reklama

Černý ke covidu mezi školáky: Nakazit se není zas tak jednoduché

„Pokud je dodržováno, že máme roušky i při vyučování, tak do karantény jdou skutečně jen ti, kteří byli nejblíže kolem nakaženého člověka,“ uvedl prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Nakazit se podle něj není zas tak jednoduché a z pedagogického hlediska je dobře, že je ve škole co nejvíc dětí. Problematická je pro ně zejména podmínka homogenity.

reklama

„Já bych řekl, že čas nazrál. Proti termínu neprotestuji,“ komentoval návrat většiny školáků do lavic prezident Asociace ředitelů základních škol v pořadu Interview CNN Prima NEWS. Podle Černého nejde o uspěchaný krok.

Ačkoliv se již ve školách objevují první případy nákazy koronavirem, třídy ani školy se nezavírají. „Do karantény jdou jen někteří lidé,“ uvedl Černý s tím, že problém může být, kdyby byl pozitivní a musel do karantény některý z kantorů. „Celé třídy a celé školy do karantény nejdou,“ řekl.

K tématu

„Pokud je dodržováno, že máme roušky i při vyučování, tak do karantény jdou skutečně jen ti, kteří byli nejblíže kolem nakaženého člověka,“ zhodnotil aktuální situaci s karanténními opatřeními. Dodal, že ve škole už takový případ zažili ve dvou třídách. Netestují se podle něj pak všichni, ale pouze ti, kteří jdou do karantény. „Zodpovědnost je tak trochu na učitelích a na tom, jak situaci popíšou,“ doplnil.

„Z pedagogického hlediska je dobře, že je ve škole co nejvíce dětí,“ zmínil později, přičemž dodal, že ze zdravotního hlediska to posoudit nedokáže. Nicméně hygienikům a zdravotníkům věří. Rovněž drtivá většina samotných kantorů dle něj učí raději prezenčně než distančně.

A v jakém případě by mohla jít do karantény celá třída? „Kdyby bez roušek dělaly určité činnosti, tak by pravděpodobně šla do karantény celá třída.“

Testování učitelů je vítáno

Pokud se budou dodržovat hygienická opatření, jako jsou roušky, a učitel si pohlídá rozestupy, tak podle Černého velké riziko nehrozí. „Nakazit se není zas tak jednoduché,“ sdělil a uvedl příklad školy v přírodě, kde se od jednoho pozitivního žáka za celou dobu nakazil pouze jeho spolubydlící a jedna slečna z vedlejší chaty. A to navzdory každodennímu kontaktu celého kolektivu.

„Nechci nemoc bagatelizovat, ale nebezpečí není takové, že kolem vás někdo projde a vy to chytnete,“ doplnil.

Problematická může být pro školy podmínka homogenity. To znamená, že se děti z různých tříd nesmí mísit, což je problematické zejména při výuce jazyků či volitelných předmětů, při nichž se žáci běžně rozdělují podle zájmu a promíchávají se s ostatními třídami.

A co si kantoři myslí o jejich plošném dobrovolném testování, ke kterému má dojít od 4. prosince? Podle Černého informací víc než polovina učitelů testování vítá a považuje ho za jakousi ochranu, uznání toho, že jsou v nebezpečném prostředí.

On sám se testování nebrání, ani po něm nevolá. Podle něj bude záležet hlavně na tom, jestli někam bude muset jet. „Doufám, že to bude zorganizováno tak, aby to šlo rychle a jednoduše,“ dodal.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Michalem Černým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Koronavirus

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Většina seniorů se během pátečního dne marně snažila získat termín pro očkování proti koronaviru. Ze zjištění CNN Prima NEWS napříč kraji ale plyne, že řada nemocnic do systému žádné volné termíny ani neuvolnila, protože nemá vakcíny a neví, kdy přijdou. V dodávkách šlo podle nich o pouhé desítky až stovky vakcín na celé kraje. Musí to být pro seniory strašně frustrující, zlobí se předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama