Zatímco v Česku se řadí k oblíbeným potravinám, v USA je v regálech supermarketů nenajdete. Jejich prodej tam totiž z různých důvodů zakazuje zákon. Na takzvaném „blacklistu“ najdete čerstvé mléko, mák či Kinder vajíčka.
S ohledem na zdravotní rizika je v USA zakázán prodej čerstvého mléka. V nepasterizované podobě totiž může obsahovat nebezpečné bakterie. Ty mohou lidem při konzumaci způsobit i vážné zdravotní problémy. Mléko se tedy v USA v některých státech může prodávat jen v pasterizované podobě, která má ve srovnání s čerstvým méně cenných živin, píše web Kupi.cz. Odkazuje se přitom na nařízení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
ČTĚTE TAKÉ: Regál s moukou byl plný červů. Inspekce zavřela část pražské prodejny, trable měli i v Příbrami
I prodej dalšího mléčného výrobku čelí za oceánem různým nařízením. Konzumace měkkých sýrů totiž podle nich představuje riziko bakteriální kontaminace. Omezen je prodej zejména sýrů s krátkou dobou zrání, jako je camembert či brie. Dovážet se mohou pouze sýry, které zrají nejméně 60 dnů.
Svatomartinská husa: Tradiční pochoutka se stoletou tradicí. Jak si ji připravit doma?
Připravte si doma pokrm, který kdysi zdobil tabule šlechtických dvorů. Pečená svatomartinská husa je dnes neodmyslitelnou součástí oslav svátku svatého Martina. Její příprava není složitá, zato výsledek oslní i ty nejnáročnější gurmány.
Na pranýři se ve Spojených státech nachází i mák. Právě potravinu, jejíž pěstováním se proslavilo Česko, zde nekoupíte. Problematický je hlavně kvůli opiátům, které obsahuje. Pěstovat se tady nesmí a dovážet se pak může pouze s nízkým obsahem těchto látek.
Stopku mají i oblíbená Kinder vajíčka. K zákazu se sáhlo proto, že se odborníci obávají udušení malými částmi. V čokoládovém vejci se totiž nachází malá hračka. Prodej potravin obsahující nejedlé části je v USA zakázán od roku 1938.
V USA si nekoupíte ani kaviár z belugy, sevrugy a osetra. Na vině je ochrana ohrožených druhů, mezi které se zmíněné ryby řadí. V Česku si kaviár koupit můžete, jeho cena je však značně vysoká.
Z etických důvodů neseženete ani další luxusní pochoutku – foie gras. Opět za to mohou etické důvody. Překrmování drůbeže je totiž vnímáno jako nehumánní.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Houbové žně v Česku pokračují, které druhy se nyní vyplatí hledat? Hřiby to nejsou