reklama

Další děti se vrátily do lavic. Vládní opatření se vztahují i na školní jídelny

Žáci třetích až pátých tříd a prvního stupně základních škol a s nimi žáci devátých tříd se v pondělí vrátili do škol. Zbytek druhého stupně nastoupí ke střídavé výuce. Vládní opatření se vztahují i na provoz školních jídelen.

reklama

Žáci si před vstupem do jídelny musejí dezinfikovat ruce. Dbá se především na rozmístění jednotlivých stolů, u kterých mohou sedět maximálně čtyři děti. Učitelé a personál jídelny Základní školy Eden v pražské Vladivostocké ulici výrazně označili místa, na která si žáci nemohou sednout kvůli povinný rozestupům.

„Tato školní jídelna má podle nových pravidel 64 míst, to znamená, že společně zde mohou poobědvat maximálně dvě třídy. Nelze však dodržet, že by v jídelně obědvala každá jednotlivá třída sama. Podle ředitelky by oběd přešel do večeře,“ vysvětlila s nadsázkou reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová.

„Abychom zachovali jednotku třídy, museli jsme rozprostřít návštěvy jídelny v čase. Omezení je v tom, že některé děti chodí s vyučujícím na oběd i při hodině,“ řekl ředitel ZŠ Štefánikova Hradec Králové Roman Polda.

Větrání o přestávkách

Podle vládních nařízení by se děti z různých tříd mezi sebou neměly potkávat. I nadále platí povinnost nosit roušky, dezinfikovat si ruce a pravidelně větrat ve třídách. „Kvůli bezpečnosti dětí učitelé radí větrat před hodinou a v jejím průběhu. O přestávkách by to mohlo být nebezpečné,“ popsala reportérka Jana Schillerová.

Ve školách i nadále platí zákaz zpěvu při hodinách hudební východy nebo tělocviku.

Do lavic se nejdříve vrátili prvňáci, druháci a žáci speciálních škol. Od středy se mohly vrátit závěrečné ročníky a začala praktická výuka na středních školách.

Do třetího stupně protiepidemických opatření přejdou školy od pondělí 7. prosince. Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách bude platit střídavá prezenční výuka po týdnech, do škol se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich nebude více než dvacet v jedné skupině.

Tagy:

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama