Více než polovina českých dolarových milionářů loni dokázala přes propady finančních trhů zvýšit hodnotu svého majetku. Téměř třetina bohatých si nepřipsala výnosy ani ztrátu. Necelá pětina vykázala ztrátu. Inflaci milionáři překonávají díky dlouhodobým investicím, věří akciím a dluhopisům. Vyplývá to z výsledků 12. ročníku průzkumu J&T Banky mezi 192 Čechy s disponibilním majetkem minimálně milion dolarů (22,2 milionu korun). V ČR je podle odhadů přes 30 tisíc dolarových milionářů.
Ačkoliv se uplynulý rok nesl ve znamení obav z narušení ekonomické i bezpečnostní stability, čeští dolaroví milionáři podle něj čekají obrat dosavadního ekonomického vývoje. Vnímají hrozící rizika a obávají se dopadu nepříznivých vlivů na domácnosti i stát, na poli investic jsou však sebejistí, uvedli autoři průzkumu.
ČTĚTE TAKÉ: Zemědělci chtějí po vzoru Slovenska zastropovat marže u základních potravin. Prouza to odmítá
Mladá generace měla nad zkušenějšími během posledního roku navrch. Třetina mladších respondentů zbohatla o více než deset procent, starší 50 let hodnotu svého jmění navýšili nejčastěji o dvě až devět procent, vyplývá z průzkumu.
„Loňský rok byl z hlediska uchování hodnoty bohatství a potenciálních investičních výnosů nejslabší. Hodnota jmění klesla 18 procentům českých dolarových milionářů, což je doposud nejvyšší procento zaznamenané v našem průzkumu. Zároveň ale růst jmění u zhruba poloviny dolarových milionářů ukazuje, že promyšlená investiční strategie si poradí i s výrazným zhoršením ekonomické situace a zvýšenou rozkolísaností, kterou jsme v minulém roce pozorovali na akciových trzích,“ uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
Růst svého jmění do devíti procent očekává téměř polovina respondentů i v tomto roce. Největší zhodnocení v tomto roce dolaroví milionáři očekávají od akcií, které jsou z dlouhodobého hlediska schopné doručit nejvyšší výnos ze všech hlavních tříd finančních aktiv. V dluhopisech vidí skrytou příležitost. Kryptoměnovou horečku považují dolaroví milionáři za přežitou a důvěra v digitální aktiva mezi oslovenými zaznamenala strmý pokles.
Zároveň ustupuje popularita investičních nemovitostí kvůli nižším potenciálním výnosům, přesto pro ně však nemovitosti zůstávají atraktivním uchovatelem hodnoty a především klidu.
„K bohatství v tomto roce podle oslovených přispěje vlastní podnikání a příjmy z něj, z investičních nástrojů pak zejména zahraniční akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo private equity investice. Můžeme pozorovat, že dolaroví milionáři nyní svá portfolia oproti situaci před deseti lety ve větší míře diverzifikují, lépe vyvažují rizika a porozuměli také faktoru dlouhodobosti,“ uvedla obchodní ředitelka J&T Banky Alena Tkáčová.