Vláda od pondělí 17. května povolila otevření venkovních zahrádek. Nové uvolnění má však své podmínky. Bez negativního testu na covid nebo některého z potvrzení se zákazníci ke stolům neposadí. Na co dál se musí přepravit? Na zdražení.
I přes zpomalení pandemie nemůže být o návratu do starých kolejí řeč. Pokud se člověk rozhodne vydat na oběd, kafe nebo večeři, musí počítat s vládními omezeními.
Podniky mohou mít otevřeno od 6:00 do 22:00. Pokud se do pohostinství vydá skupina přátel, musí vzít v potaz, kolik se jich chce sejít. U jednoho stolu totiž mohou sedět maximálně čtyři, výjimku mají osoby ze stejné domácnosti. Pokud se jedná o dlouhý stůl, může se k němu posadit více skupin, mezi sebou však musí udržovat rozestup 1,5 metru.
Základní podmínkou pro usednutí na zahrádku je pak negativní test na koronavirus, potvrzení o prodělání nemoci nebo potvrzení o dokončeném očkování proti nemoci COVID-19. Hosté se mohou prokázat následovně:
- Potvrzení o negativním antigenním testu nesmí být starší než 72 hodin.
- Potvrzení o negativním PCR testu nemůže být starší sedmi dnů.
- Člověk může na zahrádku přijít i s potvrzením od zaměstnavatele, že nejdéle před 72 hodinami absolvoval test s negativním výsledkem.
- Restauratéři mají akceptovat i čestné prohlášení (případně čestné prohlášení zákonného zástupce), že člověk ve škole nebo školském zařízení absolvoval nejdéle před 72 hodinami test.
- Pokud host nemá žádné potvrzení o testu, může jej podstoupit na místě.
- Alternativou testu může být certifikát od ministerstva zdravotnictví, že je člověk naočkovaný a od aplikace druhé dávky vakcíny uplynulo nejméně 14 dní.
- Restaurace mají akceptovat i laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, kdy od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 90 dní.
Pokud do podniku dorazí kontrola, ať už od hygieny či policistů, zákaznici jsou povinni jedno z výše zmíněných oprávnění předložit. Výjimku mají pouze děti do šesti let, ty žádné prohlášení mít nemusí. Zákazník by neměl mít ani příznaky koronaviru, v opačném případě musí zahrádku opustit.
Náklady podniků se nesnížily, naopak
Téměř roční uzavření mnohých stravovacích podniků se však projeví i na cenách nápojů a pokrmů. „Je důležité dívat se na skladbu nákladů, které teď rostly, takže se obáváme, že i ceny porostou,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Asociace restauratérů Kateřina Holnová.
Provozovatelům totiž stouply variabilní a fixní náklady. K nim se navíc přidaly další položky, které musí k pondělnímu otevření zahrádek zajistit. Jedná se o dezinfekce a další čistící prostředky, které budou provozovatelé denně používat. Dezinfekce musí podnik rozmístit u vchodu do vnitřních i venkovních prostor zařízení. Po odchodu hosta pak provozovatelé musí vydezinfikovat i stoly a madla židlí.
Nejedná se však o první zdražení. Již v době lockdownu se ceny pokrmů i nápojů zvýšily v průměru o pět až deset procent. „Nájmy, energie a další fixní náklady nezlevnily, ba naopak. Ani dodavatelé neplánují ceny snižovat,“ uvedl Luboš Kastner, restauratér a garant projektu Moje restaurace.
Ceny se zvýší až o desítky procent
Ekonom Lukáš Kovanda předpovídá zvýšení cen až o desítky procent. „Po roce uzavírky se budou provozovatelé restaurací, hospod, ale také kadeřnictví či kosmetických salonů snažit výpadek zahojit,“ uvádí. Otázkou však podle něj je, zda zákazníci „takovou cenovou nálož skousnou.“
Kastner dodává, že musí restauratéři hosty přesvědčit, aby měli důvod se do podniku vrátit. Provozovatelé sice mohou na zahrádkách poskytovat bezdrátové připojení na internet, živá hudba a tanec jsou však zakázané. Štamgasti by se pak měli připravit i na možnost, že obsluhu, na kterou byli zvyklí, již neuvidí.
„Od našich členů máme informace, že odliv zaměstnanců z oboru byl během pandemie velký. Lidé ztratili jakoukoliv jistotu, že pracovat v oboru gastronomie je bezpečné, že mají zajištěný pravidelný příjem,“ sdělila Holnová. Mnohé podniky tak momentálně velmi složitě hledají nové posily.