Zářijová meziroční míra inflace dosáhla 3,2 procenta. Oproti srpnu se sice ceny mírně snížily, ve srovnání s předchozím rokem ale stále rostou rychleji než ve většině zemí Evropské unie. Nejvíce zdražoval alkohol a tabák, vyplývá z čerstvých údajů Českého statistického úřadu.
Zboží v oddíle alkoholické nápoje a tabák zdražilo meziročně o více než deset procent, samotné tabákové výrobky pak o 14,2 procenta. Nad čtyřmi procenty se držel růst cen také u oděvů, stravovacích a ubytovacích služeb.
Vůbec nejvyšší meziroční zdražení zaznamenalo v září ovoce, jehož cena se zvýšila o 20,6 procenta. Přesto je to méně než srpnových 22,4 procenta. Dvouciferným tempem rostly ceny ještě v případě cukru (o 17,4 procenta).
Naopak dolů cenovou hladinu tlačily doručovací služby a telekomunikace, kde došlo k meziročnímu poklesu o 3,5 procenta. Zářijová inflace mírně pozitivně překvapila očekávání trhu, který v průměru počítal s růstem cen o 3,5 procenta.
Analytici vycházeli z nízké srovnávací základny loni v září. „Za nižším růstem cen stály zejména ceny potravin, které v září klesly nad očekávání,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Nejvyšší inflace od roku 2008
V porovnání se srpnem ale cenová hladina v září klesala, a to o 0,6 procenta. Tento vývoj byl podle statistiků ovlivněn zejména snížením cen ve skupině rekreace a kultura (o 5,9 procenta) a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (o 1,2 procenta).
„Předběžné hodnoty naznačovaly mírný růst cen potravin,“ dodal Seidler. Největší meziměsíční pokles ale zaznamenaly ceny dovolených s komplexními službami, které oproti srpnu zlevnily o 21,6 procenta.
„V následujících měsících by měla inflace ještě dále mírně zpomalovat a v závěru roku by se dle našich odhadů měla pohybovat mírně pod tříprocentní hranicí,“ očekává Jakub Seidler. Česká národní banka počítá s inflací za celý letošní rok ve výši 3,4 procenta. „To by představovalo nejvyšší celoroční inflaci od roku 2008. Po dnešních datech je ale pravděpodobné, že to bude o něco méně,“ dodal Seidler.
Inflace v září zpomalila ze srpnových 3,3 na 3,2 %, zatímco trh očekával zrychlení na 3,5 % a centrální banka na 3,6 %. Za nižším růstem cen stály zejména ceny potravin, které v září klesly nad očekávání. NIkoli ceny služeb, ty stále rostly o 2,7 % jako v srpnu. pic.twitter.com/HnvgjOoOSv
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) October 12, 2020
„Ceny v České republice rostou výrazně rychleji než v ostatních státech Evropské unie,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Upozorňuje, že podstatné části českých domácností se však kvůli koronavirové krizi snižují příjmy. „To povede k rozsáhlému poklesu životní úrovně v naší zemi,“ varuje Křeček. Zatímco země eurozóny se ponořily do mírné deflace, ceny zejména ve střední Evropě rostou. Rychleji než v Česku zdražuje zboží ještě v Maďarsku (o 4 procenta) a v Polsku (o 3,7).