Rozplizli jsme se, jak proboha chceme vést zemi? Ferjenčík přinesl recept na záchranu Pirátů

Mikuláš Ferjenčík

Piráti by se měli vrátit do roku 2017, kdy byli efektivní, organizovaní a atraktivní. Na stranickém fóru to napsal Mikuláš Ferjenčík. Podle známé tváře Pirátů a někdejšího poslance je nyní strana značně rozdělená, přičemž nemá shodu ani na základních cílech. „Jak se proboha chceme shodnout na tom, kam vést tuto zemi? Salónní levičáctví je cesta do politického hrobu,“ nebral si Ferjenčík servítky.

Ferjenčík svůj recept na záchranu Pirátů představil u příležitosti závěrečného vyjádření ke své kandidatuře na místopředsedu strany.

„Za jediný scénář, v němž mají Piráti perspektivu na budoucí politický úspěch, považuji návrat ke kořenům, konkrétně ke kořenům našeho úspěchu v roce 2017. V té době jsme byli rychlí, efektivní, hospodární, s prstem na tepu doby, jednoduše fungující, organizovaní, profesionálně řízení, atraktivní pro špičkové lidi a měli jsme jiskru,“ uvedl někdejší poslanec na stranickém fóru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jsme hnutím do krize. STAN má plán, jak porazit Spolu a vytěžit z úpadku Pirátů

Piráti v parlamentních volbách 2017 slavili výrazný úspěch. Strana přesáhla 10 procent a poprvé se dostala do Sněmovny se slibným počtem 22 poslanců. Podle Ferjenčíka, který byl tou dobou vedoucím pirátského mediálního odboru, za výsledkem stála mimo jiné perfektně zvládnutá volební kampaň. „Klíčová rozhodnutí jsme dělali v pár lidech. Nikdo se nezdržoval nekonečným jednáním a hlasováním,“ doplnil.

Ferjenčík je přesvědčen, že pro záchranu Pirátů je nutné, aby příslušná většina schválila vnitrostranické reformy. Rovněž zmínil nápad pověřit budoucího předsedu, aby pro příští sněmovní volby oslovil nestranické osobnosti s nabídkou vést pirátské kandidátky v krajích, kde strana nemá viditelné politiky, kteří by dokázali mobilizovat voliče.

„Kolektivistická část strany se pak může pustit do budování Progresivního Česka,“ rýpl si Ferjenčík do spolustraníka Mikuláše Peksy, který se do jmenované iniciativy pustil s některými exministry za sociální demokraty i se členy Zelených a zástupci hnutí Budoucnost.

Pokud vnitrostranické reformy, které prosazuje například i náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib, neprojdou, Ferjenčík předpověděl tři nelichotivé scénáře:

  1. Piráty ovládnou „kolektivisté“ a středopravicoví členové ze strany postupně vystoupí. Z Pirátů se stane nová zeleno-levicová strana.
  2. V Pirátech zůstanou nejrůznější názorová křídla. Ta stranu prostřednictvím vnitrostranických bojů dovedou k politické bezvýznamnosti (podle Ferjenčíka aktuální scénář).
  3. Piráti se civilizovaně rozdělí na dvě partaje.

„Představa, že se naší stranu podaří sjednotit, je iluzorní. Nemáme shodu ani na základních cílech. V programové oblasti jsme se rozplizli. Neshodneme se ani na tom, jestli byla chyba vstoupit do vlády. Jak se proboha chceme shodnout na tom, kam vést tuto zemi?“ nebral si Ferjenčík servítky.

Jeho kandidaturu na místopředsedu strany podpořilo 86 členů, 156 Pirátů se naopak vyslovilo proti. Jedním z nich je očividně Mikuláš Peksa.

„Když jsi tak úžasně pravicový, Mikuláši, najdi si, prosím, normální a v tržních podmínkách zaplatitelnou práci nezávislou na politice. Té se věnuj. A jestli nedokážeš fungovat v rámci jedné strany s Piráty, tak si založ nějakou vlastní, která ti tvůj životní styl bude ochotná financovat,“ vzkázal někdejší europoslanec Ferjenčíkovi.

Podle Peksy by měli skončit Piráti, kteří do poslední chvíle hájili účast strany ve vládě a kteří se zastávali premiéra Petra Fialy (ODS). „Je jasné, že jediná cesta k nápravě znamená, že mluvící hlavy, které tři roky opakovaly, že je vláda skvělá, si sbalí fidlátka a skončí,“ dodal Peksa.

Ferjenčík na Peksovu kritiku reagoval následovně: „Problém nebyl v tom, že jsme šli do vlády. Svou naprosto bizarní vnitřní organizací jsme uštvali Ivana (Bartoše). Stejně tak jsme ztratili schopnost dělat kampaně, protože kampaň vyžaduje řízení. To v našem systému možné není. Salónní levičáctví je cesta do politického hrobu.“

Piráti se v říjnu začali zabývat balíkem možných reforem, které nesou označení „Nová pirátská vlna“. Iniciativa, kterou na fóru představil Zdeněk Hřib, má podle jejích zastánců zlepšit vnitřní fungování strany. Podle Ferjenčíka ale „Nová pirátská vlna“ nejde dostatečně daleko.

Tagy: