360°, Miroslav Krejčí, Petra Mazancová, Petr Bannert, Jana Berkovcová - 1.2. v 21:30
Chyby v systému pro přihlášky na střední školy podkopávají důvěru, shodly se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předsedkyně organizace Učitelská platforma Petra Mazancová a stínová ministryně školství Jana Berkovcová (ANO). Podle ní jde o amatérismus vlády. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí navíc přiznal, že navíc ještě není hotová ta část, která bude v květnu žáky rozřazovat. Tvrdí ale, že k ní již existuje algoritmus a ve vytvoření modulu nebude problém.
Spuštění elektronického systému pro přihlášky na střední školy, který se měl ve čtvrtek po půlnoci otevřít uchazečům, bylo odloženo kvůli problémům s nahráváním příloh. „Je to nešťastné. Podkopává to důvěru v systém a vede to k většímu stresu rodičů,“ popsala v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předsedkyně organizace Učitelská platforma Petra Mazancová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vzala si dovolenou, přesto dítě nezvládla přihlásit na střední. Matka popsala selhání systému
Podobně to vidí i stínová ministryně školství Jana Berkovcová (ANO). „Hazarduje se s důvěrou rodičů deváťáků. Noční můra se bohužel stala realitou a je neuvěřitelné, jaký amatérismus tahle vláda předvádí v oblasti digitalizace,“ řekla Berkovcová.
Podání elektronických přihlášek je ale jen začátek. Program na jejich rozdělení zatím neexistuje. „Systém, který bude v květnu rozřazovat žáky na školy, ještě není hotový, ten budeme připravovat až v příštích týdnech,“ přiznal ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.
Přihlášky na střední školy: Co dělat, když se systém sesype a nepůjdou podat elektronicky?
Rodiče a žáky čeká zkouška ohněm. Počínaje 1. únorem se poprvé otevírá Digitální přihlašovací systém (DiPSy), skrze který půjdou podávat elektronicky přihlášky na přijímací řízení na střední školy. Panují ovšem obavy, že podobně jako při spuštění eDokladů budou úvodní provoz trápit technické problémy. Co dělat, pokud systém nepoběží jak by měl? A jak podat přihlášku na střední školy i mimo DiPSy? Jak problémy se spuštěním elektronických přihlášek na střední školy otřesou s důvěrou rodičů, dětí i škol v nový digitální systém? Sledujte speciál Přijímačky na střední školy s postřehy odborníků i debatou politiků od 14:00 na CNN Prima NEWS.
Berkovcová následně zkritizovala odbornost. „Celý systém byl šitý horkou jehlou, udělán v podstatě na koleně. Digitalizace takto zásadních státních informačních systémů nemůže být takto amatérsky prováděna. Měly by ho provádět specializované firmy,“ řekla Berkovcová.
Obavy z nedokončeného systému má i Mazancová. „Jdeme do neznáma. Každý, zejména zástupce ředitele, protože na zástupce ředitele to na školách padá, si dokáže představit tu nejkrizovější variantu, že to prostě fungovat nebude a bude se to řešit ručně,“ podotkla Mazancová.
Postaru to nepůjde
Papírové rozřazování uchazečů ale podle Krejčího nepřipadá v úvahu. „Tím, že byla schválena novelizace zákona, tak neexistuje jiná varianta než výsledky zpracovat informačním systémem. Kdyby selhalo úplně všechno, tak se mohou podat přihlášky papírově, ale vyhodnocení výsledků prostě musí proběhnout v informačním systému,“ popsal ředitel Cermatu.
Zároveň upřesnil, že k systému už je vytvořený algoritmus. „Simuloval se na mnoha tisících žácích a až budeme třeba v březnu programovat modul, který bude žáky rozdělovat, tak do něj tento algoritmus zakomponujeme,“ uvedl Krejčí. Zdůraznil, že modul se použije až na začátku května, a tudíž je irelevantní, jestli bude vytvořen v březnu nebo až v dubnu. „Vyzkoušet ho zvládneme za jednotky dnů,“ sdělil Krejčí.
Chyba v systému podávání elektronických přihlášek má být už opravena. Podle Krejčího nyní proběhnou testy a v pátek se systém znovu rozběhne. Nevyloučil ale, že nemůže dojít k další chybě. „Je to informační systém, může vzniknout jakákoliv neočekávaná chyba. Pokud ale nějaká ještě nastane, tak se postaráme o to, aby byla velmi rychle odstraněna, aby systém velmi rychle fungoval, jak má,“ řekl Krejčí.