„V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ti, kteří měli přijít, nepřišli.“ Slova premiéra Andreje Babiše, ze kterých si utahuje část národa, zazněla na předpůlnoční tiskové konferenci 12. října. Nyní vyšlo najevo, že oním tajemným mužem s modelem je ředitel pojišťovny Direct Pavel Řehák. Jak to tedy všechno bylo?
Pavel Řehák nemá se zdravotnictvím nic moc společného. V minulosti pracoval jako ředitel České pojišťovny, v současnosti vede pojišťovnu Direct. Příběh Řeháka a jeho matematického modelu popsali v knize Pandemie novináři Michal Kubal a Vojtěcha Gibiš. Informaci zveřejnil portál Seznam Zprávy, kniha vychází 19. října.
Od začátku března si Řehák vedl excelovou tabulku, ve které vytvářel model toho, co by mohlo na základě vývoje v zahraničí nastat v České republice. Chtěl především zjistit, na co se má připravit jeho firma. Vyšlo mu, že nejpozději na konci března bude republika zavřená.
Situace přišla Řehákovi vážná a čísla natolik alarmující, že přes známého kontaktoval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Model pak dostal do rukou i premiér Andrej Babiš (ANO), který se rozhodl konat, když se Řehákův scénář začal naplňovat.
Hamáček: Pavel Řehák tomu dal perspektivu
„Můžu potvrdit, že tím člověkem byl Pavel Řehák. Na začátku přišel s matematickým modelem, a když s tou epidemií nikdo neměl zkušenosti, dal tomu nějakou perspektivu. Viděli jsme projekci dat, ze které se dalo odhadovat, jak to dopadne. Přišel do týmu, který pracoval na ministerstvu zdravotnictví,“ potvrdil v nedělní Partii Terezie Tománkové ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Seznam Zprávy uvedly, že během léta už Řehákovo varování nikdo neposlouchal. Řehákův tým na konci května vypracoval materiál, jenž obsahoval 32 kroků a Česká republika se měla díky nim nachystat na druhou vlnu pandemie. „Je tam 32 přesných kroků, jak se připravovat na druhou vlnu. Opatření měla podle tohoto plánu běžet v létě,“ popsal šéf hnutí STAN Vít Rakušan, který plán přinesl s sebou do pořadu Partie.
Řehák například navrhoval spustit masovou kampaň, která měla poučovat občany o tom, jak se chovat, aby se zabránilo masivnímu šíření viru. Navrhoval, aby se konaly pravidelné schůzky epidemiologické komise nebo aby se digitalizovaly hygienické stanice.
Materiál se nevyužil, je to chyba, přiznal Hamáček
Ne všechny nápady se ale využily, připustil Hamáček. „Není to o tom, že by materiál někdo zahodil. Celá ta řada věcí jako propojování hygienických stanic, vytváření centrálních dispečinků, to vycházelo i z doporučení skupiny, která zpracovala tento manuál. Můžeme se bavit, jaká byla intenzita využití tohoto materiálu, a nebyla stoprocentní, to přiznávám. Je to chyba. V letních měsících určitě byly rezervy, to nijak nezastírám. Vedli jsme o tom zásadní spory v rámci vládní koalice,“ prohlásil ministr vnitra.
Dokument měl podle Hamáčka v rukou tehdejší šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Materiál mělo k dispozici ministerstvo zdravotnictví, které zodpovídalo za koordinaci dalšího postupu. Ani nebyl oficiálně projednán vládou. Měl ho k dispozici pan ministr Vojtěch,“ řekl Hamáček.
Rakušan vládě vyčetl, že materiál a Řehákovy predikce nedala k dispozici opozici. „Nechápu, proč se tento velmi propracovaný plán v červnu neobjevil v Poslanecké sněmovně a nevedla se o něm diskuze. Měli jsme skvělý analytický podkladový materiál, na jehož základě jsme mohli táhnout za jeden provaz,“ zlobil se Rakušan.