Česko ovládla tropická vedra (zdroj: CNN Prima NEWS)
Čtvrtek byl zatím nejteplejším dnem v letošním roce, teploty se přehouply přes 30 °C. Největší problémy měli lidé, kteří se kvůli svému povolání nemohou před horkem schovat nebo se zchladit. Podle meteorologů v příštích dnech teploty porostou. Jak se v takovém počasí chovat a na co si dát pozor?
Mezi nejohroženější skupiny horkem patří starší ročníky a malé děti. Když organismus nezvládá vyrovnat se s tělesnou teplotou, lidé jsou více unavení, hrozí jim kolaps a v krajním případě mohou na přehřátí zemřít. Člověk by v teplotách, jako byly ve čtvrtek v Česku, měl vypít nejméně tři litry vody.
„Žízeň už je vlastně alarm. To už organismus říká ‚je to se mnou špatné, už se potřebuji napít‘. Takže by člověk v těchto horkách měl pít dřív, než žízeň začne pociťovat,“ vysvětlil CNN Prima NEWS praktický lékař Cyril Mucha.
Lidé kvůli vysokým teplotám zamířili na koupaliště nebo se snažili zchladit zmrzlinou či studenými nápoji. Lékaři ale nabádají k opatrnosti. „Prudkým ochlazením dáváme organismu informaci, že už je všechno v pořádku, už není takové horko, a on vypne termoregulační mechanismy. Může se stát, že se paradoxně kvůli tomu přehřeje,“ varoval lékař. Kromě dostatku tekutin by se lidé neměli pohybovat dlouho na přímém slunci.
Pozor na rozdělávání ohně
Kvůli horku musí být ve střehu i hasiči. Častěji totiž vyjíždí nejen k požárům v lesích, ale také třeba na zahrady rodinných domů. „Ve středu vyjížděly čtyři jednotky hasičů k požáru na Vsetínsku, kde při pálení klestí došlo k rozšíření požáru do okolí a hrozilo, že se oheň dostane do lesa, který se nacházel v blízkém okolí. Tento druh požáru v posledních dnech není výjimkou,“ okomentovala mluvčí hasičů Zlínského kraje Lucie Javoříková.
Náhlé požáry v teplých dnech ale nevznikají pouze v lesích. Stačí pouhá chvilka nepozornosti a hořet může klidně v blízkosti vašeho domu. „Obdobnou situaci mohou zažít i občané například při úklidu zahrady, kdy pálí různé klestí, nebo i při opékání špekáčků,“ upozornila Javoříková.
Hasiči proto doporučují dodržování hned několika důležitých rad. „Je nutné rozmyslet si umístění ohniště vždy dál od hořlavého materiálu. Je zakázáno rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě, na strništi nebo v lese. Dále doporučujeme nepoužívat vysoce hořlavé látky, jako například benzin či líh, a vždy při pálení musí být přítomná osoba starší osmnácti let,“ zdůraznila mluvčí hasičů s tím, že oheň navíc nesmí zůstat bez dozoru.
Nepijte po sportu ledové pití
V horkých dnech vyrážejí ven i tisíce cyklistů. Ve střehu jsou proto také záchranáři. Jízda na přímém slunci totiž může být pro zdraví velmi zrádná. Podle záchranářů by sportovci neměli přeceňovat své síly.
„Cyklista má fyzickou námahu, může být přehřátý, proto vždycky říkáme, ať se drží ve stínu, má dostatek tekutin a šetří své síly. V žádném případě by se neměl okamžitě napít ledového pití, to je takový nešvar. Mohlo by dojít k zástavě srdce,“ upozornil mluvčí zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.
Ve čtvrtek bylo nejtepleji v Plzni v Bolevci, kde naměřili 33,3 °C. Rekordy padly na 105 z 261 meteorologických stanic. A teploty by měly v příštích dnech ještě růst až ke 35 °C. Praha proto vydala zákaz rozdělávání ohňů na svém území. Odborníci doporučují, aby ven nevycházeli starší lidé a děti. Vysoké teploty a s nimi spojená výstraha před vznikem a šířením požárů by měla platit až do začátku příštího týdne. Pak už by měly přijít bouřky.
Čtvrtek byl zatím nejteplejší den v letošním roce, teploty se přehouply přes 30 C. Zdroj: Getty Images