Cestující v pražské hromadné dopravě budou muset nosit roušku už jen v metru

Hostem pořadu Interview byla ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová

INTERVIEW, Zdeňka Jágrová - 29.6. v 17:30

Počet nakažených koronavirem v Česku opět roste. Jen za neděli přibylo 305 nových případů. Ohnisky zůstávají Karvinsko a Praha. Karanténní opatření se ale nadále uvolňují. Jak se pozná druhá vlna pandemie? A jak budou vypadat letní tábory v hlavním městě? O tom hovořila ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.

„Celorepublikový nárůst pro Prahu vůbec nic neznamená. V ní zůstává běžný denní přírůstek čtrnácti nakažených,“ uvedla Jágrová. Podle ní je celkový vyšší nárůst případů onemocnění COVID-19 způsobený lokálním šířením především v Dole Darkov na Karvinsku v Moravskoslezském kraji. „Tam jde o jednu skupinu, u níž je evidentní, že jsou a budou nakažení. Musíte nárůst hodnotit v celkovém měřítku. V Darkově jsou mladí lidé z jedné lokality. Pro celkovou situaci v rámci celé České republiky nejde o nic mimořádného,“ doplnila pražská hygienička.

Situace v Praze je klidná, přesto se označuje jako riziková

Podle ní zůstává epidemiologická situace v hlavním městě klidná. „Ale neznamená to, že bychom nemuseli nic dělat. Záleží na osobní zodpovědnosti,“ objasnila Jágrová. Lidé by měli mít na paměti, že virus se mezi nimi stále šíří. Navíc někteří nakažení ani nemusejí mít typické příznaky. „Mnozí mladí vůbec netuší, že jsou nakažení, a chodí dál do společnosti. Vždyť jen ze skupiny osmnácti amatérských hokejistů se postupně nakazilo dalších 65 lidí,“ uvedla příklad Jágrová.

Hygienička doporučuje každému, kdo má podezření, že by mohl mít onemocnění COVID-19, aby se nechal testovat. Zopakovala, že mezi základní příznaky patří mimo jiné únava, teplota přes 37 stupňů nebo třeba ztráta čichu.

Ministři kvůli počtu obyvatel přijíždějícím návštěvníkům označují Prahu za rizikové místo. Proto bude mít během další vlny rozvolňování karanténních opatření mírně odlišné podmínky od zbytku republiky vyjma oblastí na severní Moravě kolem měst Frýdek-Místek a Karviná. „Zvažovali jsme zachovat povinnost nosit roušky v celé městské hromadné dopravě v Praze. Ale i kvůli počasí jsme od toho upustili a cestující je musejí mít od 1. července pouze v metru,“ oznámila Jágrová. Jedním z důvodů je, že ve většině pražských tramvají a autobusů chybějí klimatizace, zatímco v metru je obvykle chladno. „Nebylo by příjemné, aby lidé při skutečně teplém počasí museli mít v autobuse ještě roušku,“ vysvětlila Jágrová, která zároveň dodala, že případné zhoršení epidemiologické situace může mít vliv i na nošení roušek.

Toto není druhá vlna

Jágrová souhlasí s vyjádřením ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který říká, že současná situace není druhou vlnou pandemie. „Ta by pokryla plošně celou republiku. Tento stav je ale vázaný na určitá místa,“ doplnila hygienička. Druhá vlna by se poznala specifickými jevy. „U každého infekčního onemocnění je nejdřív prudký exponenciální vzestup, který kulminuje a klesá. Následně zase počet onemocnění stoupne a to je druhá vlna. Vzestup je ale na celém území,“ popsala Jágrová.

Hygienička sdělila, že společně s odborníky připravují pandemický plán. „Je orientovaný na chřipku. Během léta bude hotový i na koronavirus. Udělalo se hodně práce. Jedna ze zásadních změn se týkala osobních ochranných pomůcek,“ řekla Jágrová. Podle ní na tom ze začátku pandemie nebyla Praha tak špatně, protože se dokázala rychle zásobit pomůckami. „Nikdo ale neočekával tu spotřebu. Personál se musí opakovaně svlékat a oblékat. Zdravotníci by měli mít zásoby na jeden měsíc a státní hmotné rezervy potom zajistí ochranné pomůcky na další měsíc,“ sdělila hygienička s tím, že tak by se pokryl alespoň začátek případné druhé vlny pandemie.

Preventivní kontroly příměstských táborů

Jágrová mluvila také o letních dětských táborech v hlavním městě. „V Praze nebudou klasické letní tábory, pouze příměstské. Bude se dbát na dezinfikování a vstupní filtry. Kolegové budou některé tábory také navštěvovat a preventivně kontrolovat. Jednat by se mělo spíš o konzultace a poradenství v oblasti bezpečného provozu tábora,“ uzavřela ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Tagy: