reklama

Češi se zamilovali do e-shopů. Patří ke špičce takto nakupujících v Evropské unii

Osm z deseti Čechů, kteří v loňském roce brouzdali po internetu, si zároveň přes e-shop koupili nějakou věc. V on-line nakupování je Česká republika šestou nejlepší zemí v rámci Evropské unie a zcela dominuje mezi státy střední a východní Evropy. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

reklama

Ještě před pěti lety přitom Česká republika patřila k podprůměrným zemím v rámci Evropské unie. V e-shopech nakupoval jen asi každý druhý uživatel internetu. Loni už tento způsob opatřování zboží nebo služeb volilo 80 procent z těch, kteří se ke globální síti připojují. Od roku 2015 tak zájem Čechů o e-shopy stoupl o více než polovinu.

Česko je tak aktuálně v rámci Evropské unie na šesté příčce v pořadí zemí podle toho, jak lidé využívají internet při nákupech. A patří také mezi státy, kde v posledních pěti letech tento nákupní obyčej zaznamenal největší rozmach. Češi dokonce přeskočili Slováky, kteří zboží přes internet pořizovali poměrně hojně už v roce 2015. Nyní se Slovensko s necelými 70 procenty nachází dokonce pod průměrem Evropské unie.

„Na internetu jsem často nakupovala už před pandemií, a to hlavně vánoční dárky. Zavřené obchody mě ale naučily, že se e-shopy dají skvěle využívat celoročně a prakticky u čehokoli,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Zdeňka Heroldová z Teplic. Zdeňka tak vlastně popsala jednu z hlavních příčin rapidního nárůstu internetových obchodů mezi Čechy. „Problém je trochu v tom, že na internetu se dá prohlížením zboží trávit neomezené množství času. Z kamenného obchodu vás přece jen dříve či později něco vyžene,“ dodala s úsměvem.

Vedou boty a oblečení

Za internetové nákupní maniaky lze s trochou nadsázky označit Nizozemce. Podíl těch, kteří při brouzdání po webu zároveň nakupují, se loni vyšplhal na 91 procent, přitom před pěti lety to bylo jen asi 75 procent. Za Nizozemci se s 90 procenty seřadili Dánové, dále pak Němci (87 procent), Švédové (86) a Irové (81). Šestí Češi tak vévodí zemím bývalého socialistického bloku.

Na opačném konci žebříčku se nachází Bulharsko, kde internet k nákupům loni využilo jen asi 41 procent těch, kteří se připojili. O něco lépe na tom bylo Rumunsko (45 procent), třetí nejhorší je možná překvapivě Itálie, kde si v e-shopu pořídilo nějaké zboží jen necelých 50 procent z těch, kteří na internet zavítali.

Nejoblíbenějším druhem zboží nakupovaného přes on-line obchody se stalo oblečení a boty. To rovněž souvisí s protiepidemickými opatřeními, v jejichž rámci došlo k omezení provozu v maloobchodě. Boty, kalhoty nebo trička jsou v pomyslných nákupních košících e-shopů zastoupeny v bezmála dvou třetinách případů. Druhou příčku obsadily filmy či seriály ze streamovacích služeb (ve 32 procentech případů), třetí skončily nákupy hotových jídel v restauračních zařízeních.

Znejte svá práva

Málokdo si uvědomuje, že když věci pořizuje přes internet, zákonné podmínky jsou odlišné od situace, kdy se nakupuje v kamenných obchodech. A vůči spotřebiteli jsou poměrně vstřícné. Ze zákona máte totiž právo odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů, a to dokonce bez udání důvodu. Postup je poměrně jednoduchý, nezapomeňte ale obchodníkovi jasně oznámit, že využíváte svého zákonného práva.

Stačí poslat e-mail nebo vyplnit on-line formulář na webu příslušného e-shopu. Na fyzické vrácení zboží ale máte de facto skoro celý měsíc. Zákon totiž rozlišuje lhůty pro odstoupení od kupní smlouvy a pro odeslání koupené věci zpět. „Zákonné termíny jsou jednoduché – obchodníkovi oznamte, že odstupujete od smlouvy, do 14 dnů od převzetí zboží. Pak máte dalších 14 dnů na to, abyste odeslali zboží zpátky,“ radí spotřebitelský magazín dTest.

Prodejce je povinen vám vrátit všechny peníze včetně nákladů na dopravu zboží k vám. „Nenechte se zarazit tím, že je povinen vrátit vám za dodání zboží pouze částku odpovídající nejlevnější variantě dodání zboží, kterou nabízí. Peníze vám bez vašeho souhlasu nemůže vrátit jiným způsobem, než jakým jste platili,“ uvádí dále dTest.

Co vrátit nelze?

Zboží dokonce nemusíte ani vracet v původním obalu a nemusí je vracet ani tatáž osoba, která nakupovala. Stačí předložit účtenku. Pokud jste ji ztratili, nezoufejte. Obchodník by měl být schopen nákup identifikovat ve svém systému.

Vrátit ale lze jen ty druhy zboží, které obchod může bez problémů uvést znovu do prodeje. Mezi problematické patří například spodní prádlo, zubní kartáčky, pasty nebo rtěnky, obrazové či zvukové nahrávky, počítačové programy a hry, noviny či časopisy. Knihu naopak vrátit můžete.

Tagy:
Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka
Koronavirus

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené
Cestování

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

Existuje jen medaile, nic jiného. Zlaté olympioničky se vyhýbají sociálním sítím

Nové téma olympijských her v Tokiu nastavila hvězdná gymnastka Simone Bilesová. V úterý mnohé šokovala tím, že odstoupila z finále ženské týmové gymnastiky a později i víceboje, ve kterém měla obhajovat zlato. Důvodem je její psychický stav. Právě ten se snaží „v normě“ udržovat i nové držitelky zlatých medailí: plavkyně Ariarne Titmusová a cyklistka Annemiek van Vleutenová.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Živě
ON-LINE osmý den olympiády: Češi mají další dvě zlata, slaví Krpálek a Prskavec

Judista Lukáš Krpálek a kajakář Jiří Prskavec rozšiřují českou medailovou sbírku. Prvně jmenovaný dokázal porazit všechny protivníky a slaví tak zasloužené zlato. Prskavec si díky famózním jízdám ve vodním slalomu dojel rovněž nejhodnotnější medaili. V akci byli i atleti nebo plavci včetně české rekordmanky Barbory Seemanové. Čeští sportovci vybojovali na olympijských hrách v Tokiu už šest cenných kovů a další dvě mají jisté díky tenistkám.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

reklama

Domácí zpravodajství

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama