Česká republika začne uznávat očkování provedené v zahraničí. Podmínkou je vakcinace látkou, která byla schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA). Nová pravidla by měla začít platit od 1. července, rozhodla o tom v pondělí vláda. Doposud se na Čechy očkované například v USA nahlíželo jako na neočkované, při návratu do ČR by se tak nevyhnuli například testu na vlastní náklady nebo karanténě. Experti to označili za „absurdní dikriminaci“.
„Osoba skutečně bude nejen moci vstoupit do České republiky, ale nebude potřebovat test nebo nějaké jiné potvrzení. Bude se moci prokázat očkováním, ale zároveň se bude moci standardně pohybovat v České republice s tímto průkazem,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Zmínil například vstup na kulturní akce. Stejné podmínky by podle ministra měly platit i pro účast na vzdělávání.
Úřady budou uznávat očkování v zahraničí i občanům zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou tak pro ně platit stejná pravidla jako pro Čechy. V systému, který spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), je nyní podle Vojtěcha nutné vytvořit možnost získání certifikátu v daném případě. Mělo by tomu tak být od 1. července.
Doposud nebyla pravidla zcela sjednocená. Redakce CNN Prima NEWS již dříve upozornila na případ českých studentů, kteří v USA absolvovali obě kola očkování schválenými a hojně používanými vakcínami od Pfizeru i Moderny. Při návratu domů by se ale ani tak nevyhli testům na vlastní náklady ani karanténě, úřady totiž jednoduše očkování mimo území ČR neuznávaly.
Absurdní diskriminace
Omezení kritizovali i zdravotničtí odborníci a právníci, kteří přístup české byrokracie označili za absurdní diskriminaci, jelikož pro lidi očkované identickou vakcínou platila jiná pravidla. Tehdejší ministr zdravotnictví Petr Arenberger argumentoval obavami z falšování očkovacích certifikátů.
Aktuálně si lidé mohou z Očkovacího portálu občana stáhnout potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na COVID-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala. Jako potvrzení o bezinfekčnosti se uznává 180 dní od pozitivního testu, 22 dní od první dávky očkování nebo negativní test. Ten má pro různé činnosti či akce různou dobu platnosti, PCR většinou sedm dní a antigenní 48 či 72 hodin.