Maloobchodní tržby zůstaly v září po očištění o růst cenové hladiny i kalendářní vlivy stejné jako před rokem. Češi utráceli více za nepotravinářské zboží, výdaje za jídlo a nápoje meziročně klesly. Oproti srpnu se ale tržby obchodníků mírně snížily, uvedl Český statistický úřad.
Zářijové útraty Čechů v obchodech za zboží a služby s výjimkou motorových vozidel se meziročně zvýšily o 0,4 procenta bez očištění o kalendářní vlivy. Po přepočtu na stejný počet pracovních dní pak zůstaly reálně stejné jako před rokem. Prodejci nepotravinářského zboží zaznamenali meziročně vyšší tržby o 2,6 procenta, naopak výdaje tuzemských domácností za potraviny klesly o 3,1 a za pohonné hmoty o 1,1 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Z hlediska způsobu maloobchodního prodeje se mohou radovat majitelé e-shopů. Jejich tržby se oproti loňsku zvýšily bezmála o pětinu. Internetoví obchodníci se tak vezou na koronavirové vlně, která způsobila, že se Češi naučili ve výrazně větší míře nakupovat v on-line prostoru. Příznivý efekt pandemie zaznamenali také prodejci počítačového a komunikačního zařízení, kteří utržili o 8,1 procenta více než před rokem. Naopak největší propad tržeb nastal u oděvů a obuvi, jejichž prodeje spadly o 18 procent. Méně se prodávaly také výrobky pro sport, kulturu a rekreaci (−3 procenta).
Meziměsíčně se pak zářijové maloobchodní tržby (kromě prodeje motorových vozidel) snížily o 0,4 procenta po sezónním očištění. Prodej potravin klesl o 1,5 procenta, naopak za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží Češi utratili o 0,5, respektive 0,2 procenta více než v srpnu.
Nastane obrat
„Zklamaly však opět prodeje automobilů, které meziročně propadly o jedenáct procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Za dosavadní průběh roku se motorových vozidel prodalo asi o pětinu méně než loni. Podle Seidlera přitom počet nových zářijových registrací naznačoval, že by se mohly meziročně zvýšit také prodeje nových vozů. Prodej vozidel by se ale neměl vzpamatovat ani za říjen. „Počet nových registrací meziročně propadl o 15,6 procenta. Za celý letošní rok jsou nižší téměř o 22 procent,“ dodal Seidler.
Poměrně dobrá čísla zářijového maloobchodu ale budou pravděpodobně vystřídána horším vývojem ve zbytku roku. „Prodeje se opět propadnou z titulu opětovného plošného uzavření řady provozoven. Dopad na říjnové tržby ale bude mírnější, jelikož k uzavření došlo až v závěru měsíce,“ uzavřel Jakub Seidler.
Podle Michala Brožky, ekonomického analytika Komerční banky, by se maloobchodní tržby mohly v posledním kvartále letošního roku meziročně snížit o 7,1 procenta. „Odhady pro druhou vlnu pandemie jsou ale přirozeně velmi nejisté a podmíněné právě průběhem pandemie a délkou trvání opatření proti jejímu šíření,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.