídrům Sebastianu Kurzovi (ÖVP), Heinzi Christianu Strachemu (FPÖ) a Werneru Koglerovi (Zelení) státní zastupitelství prozkoumalo se vší vážností a do detailů.
„Problém začíná už tím, že příslušné dozorčí rady nebo správní rady jsou jmenovány tak, že je lze řídit. A pak se pořádají mimořádně nákladná slyšení, aby se ospravedlnily schůzky. Poradenské firmy, které tato slyšení uskutečňují, vždy vědí, čeho chtějí nakonec dosáhnout,“ uvedl pro Politik-Live Mayer.
Podle něj lze předpokládat, že je naplněna skutková podstata trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Také proto, že na slyšení se „vyhazují” i peníze daňových poplatníků.