Česká laboratoř má problém. Data o testovaných lidech si mohl přečíst kdokoliv

Osobní informace některých zájemců o test na covid údajně nebyly správně zabezpečené. Jednoduchým přepsáním internetové adresy soukromé laboratoře Prevedig tak lze zobrazit velmi citlivá data. Vedle jména, příjmení a adresy se jedná o rodné číslo, číslo občanského průkazu, mobilního telefonu nebo e-mailovou adresu. Poté, co na problém upozornila televize CNN Prima NEWS, začala laboratoř situaci řešit a slíbila nápravu.

Paní Kateřina v sobotu absolvovala testy na covid, aby o Vánocích mohla s rodinou navštívit rodiče. Po vyplnění třetí žádosti si ale všimla, že po dokončení registrace je na stránce odkaz na formulář, který si může vytisknout.

„Klikla jsem na to a otevřela se mi žádanka vyplněná údaji,“ popisuje. Napadlo ji, zda jdou zobrazit i ostatní žádanky. Přepsala proto část adresového řádku. „Zkusila jsem zadat číslo předtím a narazila jsem na údaj úplně někoho jiného,“ doplňuje. Redakce CNN Prima NEWS zkusila stejný postup a podezření se potvrdilo. V databázi byly k dohledání i údaje dalších pacientů.

„Vadí mi to, protože jsou v žádance poměrně citlivé údaje. Je tam celé jméno, rodné číslo i číslo občanského průkazu. Dále adresa, telefon, e-mail. Tyhle údaje teď může získat kdokoli, kdo se hlásí na tyto testy,“ podotýká. Zneužití citlivých údajů může vést v krajním případě až ke krádeži identity.

„Informace se dají zneužít třeba k uzavření nějaké smlouvy nebo půjčky,“ popisuje právník Robert Nešpůrek. Díky datům se lze také například ubytovat bez zaplacení v hotelu.

Laboratoř se zavázala chybu napravit

„My to samozřejmě napravíme. Já do IT světa nevidím a možná ani nechci. Zadám to těm, kteří tomu rozumí, a oni to vyřeší,“ popisuje ředitel laboratoře Prevedig Kamil Řáda. Že takové zabezpečení není dostačující, potvrzuje i Úřad pro ochranu osobních údajů. „Obecně lze říci, že není v pořádku, aby se kdokoli z nás pouze změnou URL adresy dostal k osobním údajům kteréhokoli jiného klienta,“ sdělil Tomáš Paták z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Laboratoř má proto zjednat nápravu.

Skutečnost, že byl systém velmi špatně zabezpečený, potvrzuje i odborník na internetovou bezpečnost Miroslav Dvořák. „Zřejmě u jeho návrhu nebyl nikdo, kdo se zabývá informační bezpečností, protože kdyby byl, nenavrhnou ho tímto způsobem, kdy si můžete číst i údaje cizích lidí,“ uvádí Dvořák.

V čase uzávěrky reportáže se z většiny prohlížečů k údajům lidí v systému už nebylo možné dostat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Národní parky nezpoplatníme. Mít italská letadla, škoda by byla menší, říká náměstek
Nový den

Národní parky nezpoplatníme. Mít italská letadla, škoda by byla menší, říká náměstek

Požár v národním parku České Švýcarsko byl největší v novodobé české historii. Podle náměstka ministryně životního prostředí Tomáše Tesaře se dá předpokládat, že k podobným událostem bude docházet častěji. Zpoplatnit vstup do národních parků, jako tomu je například ve Spojených státech, ale podle něj není řešení. „Nejsme na to připraveni,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Obrovský rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem. Expert popsal, jak útoky na Krymu ovlivňují válku
Ukrajina

Obrovský rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem. Expert popsal, jak útoky na Krymu ovlivňují válku

Ukrajinské útoky na strategické cíle Rusů – letiště a muniční sklady – se začínají projevovat. Podle analytika Lukáše Visingra například tím, že Rusové vypálí denně méně granátů než dříve. Na Krymu explodoval v úterý ráno ruský muniční sklad, před týdnem exploze zasáhla vojenské letiště u města Saki. Zatímco o útoku na základnu Rusové mluvili jako o nehodě, úterní výbuch munice Kreml přímo označil za výsledek sabotáže. Prošetřuje se, zda nešlo o útok dronu.

Rakušan: Kvůli Mlejnkovi odstoupit nehodlám. Nemám důvod mu nevěřit, podržel ministra Fiala
Vláda

Rakušan: Kvůli Mlejnkovi odstoupit nehodlám. Nemám důvod mu nevěřit, podržel ministra Fiala

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má pevné místo ve vládě, zdůraznil v úterý před neformálním jednáním vlády na zámku Liblice u Mělníka premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj není důvod, aby nevěřil ministrovi kvůli šéfovi civilní rozvědky Petru Mlejnkovi, který čelí kritice kvůli kontaktům se stíhaným lobbistou Michalem Redlem. Rakušan zopakoval, že odstoupit ze svého postu kvůli tomu nehodlá.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:25

Možnosti uvalování sankcí se rozšíří, zákon podepsal prezident Zeman

17:46

Ruským okupantům dávají zabrat protitankové miny

17:28

Biden byl podle médií o ruském plánu zaútočit na Ukrajinu informován v říjnu

17:00

Ukrajinští diverzanti vyhodili do povětří šest stožárů vysokého napětí v Kurské oblasti v západní části Ruska, tvrdí ruská tajná služba FSB

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

České daně jsou vysoké dost. Ať vláda kouká, za co je utrácí, shodují se ekonomové

Daňové zatížení je v České republice adekvátně vysoké. Stát by se měl soustředit na výdajovou stranu rozpočtu a provést její důkladný audit. „Nečekejme, že tam najde jednu velkou položku za 200 miliard korun, budou to spíš položky za stovky milionů či miliardy,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Dominik Stroukal. Vláda podle něho nakonec ke zvýšení daní sáhne.

Novodobý trosečník. Muže smetla vlna, na pustém ostrově přežil díky citronům a dřevěnému uhlí

Chtěl si užít krásného výhledu, nakonec bojoval o život. Zahradníka Nelsona Nedyho překvapila na vyhlídce vlna, která ho odnesla na otevřené moře. Na souš se dostal až na opuštěném ostrově. Pět dní se snažil muž přežít, pomohly mu citróny, dřevěné uhlí i dvě lahve vody, které našel. Zachránili ho až lidé na vodních skútrech.

Rušit státní podporu u stavebního spoření? Nesmysl, zuří Nacher a představil svoje řešení

Vláda uvažuje o zrušení státního příspěvku u stavebního spoření. Ušetřila by tím zhruba čtyři miliardy korun ročně. Důvodem je fakt, že lidé ve skutečnosti částku ušetřenou na bydlení ke stavbě či renovaci domova mnohdy nevyužijí. S tímto krokem však nesouhlasí Patrik Nacher, lídr hnutí ANO pro zářijové komunální volby. Ve vysílání CNN Prima NEWS navrhl vlastní řešení.

Domácí zpravodajství

Doba front na úřadech končí. Vstupte do digitální éry, jakou pomoc můžete získat on-line?

Blíží se konec nekonečného postávání ve frontách na úřadech. Stát totiž rozjíždí už několikátou žádost o příspěvek, kterou mohou lidé podat z pohodlí svého domova. Týká se to především jednorázového bonusu ve výši pět tisíc korun, který je určen pro rodiny s dětmi. Nevýhodou systémů však je, že při zvýšeném zájmu ze strany občanů vypadávají. V minulosti se to stalo už při registracích k očkování proti covidu nebo při prodeji elektronických dálničních známek.

To mi hlava nebere, opřel se do vlády kvůli šéfovi rozvědky senátor STAN

Opozice volá po výměně šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka, který je spojován s obviněným lobbistou Michalem Redlem a nemá potřebnou bezpečnostní prověrku. Babiš a spol. proto hrozí vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě, čemuž rozumí i koaliční senátor Zdeněk Hraba (STAN). „Hlava mi nebere, že byl vůbec jmenován,“ kritizoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.