
Zdroj: Profimedia.cz

Lednová inflace byla v České republice v meziměsíčním vyjádření druhá nejvyšší v Evropské unii.
Zdroj: Profimedia.cz
Ceny v Evropské unii stouply v lednu oproti prosinci o 0,3 procenta. Inflace se ale vyznačovala obrovskými rozdíly mezi jednotlivými státy. Zatímco v Česku a Německu zboží zdražilo o více než jedno procento, v Řecku nebo na Maltě se ceny naopak o více než procento propadly. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.
Přestože v meziročním vyjádření se růst cen v České republice v lednu snížil, meziměsíčně jsme se vyhoupli téměř na samou špici celé Evropské unie. V lednu u nás zboží oproti prosince zdražilo o 1,3 procenta. Vyšší míru meziměsíční inflace vykázalo už jen sousední Německo, a to 1,4 procenta. Všechny ostatní členské země Evropské unie se s inflací vešly do jednoho procenta, nebo v nich ceny dokonce klesaly.
Největší meziměsíční pokles zaznamenalo Řecko shodně s Maltou, kde deflace dosáhla 1,3 procenta. Směrem dolů ceny zamířily ještě v Belgii, Španělsku, Itálii, Nizozemsku, Rakousku, Portugalsku, Slovinsku a na Kypru, a to o méně než jedno procento.
Nejvíce zdražila energie
K nejvyššímu meziměsíčnímu růstu cen došlo v rámci Evropské unie u energií, a to o necelá čtyři procenta. Dále pak u nezpracovaných potravin (1,2 %). Ke zlevnění došlo u průmyslového zboží bez zahrnutí energií, a to o 1,4 procenta.
V meziročním srovnání patří České republice stále pomyslná bronzová příčka. Ceny byly v lednu 2021 vyšší o 2,2 procenta než v lednu 2020. Nejvyšší meziroční míru inflace vykázalo Polsko (3,6 %), kde růst cenové hladiny jako v jediné zemi Evropské unie prolomil tříprocentní hranici. Druhé Maďarsko vykázalo inflaci ve výši 2,9 procenta. Naopak v nejhlubší deflaci se ocitlo Řecko, jehož úroveň cen meziročně klesla o 2,4 procenta.
Nejčtenější

Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu
15. dubna 2021
Záhadná úmrtí na Slovensku. Dva páry šly spát, vzbudily se jen ženy. Jeden muž byl Čech
15. dubna 2021