Cena pečiva vzroste až o polovinu. Potravináři nevylučují chleba za stovku, varuje ekonom

Zdražování

Co Čech, to trenér!, Lukáš Kovanda, Alena Šebková, Petr Jákl - 24.3. v 18:00

Vláda by měla přistoupit k opatřením, jako je například zákaz vývozu pšenice. Ceny pečiva i jiných potravin se totiž rapidně zvýší, řekl v pořadu Co Čech, to politik! ekonom Lukáš Kovanda.

„Politici zatím mlčí a čím déle budou mlčet, tím horší to bude. Měli bychom přistoupit k opatřením,“ vyzval vládu Kovanda. Dodal také, že sám není přívrženec takových postupů, avšak kvůli ruské invazi na Ukrajinu není zbytí.

„Měli bychom zvážit omezení vývozu například pšenice,“ podotkl dále. Když totiž pšenice dojde, pečivo v tuzemsku dramaticky zdraží. Kovanda by také sáhl po dalších cílených opatřeních, které by pomohly přímo potřebným.

Máslo za 90 korun

„Ceny pečiva bohužel mohou vyrůst opravdu razantně, a to až o 50 procent nebo i o víc. Když se bavíme se zemědělci, úplně nevylučují, že do roka a do dne by bochník chleba mohl stát stovku. Kostička másla třeba 90 korun. Rohlík, který nyní stojí 2,50 korun, by mohl stát pět,“ přiblížil Kovanda možné zvýšení cen.

Potravináři proto žádají, aby s tím vláda něco dělala. „Je to určitý nátlak z jejich strany, ale vidí, že situace je opravdu kritická,“ dodal ekonom ve vysílání CNN Prima NEWS. Varoval také před tím, že by české občany mohlo pobouřit, že se pomáhá Ukrajincům, ale ne místním.

Podle Kovandy je však dosavadní pomoc státu spíše marginální. „Přirovnal bych ji k výdajům, jako když si člověk s běžnou výplatou 30 tisíc pořídí jedno pivo za 46 korun,“ nastínil.

Spotřebitelské ceny v Česku prudce rostou. V únoru se meziročně zvedly o 11,1 procenta. Ministr práce Marian Jurečka  (KDU-ČSL) ve čtvrtek uvedl, že předloží návrhy případné valorizace různých dávek a podpor. Navýšení by se mohlo týkat životního minima, rodičovské, příspěvků na mobilitu pro postižené či daňové slevy na poplatníka a děti.

Tagy: