Čech bojující na Ukrajině je podezřelý z okrádání mrtvých a rabování. Případ řeší policie

Čech údajně okrádal mrtvé na Ukrajině

Čech údajně okrádal mrtvé na Ukrajině

Česká policie založila speciální tým, který se zabývá zločiny spáchanými během konfliktu na Ukrajině. Podle zjištění CNN Prima NEWS už detektivové prověřují i chování Čechů, kteří se do války zapojili. Mají podezření, že někteří okrádali mrtvé nebo brali věci z vybombardovaných domů.

Policisté se zabývají zločiny na Ukrajině už od začátku války a nezaměřují se přitom jen na ty, které mohli spáchat ruští vojáci. „Řekl jsem policejnímu prezidentovi, aby se tomu česká policie velmi intenzivně věnovala a byli na to vyčleněni specialisté, kteří tak závažné trestné činy zvládnou vyšetřit a zadokumentovat,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Takovou agendu jsme tady nikdy neměli, samozřejmě nás to zaměstnává, pracujeme velmi intenzivně,“ sdělil šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

Detektivové už prověřují první případy a jeden z nich se týká i Čechů, kteří ještě před několika týdny bojovali v kyjevské oblasti. Podle informací CNN Prima NEWS je minimálně jeden z bojovníků podezřelý, že bral věci z opuštěných domovů nebo obíral mrtvé o cennosti. Dotyčný navíc vycestoval na Ukrajinu bez povolení, které musí zájemcům o službu v cizí armádě předem udělit prezident republiky. Celkem Miloš Zeman od začátku války tento krok posvětil 103 Čechům. Dalších 208 žádostí naopak zamítl.

Českého bojovníka prý podezřívali i sami Ukrajinci. Přímo ve válečné zóně se krádeže nebo rabování trestají rovnou. „K rabování mělo docházet třeba i v obci Makariv. Krádeží se měli dopouštět nejen Rusové, ale i někteří místní. Jednoho muže dokonce soud poslal na pět let do vězení. Trestalo se však i jinak – jiného muže přivázali ke sloupu,“ řekla reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová.

Česká policie zatím nemá řešení válečných kauz ve fázi, kdy by konkrétní podezřelé obvinila z trestných činů. „Snažíme se primárně prověřovat skutky českých občanů. Prověřujeme případy, které by se mohly týkat zločinů páchaných na Ukrajině,“ sdělil náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.

„Z území České republiky můžeme posoudit nedovolený způsob boje, použití nedovolených prostředků a potom trestné činy proti lidskosti,“ vysvětlila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Válečné trestné činy se nepromlčují a potrestání může přijít i po letech. Policie proto chystá speciální kampaň, která jí má pomoct získat co nejvíc informací od svědků či obětí, aby s těmito důkazy mohla dál pracovat.

Tagy: