Bizarní sliby politiků
Sociální demokraté navrhují svérázným způsobem řešit nedostupnost bydlení. To se nelíbí ekonomovi Lukáši Kovandovi. Podle něho jde o nebezpečný návrh a namísto toho by se spíše měla uvolnit regulace bytové výstavby. Ve vysílání CNN Prima NEWS také upozornil na úskalí uzdravování českých veřejných financí.
„Je to velmi nebezpečný návrh, který nás vrací do 50. let. Tehdy komunisté pořádali zátahy na takzvané keťasy, kteří drželi do zásoby mouku namísto toho, aby z ní pekli housky. Tou moukou jsou dnes neobsazené byty,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Maláčová: Za covid musí platit ti, kteří se dosud vyhýbali daním – bohatí a velké firmy
Český dluh, který způsobila pandemie koronaviru, by v nadcházejících letech měli zaplatit bohatí lidé s nadnárodními a velkými firmami. Ve speciálním vysílání 100 dní do voleb na CNN Prima NEWS to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Bohatí a velké společnosti podle ní buď neplatily žádné daně nebo pouze velmi nízké.
Pokud chce někdo skutečně zlepšit dostupnost bydlení, měl by podle Kovandy výrazně uvolnit regulaci bytové výstavby. „Čím více se bude stavět, tím bude větší nabídka bytů a bydlení bude levnější,“ dodal.
Firmy daně v Česku platí
Kovanda se rovněž vyjádřil k návrhům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na to, jak uzdravit veřejné finance. Podle ní by se na tom totiž měli začít více podílet velmi bohatí lidé, nadnárodní a velké firmy nebo banky. ČSSD v této souvislosti navrhuje zavedení speciálních daní.
„Je třeba uvést na pravou míru, že bohatí platí daně už teď. Velké firmy jsou největšími plátci daní v Česku včetně největších bank na českém trhu. To je jen levicový populismus a nepřekvapuje mě, že přichází od sociální demokratky,“ odmítl Kovanda návrhy Jany Maláčové.
ČSSD v boji proti agenturní práci. Firmy by měly mít jen 10 procent těchto zaměstnanců
ČSSD se pustila do boje proti levné agenturní práci. Ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce Jana Maláčová chtějí na vládě navrhnout výrazné omezení agentur, podle jejich návrhu by firmy mohly zaměstnat pouze deset procent agenturních zaměstnanců.
Kovanda připustil, že z České republiky ročně na ziscích odtéká do zahraničí kolem 300 miliard korun, ale upozornil, že jde o zdaněné peníze. „Firmy tady přece daně platí, za kopečky odvádějí už zdaněné zisky,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Pokud tomu chce Česko zabránit, má zatraktivnit podnikatelské prostředí a nesnažit se tyto peníze ještě dodatečně zdaňovat.
Kde ušetřit v rozpočtu?
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank bude mít nová vláda velmi těžký úkol, jak uzdravit české veřejné finance. Nemyslí si, že by se podařilo ušetřit velké peníze propouštěním státních zaměstnanců. „Pokud propustíme úředníky, zhorší se chod státní správy, ale výrazné úspory to nepřinese. Ušetří se tím nejvýše asi deset miliard korun,“ řekl.
Zároveň považuje za nepříliš vhodné, aby se sahalo do stavů státních zaměstnanců obecně. „Je třeba rozlišovat úředníky od učitelů, hasičů nebo policistů. Pokud propustíme také je, kdo bude tu práci dělat místo nich?“ položil řečnickou otázku. Učitelé, hasiči ani policisté se podle něho totiž „neflákají“.
Lukáš Kovanda, ekonom Zdroj: CNN Prima NEWS