reklama

Černý ke covidu mezi školáky: Nakazit se není zas tak jednoduché

„Pokud je dodržováno, že máme roušky i při vyučování, tak do karantény jdou skutečně jen ti, kteří byli nejblíže kolem nakaženého člověka,“ uvedl prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Nakazit se podle něj není zas tak jednoduché a z pedagogického hlediska je dobře, že je ve škole co nejvíc dětí. Problematická je pro ně zejména podmínka homogenity.

reklama

„Já bych řekl, že čas nazrál. Proti termínu neprotestuji,“ komentoval návrat většiny školáků do lavic prezident Asociace ředitelů základních škol v pořadu Interview CNN Prima NEWS. Podle Černého nejde o uspěchaný krok.

Ačkoliv se již ve školách objevují první případy nákazy koronavirem, třídy ani školy se nezavírají. „Do karantény jdou jen někteří lidé,“ uvedl Černý s tím, že problém může být, kdyby byl pozitivní a musel do karantény některý z kantorů. „Celé třídy a celé školy do karantény nejdou,“ řekl.

„Pokud je dodržováno, že máme roušky i při vyučování, tak do karantény jdou skutečně jen ti, kteří byli nejblíže kolem nakaženého člověka,“ zhodnotil aktuální situaci s karanténními opatřeními. Dodal, že ve škole už takový případ zažili ve dvou třídách. Netestují se podle něj pak všichni, ale pouze ti, kteří jdou do karantény. „Zodpovědnost je tak trochu na učitelích a na tom, jak situaci popíšou,“ doplnil.

„Z pedagogického hlediska je dobře, že je ve škole co nejvíce dětí,“ zmínil později, přičemž dodal, že ze zdravotního hlediska to posoudit nedokáže. Nicméně hygienikům a zdravotníkům věří. Rovněž drtivá většina samotných kantorů dle něj učí raději prezenčně než distančně.

A v jakém případě by mohla jít do karantény celá třída? „Kdyby bez roušek dělaly určité činnosti, tak by pravděpodobně šla do karantény celá třída.“

Testování učitelů je vítáno

Pokud se budou dodržovat hygienická opatření, jako jsou roušky, a učitel si pohlídá rozestupy, tak podle Černého velké riziko nehrozí. „Nakazit se není zas tak jednoduché,“ sdělil a uvedl příklad školy v přírodě, kde se od jednoho pozitivního žáka za celou dobu nakazil pouze jeho spolubydlící a jedna slečna z vedlejší chaty. A to navzdory každodennímu kontaktu celého kolektivu.

„Nechci nemoc bagatelizovat, ale nebezpečí není takové, že kolem vás někdo projde a vy to chytnete,“ doplnil.

Problematická může být pro školy podmínka homogenity. To znamená, že se děti z různých tříd nesmí mísit, což je problematické zejména při výuce jazyků či volitelných předmětů, při nichž se žáci běžně rozdělují podle zájmu a promíchávají se s ostatními třídami.

A co si kantoři myslí o jejich plošném dobrovolném testování, ke kterému má dojít od 4. prosince? Podle Černého informací víc než polovina učitelů testování vítá a považuje ho za jakousi ochranu, uznání toho, že jsou v nebezpečném prostředí.

On sám se testování nebrání, ani po něm nevolá. Podle něj bude záležet hlavně na tom, jestli někam bude muset jet. „Doufám, že to bude zorganizováno tak, aby to šlo rychle a jednoduše,“ dodal.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Michalem Černým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

ON-LINE 13. den OH: Fantastická Mäki. Sedm měsíců po porodu zaběhla rekord a je ve finále
OH 2021

Živě
ON-LINE 13. den OH: Fantastická Mäki. Sedm měsíců po porodu zaběhla rekord a je ve finále

Česká medailová sbírka, která v Tokiu čítá již osm cenných kovů, se ve středu nejspíš nerozšíří, byl však pokořen český rekord. Kristiina Mäki překonala v olympijském semifinále běhu na 1 500 metrů běh Ivany Walterové z roku 1986, a postoupila tak do finále. Oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch zaznamenali v kvalifikaci svá sezónní maxima a postoupili do finále, v rozjížďkách se rovněž dařilo deblkajaku ve složení Josef Dostál, Radek Šlouf.

Úprk běloruských atletů. Po sprinterce prchá i stříbrný olympionik a sedmibojařka

Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská není jedinou atletkou, která se odmítla vrátit do své vlasti. Kvůli tamní politické situaci se nechtějí vrátit ani stříbrný olympijský medailista z pekingského desetiboje Andrej Kravčenko a jeho žena, kterou je úspěšná sedmibojařka Jana Maximová. Společně se rozhodli, že nadále budou žít v Německu. A to kvůli diktatuře prezidenta Alexandra Lukašenka. Cimanouská protestuje „jen“ proti chybám funkcionářů na olympiádě.

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak reagoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Prskavec: Před závodem jsem si pustil Pyšnou princeznu. Na dovolenou pojedu pod stan

Večer před závodem jsem si pustil Pyšnou princeznu, rád se koukám na pohádky se šťastným koncem, prozradil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS olympijský vítěz Jiří Prskavec. Zároveň zlatý medailista z vodního slalomu řekl, že chce vzít za odměnu rodinu na dovolenou, nejspíš pojedou pod stan. Vyjádřil se i ke „covidovému letu“ české výpravy do Tokia.

Živý odtud neodejdu, řval ukrajinský veterán. S granátem v ruce vtrhl na vládu

Policie v Kyjevě zadržela muže, který ve středu s granátem v ruce vtrhl do sídla ukrajinské vlády a hrozil jeho odpálením. S odkazem na mluvčího ministerstva vnitra o tom informují tiskové agentury. Útočník se po vyjednávání policii vzdal a za své chování se omluvil, incident se obešel bez výbuchu. Policie mezitím potvrdila, že granát byl pravý. Muži hrozí až 15 let vězení.

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Postřelil strážníka, trestně stíhán ale zřejmě nebude. Podle znalce byl muž nepříčetný

Policie podala státnímu zástupci návrh na zastavení trestního stíhání 28letého muže, který letos v březnu při přestřelce na benzinové pumpě v Trutnově zranil strážníka. Byl obviněn ze zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu poškození cizí věci. Podle znaleckého posudku muž ale nebyl v době činu příčetný a je neschopen účasti v trestním řízení, sdělila ve středu mluvčí hradecké krajské policie Iva Kormošová. Muž střílel ze samonabíjecí krátké expanzní pistole a opakovací pistolové kuše.

reklama