Češi jednodušeji dosáhnou na příspěvek na bydlení. Vláda schválila změnu pravidel

Tisková konference po jednání vlády (1.6.2022)

Příjemci příspěvku na bydlení už možná nebudou muset každého čtvrt roku dokládat příjmy a náklady. Doložení by mohlo stačit jednou za půl roku. Nutný by nemusel být ani podrobný rozpis jednotlivých nákladových položek. O dávku lidé také zřejmě nebudou muset žádat každý rok znovu, měla by být na dobu neurčitou. Novelu o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi schválila ve středu vláda. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Rodiče s nízkými výdělky by si mohli zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10 tisíc korun na 13 tisíc korun. Upravit by se měla i pravidla pro vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci. Zákon musí ještě přijmout Parlament a podepsat prezident.

„Zjednodušili jsme proces žádostí u příspěvku na bydlení, které souvisí s uplatňováním a prokazováním nároku na dávku a její výši. Snížíme tím i bariéru, která některým osobám bránila v požádání o dávku,“ uvedl premiér.

Vláda normu začala projednávat před týdnem. Jednání kvůli výhradám přerušila. Na středečním jednání ministerstvo práce předložilo novou verzi. Podle jeho plánů by část změn měla platit od pololetí, část od října. Resort navrhuje, aby Sněmovna předlohu schválila zrychleně hned při prvním projednávání.

Příspěvek na bydlení se počítá z normativních nákladů, které na každý rok vždy od ledna stanovuje vláda podle předchozího vývoje cen energií, nájmů a dalších nákladů. Podle novely by mohla započítat i odhadovaný růst pro další rok. V letošním roce může kabinet kvůli zdražování normativy navýšit i přes rok. Novela to vládě při „významné změně“ průměrných nákladů na energie umožňuje i v dalších letech.

Nárok na příspěvek musejí příjemci dávky dokládat každé čtvrtletí. Nově by to mělo stačit jednou za půl roku. Příspěvek by se měl nově přiznávat také na dobu neurčitou, nejen na rok. Nemělo by tedy být nutné o něj každý rok žádat znovu. Nutný by neměl být ani podrobný rozpis nákladů na služby. Stačit by měly také kopie dokladů bez ověření. Úřad práce si ale může vyžádat originály.

Běžné kopie by lidé mohli podle návrhu dokládat i k žádostem o dávku mimořádné okamžité pomoci, která patří mezi podpory v hmotné nouzi. Dostat ji mohou lidé bez příjmu a majetku, kteří nezvládnou situaci řešit sami. Jednorázovou podporu ve výši až 15násobku životního minima mohou získat oběti tornáda, povodní, požárů či havárií. Nyní je to 63 750 korun.

Nově by ji mohli pobírat i ti, jimž by kvůli nedostatku peněz hrozila ztráta bydlení či by zůstali bez základních potřeb. Podle novely by celková suma v jednom roce neměla překročit dvacetinásobek minima, teď tedy 85 tisíc korun.

Opatření proti spekulantům

U jednorázové dávky by se také posuzoval příjem žadatele a jeho blízkých nejen za daný měsíc, ale i za předchozí tři měsíce. Opatření má podle autorů zabránit spekulování, kdy lidé před podáním žádosti kvůli získání podpory od státu vybírali peníze z účtů.

Penzistům by se při hodnocení nároku do příjmu neměl zahrnovat celý důchod, ale 70 procent. Dávku si lidé dosud vyřizovali podle místa trvalého bydliště. Nově by mohli chodit na úřady tam, kde skutečně bydlí či kde pomoc potřebují.

Rodiče s nízkými výdělky by nově mohli čerpat měsíčně rodičovskou až 13 tisíc korun místo nynějších nejvýš 10 tisíc korun. Podle ministerstva si tak v době zdražování budou moci rodiny zvednout příjem. Celkovou částku pak ale vyberou rychleji.

Tagy:
bydlení premiér ODS Petr Fiala tisková konference Ministerstvo práce a sociálních věcí zdražování předseda vlády vláda příspěvěk sociální dávky Úřad práce České republiky Poslanecká sněmovna ČR