Martin Kupka o zdražování jízdného
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) sice rozhodla o zastropování cen elektřiny a plynu, ale ani tak se dopadům drahých energií a pohonných hmot na dopravu nevyhneme. Od prosince již avizovaly zdražení jízdného například České dráhy. K tématu se na CNN Prima NEWS v úterý ráno vyjádřil i ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
S ohledem na vysoké ceny nafty a benzinu přistoupí dopravci ke zdražení jízdného. „Pochopitelně zvažujeme ten krok, který zmínil generální ředitel Českých drah, to jest zdražení jízdného. Není ale ještě jasno v tom, o kolik procent by to mohlo být,“ uvedl Kupka v pořadu Nový den s tím, že zdražení jízdného je „jediným receptem, jak ulevit v aktuální situaci a neomezovat dopravu“.
První část opravy Barrandovského mostu finišuje. Řidiči se dočkají nejen rychlých pruhů
S končící první etapou rekonstrukce Barrandovského mostu představilo hlavní město plán na urychlení dopravy na klíčové křižovatce. Na části aktuálně stále ještě opravované jižní části mostu má být zvýšena maximální povolená rychlost z 50 na 80 km/h a přibude i nová pomocná rampa. Na sociální síti plány zveřejnil pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).
Kupka zároveň vyjádřil svoji obavu, že s opětovným poklesem cen pohonných hmot výrazně pod hranici 40 korun za litr už by nepočítal. „Já si troufnu tvrdit, bohužel nejenom u pohonných hmot, ale i u celé řady komodit, že ty hodnoty už neklesnou k předválečné výši,“ prohlásil v rozhovoru ministr dopravy. Před zahájením ruské invaze 24. února stál přitom benzin průměrně 37,43 koruny a nafta 36,39 koruny za litr. Aktuální průměrné ceny přesahují dle údajů společnosti CCS v případě Naturalu 95 hodnotu 40 korun a u nafty 45 korun.
Ministr dále konstatoval, že aktuální kroky vlády mají sice za cíl ulevit i cestujícím, ale zároveň je nutné postupovat tak, aby nebyla ohrožena stabilita rozpočtu. „Je to opravdu pečlivé a odpovědné vyvažování tak, jako to dělá každá domácnost, která se rozhoduje, na co si může v rámci rodinného rozpočtu dovolit vynaložit prostředky,“ zakončil Kupka.
Obavy mají ekonomové i opozice
Například ekonom Lukáš Kovanda na začátku září varoval, že zdražování pohonných hmot zdaleka nemusí být konec. „Na růst cen pohonných hmot bych sázel z toho důvodu, že západní spojenci zvažují uvalení dalších sankcí na Rusko a zvažují zastropování cen ropy vyvážené z Ruska,“ upozornil Kovanda s tím, že cena pohonných hmot by mohla vzrůst až na 90 korun za litr, pokud by Rusko zavřelo plynové kohouty. Analytik XTB Jiří Tyleček dodal, že s přicházející topnou sezonou nemůžeme počítat s tím, že by ceny paliv měly výraznou tendenci zlevňovat.
Vedle vlády se svým receptem na řešení drahého cestování přichází také opoziční hnutí ANO, které by dle španělského modelu přistoupilo k zavedení jízdného zdarma pro hromadnou dopravu do 50 km, a to do konce roku 2023. Zároveň s tím předseda hnutí Andrej Babiš prosazuje zavedení jízdného zdarma důchodcům a studentům do 26 let.