Dohoda o dolu Túrow je na dohled, tvrdí Poláci. Návrh analyzujeme, mírní nadšení Češi

Česko podle polské ministryně v případě dohody ohledně Túrowa stáhne žalobu

Polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová ve středu ráno v rozhlase uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy o dolu Turów, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Dodala, že konec sporu je na dohled. Ondřej Charvát z českého ministerstva životního prostředí k tomu později pouze sdělil, že zástupci české delegace polské návrhy na úpravu smlouvy analyzují.

Česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková po úterní schůzce (KDU-ČSL) s Moskwovou ve Varšavě uvedla, že dohoda ohledně dolu Turów zatím uzavřena nebyla. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, jenž má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu způsobí na českém území, nesdělila. Jednání však označila za korektní. Avizovala, že si s polskou ministryní bude ve středu telefonovat.

„Polská strana zaslala návrhy na dopracování, respektive úpravu smlouvy, detaily v současné době analyzujeme a v tomto duchu bude ministryně Hubáčková informovat paní ministryni Moskwovou,“ uvedl ve čtvrtek Charvát. „Kdy proběhne telefonát s polskou ministryní, v tuto chvíli nevíme,“ dodal. K prohlášením Moskwové se tak ministerstvo ani ministryně zatím přímo nevyjádřily.

Ta v rozhlase předtím prohlásila, že „pokud bude dohoda úspěšně podepsána, (...) česká strana okamžitě pošle soudu informaci, že spor byl vyřešen, a stáhne stížnost.“ Soudní dvůr EU loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit těžbu v dole Turów. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Loni v září tak Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu půl milionu eur denně (12,2 milionu korun), kterou však Polsko neplatí. Mluvčí unijní exekutivy ve středu oznámil, že Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů by pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhla. Brusel pak Varšavu uvědomí a ta bude mít deset dní na vyjádření. Poté Brusel částku strhne.

Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která se nachází v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie.

Tagy:
Polsko klima Turów Evropská unie žaloba důl horníci energetika Soudní dvůr Evropské unie Anna Hubáčková