Ceny v Evropské unii stouply v lednu oproti prosinci o 0,3 procenta. Inflace se ale vyznačovala obrovskými rozdíly mezi jednotlivými státy. Zatímco v Česku a Německu zboží zdražilo o více než jedno procento, v Řecku nebo na Maltě se ceny naopak o více než procento propadly. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.
Přestože v meziročním vyjádření se růst cen v České republice v lednu snížil, meziměsíčně jsme se vyhoupli téměř na samou špici celé Evropské unie. V lednu u nás zboží oproti prosince zdražilo o 1,3 procenta. Vyšší míru meziměsíční inflace vykázalo už jen sousední Německo, a to 1,4 procenta. Všechny ostatní členské země Evropské unie se s inflací vešly do jednoho procenta, nebo v nich ceny dokonce klesaly.
Růst cen v lednu zpomalil. Nejvíce zdražovaly oděvy, brambory, vejce nebo pivo
Ceny v České republice v lednu meziročně stouply o 2,2 procenta. Zdražoval zejména alkohol, tabák, oděvy nebo obuv. Oproti prosinci ovšem došlo i k výraznému růstu cen některých potravin, zejména brambor, dále vody a služeb za odvoz odpadků. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Největší meziměsíční pokles zaznamenalo Řecko shodně s Maltou, kde deflace dosáhla 1,3 procenta. Směrem dolů ceny zamířily ještě v Belgii, Španělsku, Itálii, Nizozemsku, Rakousku, Portugalsku, Slovinsku a na Kypru, a to o méně než jedno procento.
Nejvíce zdražila energie
K nejvyššímu meziměsíčnímu růstu cen došlo v rámci Evropské unie u energií, a to o necelá čtyři procenta. Dále pak u nezpracovaných potravin (1,2 %). Ke zlevnění došlo u průmyslového zboží bez zahrnutí energií, a to o 1,4 procenta.
V meziročním srovnání patří České republice stále pomyslná bronzová příčka. Ceny byly v lednu 2021 vyšší o 2,2 procenta než v lednu 2020. Nejvyšší meziroční míru inflace vykázalo Polsko (3,6 %), kde růst cenové hladiny jako v jediné zemi Evropské unie prolomil tříprocentní hranici. Druhé Maďarsko vykázalo inflaci ve výši 2,9 procenta. Naopak v nejhlubší deflaci se ocitlo Řecko, jehož úroveň cen meziročně klesla o 2,4 procenta.