Protest členů bezpečnostních sborů
Česko příští týden zasáhne protest členů bezpečnostních sborů, kterým vadí nízké platy a nedostatek lidí. Od pondělí proto například policisté přestanou pokutovat některé mírnější přestupky. Pokud s nimi vedení nezačne vyjednávat a neposune se situace k lepšímu, hodlají v protestech přitvrdit.
Na konci srpna jen zapnuli před služebnami majáky a čekali, jak dopadne vyjednávání o platech. Zvýšit je chtěli už od podzimu, což sice nevyšlo, přesto od protestů ještě ustoupili. Příští týden už to prý udělat nemohou. „Společnost je v bezpečnostních sborech tak rozdělená, že si myslím, že v listopadu to bude jeden protest za druhým,“ uvedl předseda Unie bezpečnostních sborů Aleš Lehký.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pečovatelky ve Stráži nedostaly včas mzdy, stávku však zrušily. Senioři za to nemohou, říkají
Protesty budou příští týden vypadat tak, že za některé přestupky nebudou padat pokuty. Sankci se ale vyhnou jen lidé, kteří spáchají mírnější přestupek, který lze vyřešit domluvou. V dopravě by se to mohlo týkat třeba řidičů, kteří poruší zákaz vjezdu nebo špatně zaparkují. Bez pokuty by se mohla obejít také jízda v pruhu, který je vyhrazený pro autobusy nebo třeba přestupky chodců a cyklistů. „Jestli si někdo myslí, že nebudeme pokutovat nějaká závažná provinění v dopravě nebo jinde, tak to je na omylu. Veřejný prostor a dopravu chceme udržet bezpečnou,“ sdělil místopředseda odborů Martin Červenka.
Důvodů k protestům je podle policistů několik. Jedním z nich jsou nízké platy. Od nového roku by si měli policisté a další příslušníci bezpečnostních sborů polepšit o 1 500 korun. „Náš požadavek je zcela jasný. Daných 1 500 je nedostačující, naše představa je minimálně 2 200 až 2 500,“ řekl předseda Nezávislého odborového svazu Tomáš Machovič. Kromě platů je hlavním tématem nedostatek policistů. „Teď jsme v situaci, že nám Protivín musí posílat kolegy, abychom tady v Písku vůbec mohli fungovat,“ popsal Červenka.
Policejní platy byly i tématem čtvrtečních interpelací ve Sněmovně, kde se politici špičkovali a kvůli situaci v bezpečnostních sborech se pohádali i ve středečním pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Policisté z jednotlivých odborových organizací se mohou do protestu zapojit dobrovolně. Pokud se situace nezmění, mohli by ještě v listopadu protestovat před ministerstvem vnitra.
Podle politologa Jana Kubáčka jde o vážnou situaci. „Můžeme to přidat k hasičům, pracovníkům ve zdravotnictví a školství. Bavíme se o profesích, které jsou důležité pro chod společnosti. Jsou to všechno profese, kde se slibuje několik let po sobě. Je možné, že začnou vyjednávat společně napříč. Pro odboráře a politiky je to velké varování,“ popsal Kubáček ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozplizli jsme se, jak proboha chceme vést zemi? Ferjenčík přinesl recept na záchranu Pirátů