Kromě výpadku některých léčiv se nemocní v posledních měsících potýkají také se zdražováním naprosté většiny volně dostupných léků. Ceny u většiny z nich poskočily v průměru o sedm až deset procent, což je v období respiračních chorob zvláště nepříjemné. Zdražování pociťují zejména rodiče malých dětí, které bývají častěji nemocné. Podle lékárníků ovlivňují cenu volně prodejných léků především vyšší náklady na výrobu, dražší suroviny a inflace.
Paní Adéla z Kladna byla velmi překvapena při koupi orálních probiotik v tabletách od konkrétního výrobce, pro která pravidelně chodí do jedné lékárny. „Není to tak dávno, co jsem tento lék pořídila za 244 korun. Poté jej postupně zdražovali a naposledy jsem za krabičku zaplatila už 473 korun. Totéž se děje u sirupů pro děti. Měsíčně v lékárně utratím asi 1 500 korun,“ popisuje svou zkušenost se zdražováním léků.
K TÉMATU: Rezignujte, vyzvala Schillerová Válka kvůli nedostatku léků. Kalousek se ostře ohradil
„Volně prodejné léky byly v meziročním srovnání lednových cen v průměru o sedm až deset procent dražší,“ potvrzuje mluvčí sítě lékáren Benu Marek Hubač. Jako příklady udává například šumivé tablety AAC Long, které ještě před rokem stály kolem 179 korun, nyní vyjdou zhruba na 199 korun. Citelně se zvýšila také cena léku Essentiale, který zmírňuje subjektivní obtíže při onemocnění jater. U něho se zvedla částka o 30 korun.
Pacienti sáhnou hlouběji do kapsy také u léků proti nachlazení a chřipce, bolesti v krku i nosních sprejů. U většiny těchto léčivých přípravků došlo ke zdražení o přibližně 20 až 30 korun. „Evidujeme vyšší ceny u Coldrex horkého nápoje proti chřipce a nachlazení, u nosního spreje Quixx a pastilek proti bolesti v krku Tantum Verde,“ vypočítává Hubač jen zlomek léků, u kterých se částka rapidně zvýšila.
Dražší lék nemusí být kvalitnější
Třicetiletá Ivana z Rakovníka sleduje ceny léků opravdu bedlivě. „Nakupuji je velmi často, a to jak přes e-shopy, tak v kamenných lékárnách. Měsíčně za ně utratím asi tisíc korun. Nedávno jsem byla pro antibiotické kapičky do očí pro dítě a doplatila jsem 130 korun. Obecně vnímám, že se ceny zvyšují, snažím se ty volně prodejné kupovat v akci nebo hledat levnější alternativy,“ říká.
Stejným způsobem jako Ivana se snaží ušetřit mnoho dalších lidí. Snahu najít levnější variantu přípravku se stejnou účinnou látkou odborníci nezavrhují. Podle praktického lékaře Cyrila Muchy totiž vůbec neplatí, že dražší lék rovná se kvalitnější. „Pokud má ale pacient vyzkoušený a osvědčený nějaký lék, který mu funguje, tak bych doporučil neexperimentovat a raději si za něj připlatit,“ zdůrazňuje.
Podle zkušenosti Lucie z Neratovic se zvyšují ceny dětských sirupů proti horečce, které často nejsou k dostání. „Když byla dcera nemocná, sháněla jsem Nurofen sirup. Podařilo se mi jej dostat v jedné internetové lékárně za 280 korun. Přitom to není tak dávno, kdy jsem za něho zaplatila půlku. Ale nakonec jsem byla vůbec ráda, že jsem ho sehnala,“ konstatuje.
Že rostou ceny léků, které jsou zároveň hůře k dostání, potvrzuje mluvčí lékáren Pilulka.cz Daria Zverevská. „Zdražování pozorujeme zejména u léčiv, která obsahují účinnou látku paracetamol. Obvykle se do výpadku rychle dostanou i levnější varianty léčiv. Situaci na trhu pečlivě monitorujeme a v případě výpadků se snažíme okamžitě reagovat,“ vysvětluje.
Ceny léků se budou dále zvyšovat
Zdražování je vždy nešťastné, ale je třeba si uvědomit, že náklady na výrobu, zpracování a dodání k pacientům stoupají výrobcům, distributorům i lékárnám, podotýká za spolek Mladí lékárníci farmaceut Lukáš Malý
„Pokud by léky nezdražily, výrobce by je jednoduše přestal vyrábět. Což bohužel můžeme aktuálně vidět i u některých léků vázaných na recept, kde je tlak na co nejnižší cenu veliký a může tak vzniknout jejich nedostupnost,“ upřesňuje Malý.
Dodává, že někteří výrobci hlásí zdražování volně prodejných léků také v dalších měsících. Lidé na toto zdražování reagují často tím, že obcházejí více lékáren. „Rádi bychom apelovali na ,věrnost‘ zákazníka své jedné lékárně, která ho zná nejlépe, ví, jakou léčbu potřebuje, a udrží se v této nelehké době i do budoucna na svém místě,“ dodává Malý.