Horší než v pekle, odporný zápach a k obědu vývar z holubů. Jak žijí lidé v Mariupolu?

Takhle nyní vypadá Mariupol (12. 6.)

Válka na Ukrajině (16.6.2022 7:00)

V okupovaném a rozbombardovaném ukrajinském Mariupolu přebývá nadále zhruba 90 tisíc lidí. Ti i po ukončení bojů živoří kvůli nedostatku jídla a vody. Svědectví o kritické situaci ve městě, které se stalo symbolem ukrajinského utrpení, podal pro list The Guardian muž, kterému se podařilo z oblasti utéct do Kyjeva.

Před měsícem, 20. května, oficiálně skončila bitva o Mariupol, místní obyvatelé tam ale válčí dál. Ve městě bídy, utrpení a nedostatku bojují o holý život. V oblasti přežívá zhruba 90 tisíc lidí, kteří nemají dostatek jídla a vody, potýkají se s výpadky proudu, internetu a chybí jim lékařská péče. Ti, kterým se podařilo z Mariupolu utéct, vypráví o nelidských podmínkách, v nichž tam musí lidé přežívat.

„Bylo to horší než v pekle. Neexistují slova, kterými bych to vyjádřil,“ svěřil se pro The Guardian 55letý Vladimir Korčma, který z Mariupolu utekl na konci května do Kyjeva. „Neměli jsme plyn ani elektřinu. Jen ti šťastnější měli vodu,“ doplnil.

Muž v Kyjevě ukázal novinářům fotografii svého domu, z něhož jsou nyní ruiny. „Tohle byl náš domov. Nikdy bych nevěřil, že budu bezdomovcem v 55 letech,“ popsal Korčma.

Propaganda jede na plné obrátky

Ještě něčeho mají podle něj lidé zoufalý nedostatek – informací. Ruská propaganda toho kvapně využila, na náměstích ve městě se objevily dodávky s velkými obrazovkami, na nichž běží ruská státní televize. Občané Mariupolu se tak ještě více propadají do informačního vakua.

„Když jsem stála s matkou ve frontě na jídlo a vodu, nutili nás poslouchat příběhy o tom, jak jsme byli osvobozeni od nacismu,“ vzpomínala pro The Guardian jiná obyvatelka Mariupolu, která si přála zůstat v anonymitě.

Bídu v Mariupolu přiznal i ruský televizní kanál NTV, který ve vysílání uvedl, že občané města „vaří vývar z holubů na ohni ve svých dvorech“.

Bolestivé trhání zubu

Ukrajinec Oleh se pro The Guardian svěřil, jak moc občanům města chybí zdravotní péče. Svého mladšího bratra vzal například k zubaři, který měl nedostatek anestetik. „Jeho zánět se šířil, tak museli jednat. Vytrhli mu zub bez anestezie. Křičel a křičel,“ vzpomínal Oleh.

Zbídačeným Mariupolem se navíc dost možná šíří cholera. Mrtvá těla způsobují v oblasti odporný zápach. „Je hrozně pronikavý, dostihne vás všude, kam jdete,“ popsala pro britský list obyvatelka města Katerina.

Tagy: