Ekonomická krize zasáhla také realitní trh. Lidé letos více platili za pronájmy, a to v některých případech až o čtvrtinu. Odborníci ale očekávají, že v příštím roce ceny nájemního bydlení porostou pomaleji. Pro ty, kteří si budou chtít pořídit vlastní bydlení, výhled ekonomů nabízí dva scénáře: Ceny nemovitostí začnou zřejmě zlevňovat, ale hypotéky budou nadále velmi drahé.
V Praze a na Ostravsku se nájmy podle webu Bezrealitky zvýšily meziročně skoro o pětinu, v Brně a Středočeském kraji o celých 12 %. K nárůstu celkových nákladů za bydlení bylo navíc potřeba připočíst ještě zvyšující se komunální poplatky a náklady na energie. Životní náklady se pro domácnosti v nájmech zvedly skokově. Na každý nájemní byt se navíc stála fronta desítek zájemců, což umožnovalo majitelům při vyjednávání dále zvyšovat ceny.
Ceny nájmů letí raketově vzhůru nejen v Praze. O každý byt se přesto hlásí desítky zájemců
Zájem o nájmy se od června drží na vysoké úrovni a po letních prázdninách ještě stoupl. Ceny vzrostly meziročně o 20 až 30 procent a v Praze dosáhly podle realitních společností průměrně až hranice 400 korun za metr čtvereční. Výrazně narostl počet zájemců o inzeráty, na jeden se průměrně přihlásí kolem 40 zájemců a rekordmanem je podle digitální realitní služby Bezrealitky byt s počtem 327 poptávek.
Tento trend potvrzují také ekonomové. „Nájmy v posledním roce rostly nejčastěji v rozmezí od patnácti do 25 procent. V roce 2023 tento výrazný růst zmírní, ale nezastaví se. Lze očekávat průměrný růst nájmů napříč ČR o deset až patnáct procent. Hypotéky budou totiž v příštím roce nadále poměrně drahé, prakticky nejdražší od počátku milénia, takže vlastnické bydlení bude pro řadu zájemců, až polovinu z nich, stále nedostupné,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS.
„Budou se proto muset spokojit s nájemním bydlením. Navíc pronajímatelé budou i v roce 2023 nadále čelit zvyšujícím se cenám energií i služeb spjatých s pronájmem nemovitosti. Letos ceny nájmů tlačil znatelně nahoru také příliv uprchlíků z Ukrajiny, ovšem tento tlak v příštím roce značně zmírní,“ doplnil.
Na přelomu listopadu a prosince však byla situace již o poznání klidnější a na těch největších trzích byl růst buď velice mírný (Praha o 3% vůči začátku podzimu, Brno 1 %) anebo dokonce došlo k mírnému poklesu – na Ostravsku o procento, ve Středočeském kraji o tři. Zaznamenány byly však i výrazně větší propady – například v Plzeňském kraji o 10 % nebo Libereckém o 8 %, uvádí Bezrealitky.
Hezké byty zůstanou drahé
Obrat částečně nastal kvůli nižší poptávce v souvislosti se závěrem roku. Zároveň však mají české domácnosti po hubených měsících opět z čeho vybírat. Nabídka se výrazně zvýšila a počet zájemců u jednotlivých inzerátů je v mnoha případech čtvrtinový oproti začátku podzimu.
KOMENTÁŘ: Vláda místo pomoci rodiče naštvala. Makal by Stanjura za 17 Kč na hodinu?
Nápad zkrátit a snížit rodičovskou nadzvednul ze židle nejednu maminku. Oprávněně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) by se potřebovali trochu vrátit do reality a místo svých tučných platů alespoň na chvíli pobírat 17 korun na hodinu. Přesně tolik totiž jako máma na rodičovské dostávám.
Do nabídky se totiž začaly vracet domy a byty po ukrajinských uprchlících – původně provizorní bydlení se majitelé rozhodli nabídnout k pronájmu i nadále, což předtím nedělali. Do nabídky zároveň přibyly byty, kupované jako investiční na jaře tohoto roku. Většinou poté, co u nich proběhla rekonstrukce. Vyšší ceny nájmů zároveň motivovaly řadu majitelů, aby na nájemní trh nabídli nemovitosti, které měly doposud pouze k vlastní potřebě nebo ležely ladem.
„Nájemní bydlení těží z toho, že kvůli vysokým úrokovým sazbám klesá zájem o hypotéky, kterými se financuje vlastnické bydlení. Proto bych nečekal, že by nájmy měly v nejbližší době příliš klesat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Marek David z Deloitte.
Stále si například připlatí lidé, kteří mají vyšší standardy. „Nejdražší budou nadále byty pro Čechy, kteří již nájem berou jako životní styl. Nemají problém si za bydlení připlatit, chtějí však jasnou kvalitu. Tedy rekonstruovaný, reprezentativní a dobře spravovaný byt ve skvělé lokalitě. To mimochodem otevře nové příležitosti pro například pro správcovské firmy,“ domnívá se Jan Škrabánek ze společnosti Bezrealitky.
Nemovitosti zlevní
Lepší situace by však měla nastat v případě, že lidé budou chtít bydlet ve vlastním. „Nemovitosti budou v příštím roce nezřídka cenově stagnovat a v řadě případů zlevňovat. Pokud ovšem zahrneme inflaci, v příštím roce zhruba desetiprocentní, zlevní nemovitosti plošně, protože nominální růst cen nemovitostí prakticky nikde nepřekoná právě úroveň přibližně deseti procent,“ uvedl Kovanda pro CNN Prima NEWS.
„Zlevňovat budou zejména panelákové byty na perifériích velkých měst, které jsou typicky pořizovány na hypotéku. A zlevní také chaty a chalupy, které i v příštím roce dostihne postcovidový výrazný pokles zájmu o rekreační objekty,“ doplnil.