reklama

Černý ke covidu mezi školáky: Nakazit se není zas tak jednoduché

„Pokud je dodržováno, že máme roušky i při vyučování, tak do karantény jdou skutečně jen ti, kteří byli nejblíže kolem nakaženého člověka,“ uvedl prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Nakazit se podle něj není zas tak jednoduché a z pedagogického hlediska je dobře, že je ve škole co nejvíc dětí. Problematická je pro ně zejména podmínka homogenity.

reklama

„Já bych řekl, že čas nazrál. Proti termínu neprotestuji,“ komentoval návrat většiny školáků do lavic prezident Asociace ředitelů základních škol v pořadu Interview CNN Prima NEWS. Podle Černého nejde o uspěchaný krok.

Ačkoliv se již ve školách objevují první případy nákazy koronavirem, třídy ani školy se nezavírají. „Do karantény jdou jen někteří lidé,“ uvedl Černý s tím, že problém může být, kdyby byl pozitivní a musel do karantény některý z kantorů. „Celé třídy a celé školy do karantény nejdou,“ řekl.

„Pokud je dodržováno, že máme roušky i při vyučování, tak do karantény jdou skutečně jen ti, kteří byli nejblíže kolem nakaženého člověka,“ zhodnotil aktuální situaci s karanténními opatřeními. Dodal, že ve škole už takový případ zažili ve dvou třídách. Netestují se podle něj pak všichni, ale pouze ti, kteří jdou do karantény. „Zodpovědnost je tak trochu na učitelích a na tom, jak situaci popíšou,“ doplnil.

„Z pedagogického hlediska je dobře, že je ve škole co nejvíce dětí,“ zmínil později, přičemž dodal, že ze zdravotního hlediska to posoudit nedokáže. Nicméně hygienikům a zdravotníkům věří. Rovněž drtivá většina samotných kantorů dle něj učí raději prezenčně než distančně.

A v jakém případě by mohla jít do karantény celá třída? „Kdyby bez roušek dělaly určité činnosti, tak by pravděpodobně šla do karantény celá třída.“

Testování učitelů je vítáno

Pokud se budou dodržovat hygienická opatření, jako jsou roušky, a učitel si pohlídá rozestupy, tak podle Černého velké riziko nehrozí. „Nakazit se není zas tak jednoduché,“ sdělil a uvedl příklad školy v přírodě, kde se od jednoho pozitivního žáka za celou dobu nakazil pouze jeho spolubydlící a jedna slečna z vedlejší chaty. A to navzdory každodennímu kontaktu celého kolektivu.

„Nechci nemoc bagatelizovat, ale nebezpečí není takové, že kolem vás někdo projde a vy to chytnete,“ doplnil.

Problematická může být pro školy podmínka homogenity. To znamená, že se děti z různých tříd nesmí mísit, což je problematické zejména při výuce jazyků či volitelných předmětů, při nichž se žáci běžně rozdělují podle zájmu a promíchávají se s ostatními třídami.

A co si kantoři myslí o jejich plošném dobrovolném testování, ke kterému má dojít od 4. prosince? Podle Černého informací víc než polovina učitelů testování vítá a považuje ho za jakousi ochranu, uznání toho, že jsou v nebezpečném prostředí.

On sám se testování nebrání, ani po něm nevolá. Podle něj bude záležet hlavně na tom, jestli někam bude muset jet. „Doufám, že to bude zorganizováno tak, aby to šlo rychle a jednoduše,“ dodal.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Michalem Černým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama